Hyvä presidentti
Uudenkaupungin Sanomat 4.2.2012 00:00:29
Presidentinvaalien huipennus on huomenna. Silloin ne kansalaiset, jotka eivät ole vielä käyttäneet äänioikeuttaan vaalien toisella kierroksella, voivat sen tehdä. Valta on nyt hyvin konkreettisesti kansan käsissä.
Vaalikampanjan loppusuora on avautunut ja maali häämöttää jo. Vielä tänään kuitenkin tapahtuu ja Uudenkaupungin torillakin molempien ehdokkaiden kannattajat nostattavat henkeä ja innostavat äänestämään. Niinistön vaaliteltalla on tavattavissa muun muassa kansanedustaja Ilkka Kanerva ja Vakka-Suomen Vihreiden järjestämässä Haaviston vaalitilaisuudessa voidaan vaihtaa sekä ajatuksia että kirjoja.
Pitkän kaksivaiheisen vaalikampanjan aikana ehdokkaista on kaivettu esiin varmasti kaikki mahdollinen koulutodistuksista tähänastisen elämän ja toiminnan eri vaiheisiin. Erilaisia vaalikeskusteluja on ollut televisiossakin todella paljon ja vaalitilaisuuksia tietenkin vielä paljon enemmän. Erityishuomiota vaalitaistelun aikana ovat saaneet ehdokkaiden puolisot. Jotkut ovatkin ehtineet nimittää näitä vaaleja jo puolisovaleiksi, millä tarkoitetaan tietenkin sitä, että puolisoilla on tärkeä merkitys monien äänestyspäätöksessä. Demokratiassa äänestäjillä on kaikki valta ja siten myös valta tehdä valintansa niin kuin parhaaksi näkevät.
Tuoreimpienkin mielipidetiedustelujen mukaan Sauli Niinistö johtaa kannatusluvuissa selvästi Tutkimusasiantuntijoiden mukaan vaalitaistelun loppusuoralla olisi pitänyt tapahtua jotain todella suurta ja merkittävää, jotta asetelma olisi muuttunut. Sellaista ei ole tapahtunut eikä sellaista tullut esiin myöskään television viimeisessä vaalikeskustelussa torstai-iltana. Enää sellainen ei ole mahdollista. Ehkä onkin niin, että näiden presidentinvaalien suurin yllätys oli Pekka Haaviston selviäminen toiselle kierrokselle kokeneitten konkareiden Paavo Väyrysen, Paavo Lipposen ja Timo Soinin sijasta.
Se on kuitenkin selvää, että julistetaanpa huomisiltana voittajaksi kumpi tahansa, Suomi saa hyvän presidentin.
Ennakkoon on näissä vaaleissa äänestänyt koko maassa yli kolmasosa äänioikeutetuista eli suunnilleen 1,5 miljoona suomalaista. Uudessakaupungissa äänesti ennakolta yli neljä tuhatta henkilöä eli 31,6 prosenttia äänioikeutetuista. Aktiivisimpia Vakka-Suomessa olivat jälleen kustavilaiset, joista jo 42 prosenttia on antanut äänensä.
Toivottavasti huomenna mahdollisimman moni käy äänestämässä, jotta vaaliaktiivisuus nousee korkeaksi Kuten olen jo aiemmin sanonut, se on tärkeää kansanvallan, valittavan presidentin ja jokaisen kansalaisen kannalta. On hyvä muistaa, että kyse on ennen kaikkea oikeudesta äänestää. Sitä oikeutta ei läheskään kaikilla kansoilla ole. Eikä myöskään rehellisiä vaaleja, mihin me suomalaiset voimme luottaa.
Matti Jussila
Päätoimittaja.