Päätoimittaja Matti Jussila
Maanantai 06. helmikuuta. Nimipäivät: Terhi, Tiia, Teija, Tea, Terhikki
Makeita honey-mansikoita Taivassalosta myytiin Uudenkaupungin torilla. Mansikat ovat kasvaneet avomaalla, mutta harsojen alla.

Makeita honey-mansikoita Taivassalosta myytiin Uudenkaupungin torilla. Mansikat ovat kasvaneet avomaalla, mutta harsojen alla.

Mansikoita poimitaan harsojen alta avomaalta

Uudenkaupungin Sanomat 16.6.2010 15:31:00

Uudenkaupungin torilla tuoksui alkuviikosta mansikoilta. Parillakin myyjällä oli tarjota kotimaisia avomaan mansikoita, tosin vielä harsojen alta poimittuja. Punaiset, makeat ja tuoksuvat mansikat olivat aikaista honey -lajiketta.

Puolen litran rasia maksoi torilla 3,50. Litra irtosi 6 eurolla.

Hedelmän- ja marjanviljelijäin liiton Varsinais-Suomen ja Uudenmaan piirin puheenjohtaja, kalantilainen Alpo Ellä kertoo mansikan poiminnan avomaalta harsojen alta alkaneen suhteellisen aikaisin. Sitä myös riittää kohtuullisen hyvin juhannuspöytiin.

– Mutta puhtaasti avomaan mansikkaa joudutaan Varsinais-Suomessa vielä odottamaan parisen viikkoa. Tuskin sitä saadaan vielä juhannukseksi, vaan vasta heinäkuun ensimmäisellä viikolla, Ellä arvelee.

Sadosta odotetaan Ellän mukaan keskinkertaista, sillä tänä vuonna ei kasvukaudella ollut ongelmia. Aivan huippusatoon ei ylletä.

Omilta mansikkamailtaan Ellä ei vielä ole poiminut mansikoita. Myöhemmin niitä saa Ellän tilalta itse poimien.

Varsinainen kausi
alkaa heinäkuun alusta

Uudenkaupungintien varressa Taivassalossa Salorannan marjatilalla ahertaa sesongin aikana noin 50 mansikan poimijaa. Kaikkiaan Pirjo ja Matti Leino viljelevät mansikoita 15 hehtaarin alueella.

Kasvihuoneissa ns. huonemansikoita kasvatettiin oikeastaan vain koulujen päättäjäisjuhlia varten. Nyt niitä ei enää juuri näy.

– 6.6. poimimme ensimmäiset mansikat harsojen alta. Nyt niitä kypsyy jo hyvin, Pirjo Leino kertoo. Varhaisin lajike on Salorannassakin juuri makea honey. Sitten seuraa polka.

– Itsellenikin oli yllätys, että mansikat alkoivat kypsyä niin varhain. Ilmeisesti toukokuun lämmin ajanjakso laittoi kasvun liikkeelle. Sitten taas uhkasi jo hallakin, mutta onneksi niin ei käynyt.

Nyt tilanne on Leinon mukaan rauhoittunut. Hän on samaa mieltä Ellän kanssa siitä, että juhannukseksi harsojen suojassa avomaalla kypsyneitä mansikoita riittää hyvin.

– Harsoitta mansikat kypsyvät kauniiksi vasta heinäkuun ensimmäisellä viikolla, Leino yhtyy Ellän ennusteeseen. Molemmat uskovat, että Vakka-Suomessa mansikanviljelijät yleisesti aloittavat poiminnan ensi viikolla eli juhannusviikolla.

– Kesän ensimmäiset mansikat maksavat yleensä 4,50- 5 euroa puolelta litralta. Nyt hinta on aika vakaasti ollut 3,50. Mansikassa maksetaan myös laadusta, mausta ja ulkonäöstä. Ei se ole niin, että kunhan on mansikkaa, kokenut viljelijä tietää.

Ulla-Maija Paalu

Keskustelu jutusta
Kerro kaverille
Uutiset
4. helmikuuta
3. helmikuuta
2. helmikuuta
1. helmikuuta
31. tammikuuta
30. tammikuuta
28. tammikuuta
27. tammikuuta
26. tammikuuta
25. tammikuuta
24. tammikuuta
23. tammikuuta
21. tammikuuta
20. tammikuuta
19. tammikuuta
18. tammikuuta
17. tammikuuta
16. tammikuuta
15. tammikuuta
14. tammikuuta
13. tammikuuta
11. tammikuuta
10. tammikuuta
9. tammikuuta
5. tammikuuta
4. tammikuuta
3. tammikuuta
2. tammikuuta
31. joulukuuta
28. joulukuuta
27. joulukuuta
24. joulukuuta
23. joulukuuta
22. joulukuuta
21. joulukuuta
20. joulukuuta
19. joulukuuta
18. joulukuuta
17. joulukuuta
16. joulukuuta
15. joulukuuta
14. joulukuuta
13. joulukuuta
12. joulukuuta
11. joulukuuta
10. joulukuuta
8. joulukuuta
7. joulukuuta
6. joulukuuta
Copyright © 2001-2012 Uudenkaupungin Sanomat