– Mätäkuu on tuttu juttu, totesivat Heikki Laitosalmi ja Jutta Grear Uudenkaupungin torilla.
Mätäkuu alkaa perjantaina
Varo lasinsiruja
Uudenkaupungin Sanomat 22.7.2010 14:32:12
– Ai nyt se vasta alkaa. Luulin, että heinäkuu on mätäkuu. Turhaan olen sitten pari viikkoa varonut polvennaarmuja, naureskelee Uudenkaupungin torilla espoolainen Jutta Grear , joka isänsä porilaisen Heikki Laitosalmen kanssa tutkisteli torstaina Rauhan muistomerkkiä.
Mätäkuu on ollut hengissä kauan kansan mielissä ja puheissa. Heikki Laitosalmi muistaa jo lapsuudestaan varoituksen: Mätäkuussa pitää varoa lasinsiruja.
– Kaikki mätänee, tulee sateet ja viljat lakoontuu. Mätäkuulla on ja on ollut synkkä maine, kertoo Laitosalmi.
Siriuksen
koirakuu
Mätäkuun perinne juontaa alkunsa tuhansien vuosien takaa muinaisesta Mesopotamiasta, jolloin kesän kuumin aika tunnettiin koiranpäivien nimellä.
Ikivanhan eläinradan kahdellatoista jaksolla on kaikilla ollut omat kuukaudennimensä, jotka ovat vuosisatojen mittaan häipyneet käytöstä ja muistista mätäkuuta lukuun ottamatta. Mätäkuuhan tarkoittaa ajanjaksoa, jona aurinko on Leijonan (Jalopeuran) horoskooppimerkissä, noin 23.7. - 23.8.
Koira, joka Egyptissä ilmoitti koirapäivät alkaneiksi, oli taivaan kirkkain tähti Sirius, Orionin koira.
Pohjoismaihin on mätäkuu-nimityksen tuonut tanskalaisten aikoinaan aikaansaama käännösvirhe. Heiltä meni käännöksessä sekaisin koiraa merkitsevä "rode" ja mätää tarkoittava "roden", ja näin jo muinaisessa Egyptissä koirakuuna tunnetusta ajanjaksosta tuli mätäkuu.
Kitke,
älä istuta
Mätäkuun nimestä ja sen ajoittumisesta kesän lämpimimpään aikaan seurasivat sitten ihan luonnostaan mätänemisen mielikuvat. Hyvin yleisesti uskottiin myös, että monet mätäkuussa tehdyt toimet vaikuttivat tuhoavasti kaikkeen elolliseen. Sitkeät rikkaruohot kannattaa hävittää mätäkuussa, samoin veneväylän tukkivat kaislikot.
Monivuotisia kasveja ei parane mätäkuussa istutella. Niistä ei tule monivuotisia. Tällaisilla kasvillisuuden kuolemiseen liittyvillä uskomuksilla oli eteläisissä koirakuun maissa aivan silminnähtävät todisteet: koiratähden nousua seurasi kesän kuumin kausi ja näivetti luonnon.
Kesän kuuminta aikaa kuviteltiin monessa maassa myös kaikenlaisten syöpäläisten sekä käärmeiden luvatuksi ajaksi. Heinäkuuta on nimitetty käärmekuuksi, ja tuonelan lohikäärme ja ruissusi ovat näyttäytyneet maan päällä juuri mätäkuussa. Mutta nämä tarinat alkavat jo olla niitä mätäkuunjuttuja.
Mätäkuun jutuilla tarkoitetaan kansan suussa heinä-elokuussa kerrottavia, luotettavuudeltaan epämääräisiä uutisia, joita toimituksissa kehitellään kesäisen uutispulan vuoksi.
Tämä juttu ei ole sellainen. Tämä on ihan oikea tuore uutinen, sillä mätäkuu alkaa tänään.
(Lähde: Ajastaika, Wikipedia ja Kustaa Vilkuna Vuotuinen ajantieto)
Leena Huittinen