Päätoimittaja Matti Jussila
Maanantai 06. helmikuuta. Nimipäivät: Terhi, Tiia, Teija, Tea, Terhikki

Merkittävä opinahjo

Uudenkaupungin Sanomat 1.9.2010 15:47:22

Vakka-opiston uusi lukuvuosi on käynnistymässä. Opetusministeriö myönsi vuoden 2009 laatupalkinnon Vakka-opistolle ja kolmelle muulle kansalaisopistolle. Laatupalkinto myönnetään toiminnan tai tulosten laadusta, niiden jatkuvasta kehittämisestä sekä esimerkillisestä työstä vapaan sivistystyön edistämiseksi.

Laatupalkinnon myöntäminen perustuu kansalaisopiston oman toiminnan kirjalliseen kuvaukseen ja arviointiryhmän tekemään ulkoiseen arviointiin. Kansalaisopistojen laatupalkintokilpailun vuoden 2009 erityisteemana oli opiston kulttuurivaikuttavuus, millä Vakka-opiston tapauksessa tarkoitetaan paikalliskulttuurin tukemista ja edistämistä opiston näkökulmasta.

Vakka-Suomen kansalaisopisto on aloittanut toimintansa 1.1.2007. Aikaisemmat Laitilan-Pyhärannan kansalaisopisto ja Uudenkaupungin kansalaisopisto yhdistyivät uudeksi kansalaisopistoksi. Vakka-opiston osakaskuntia ovat Laitila, Uusikaupunki, Pyhäranta, Taivassalo, Kustavi ja Vehmaa, joista Laitila on ylläpitäjäkunta.

Laatupalkinto on ollut siivittämässä alkavan lukuvuoden opetusohjelmaa. Ohjelma 2010-2011 tarjoa kaikkiaan noin 500 kurssia, joista nyt syksyllä alkaa 404. Opetusta annetaan kuuden kunnan alueella ja tunteja on syksyllä peräti 8500. Opiston monipuolisesta tarjonnasta kertoo tällä viikolla jokaiselle vakkasuomalaiselle kotiin jaettava ohjelma.

Tulevana lukuvuonna ohjelman painopisteitä ovat historia, perinne, terveys, käden taidot, avoimen yliopiston opinnot, kuvataiteen lyhytkurssit ja kielten nettikurssit. Uudessakaupungissa uutta on mm. merihistorian perinnepiiri. Opiston ohjelmasta löytyy aivan varmasti jokaiselle jotain, niin monipuolinen se on.

Opetushallitus on jälleen myöntänyt Vakka-opistolle 11 000 euroa käytettäväksi opintoseteleihin. Summa on 7000 euroa vähemmän kuin viime vuonna. Opintoseteleitä voivat saada eläkeläiset, seniorit, työttömät ja maahanmuuttajat. On valitettavaa, että määrärahaa on supistettu.

Viime vuonna Vakka-opistossa opiskeli noin 5900 vakkasuomalaista. Opetusta annettiin 107 toimipaikassa 237 opettajan voimin. Tänä vuonna opisto on mukana myös kuudessa eri hankkeessa, joita toteutetaan eri ministeriöiden ja kansalaisopistojen kanssa yhteistyössä.

Keskustelu jutusta
Kerro kaverille
Pääkirjoitus
4. helmikuuta
2. helmikuuta
30. tammikuuta
28. tammikuuta
26. tammikuuta
24. tammikuuta
21. tammikuuta
19. tammikuuta
17. tammikuuta
14. tammikuuta
00:01
12. tammikuuta
10. tammikuuta
5. tammikuuta
3. tammikuuta
31. joulukuuta
29. joulukuuta
22. joulukuuta
20. joulukuuta
17. joulukuuta
15. joulukuuta
13. joulukuuta
10. joulukuuta
8. joulukuuta
6. joulukuuta
Copyright © 2001-2012 Uudenkaupungin Sanomat