Ensi vuoden asialistalla on esimerkiksi ehdotus satamien yhteisen toimijan selvittämiseksi. Kuva Uudenkaupungin Hepokarin satamasta.
Lounaisrannikko nousuun yhteistyöllä
Uudenkaupungin Sanomat 6.7.2010 00:00:06
Lounaisrannikon kehittämisvyöhykkeen ohjausryhmä, jossa ovat mukana Turku, Uusikaupunki, Rauma ja Pori, esittää Lounaisrannikon kehittämisvyöhyketyön käynnistämistä. Työryhmä esittää tukun konkreettisia toimia ensi vuodelle, mm. meritekniikan ja offshore-teknologian huippuosaamista edustavien tutkimusryhmien perustamista, elinkeinoelämän kärkien nykytilan ja kasvumahdollisuuksien kartoittamista sekä satamien yhteisen toimijan selvittämistä.
Työryhmä on listannut lippulaivahankkeita kaupungeille. Hankkeiden teemoja ovat meriosaaminen yhdistää, energiarannikko uudistaa, innovaatiot tuottavat, tulevaisuuteen tiedolla, Lounaismeri viettelee, kasvurahasto käynnistetään, sijoituksia houkutellaan, elinkeinopalvelut trimmataan ja yhteishenkeä nostetaan.
Hyvä teemoja kaikki, mutta osa tuntuu todellisuudessa paperinmakuisilta. Ensi vuonna käynnistyviksi toimenpiteiksi ohjausryhmä esittää elinkeinoelämän kärkien nykytilan ja kasvumahdollisuuksien kartoittamista, satamien yhteisen toimijan selvittämistä, energiatekniikan yhteisen koulutusalan vahvistamisen selvittämistä, kaupunkien elinkeinotoiminnalla luotavan yhteisen toimintamallin selvittämistä ja yhteisen Invest in- tiimin perustamista. Ensi vuoden listalta löytyvät myös selvitys Lounaisrannikon kasvurahaston perustamiselle, yhteisen kansainvälisille ja kansallisille matkailumarkkinoille suuntautunut myyntikonsepti. Lisäksi tehdään olemassa olevia tapahtumia tunnetuiksi Lounaisrannikon asukkaiden alueen sisäisen matkailun lisäämiseksi.
Ensi vuodelle esitettävä perusrahoitus on 375 000 euroa ja kaupunkien osuus määräytyy asukasluvun suhteessa. Tarkoituksena on, että kaupunkien kaupunginvaltuustot hyväksyvät rahoituksen ja puitesopimuksen syksyllä.
Uudenkaupungin maksuosuus tulee arviolta olemaan noin 10 000 euroa. Vaikka tavoitteet ja toimenpidelistat vaikuttavat hieman suurellisilta ja suurpiirteisiltä, kaupunkien yhteistyö on aina kannatettavaa.
Aikaa myöden jyvät varmasti erottuvat akanoista ja hankkeista taatusti poikii jokaiselle kaupungille jotain.