Päätoimittaja Matti Jussila
Keskiviikko 22. toukokuuta. Nimipäivät: Hemminki, Hemmo
Kirsti Ajanko on Bonk-keskuksen uusi toimitusjohtaja.

Kirsti Ajanko on Bonk-keskuksen uusi toimitusjohtaja.

Bonk-keskukseen uusia koneita

Kirsti Ajanko aloittaa museon uutena vetäjänä

Uudenkaupungin Sanomat 13.5.2012 00:01:13

Hieman hiljaiseloa viettänyt Uudenkaupungin Bonk-museo on heräämässä uuteen kukoistukseen. Ohjat käsiinsä on ottanut helmikuussa Kirsti Ajanko, joka oman yrityksensä BonkKeskus Ky:n nimissä on vuokrannut sinivalkoisen talon Uudenkaupungin kaupungilta.

– Kaikki on tapahtunut sulassa sovussa Bonk-aatteen luojien kanssa. Itse asiassa AlvarGullichsen, Henrik Helpiö ja Richard Stanley pyysivät minua tähän vetäjäksi. Tunnen kaikki herrat Helsingistä entisen elämäni jaoilta, kertoilee muutama vuosi sitten Uuteenkaupunkiin muuttanut ja avioitunut Kirsti Ajanko.

 Bonk-keskuksen pysyvä näyttely uudistuu kesän kynnyksellä. Porvoon Taidetehtaassa järjestetään kesäksi näyttely ja osa Uudenkaupungin koneista siirtyy sinne näyttelyn ajaksi. Tänne saadaan aivan uusia vempaimia, jotka tehdään ja viimeistellään ”Henrikin pajalla”.

– Bonkin suvun tarinastakin on löytynyt uusia tosiasioita, joilla firman ja ihmisten elämänkertaa ja historiaa täydennetään. Lasten verstas pihapiirissä toimii edelleen, lupaa Ajanko.

Myynnissä on vanhaan tapaan paitoja, lakuja, postikortteja, kalentereita, julisteita ja viinipullon etikettejä. Lisäksi uusia tuotteita on suunnitelmissa.

– Virallisesti avaamme Merenfesteillä, mutta Kukkamessujen aikaan ovet ovat jo auki. Ryhmiltä on tullut toiveita, että herrat tarvitsevat jotain mielenkiintoista siksi aikaa, kun rouvat ostelevat perennoita, kertoo Ajanko.

– Myös Crusell-viikolle on tarkoitus osallistua jollakin tempauksella. Esimerkiksi oppaiden kanssa on kehitelty ajatusta yöllisestä kynttiläkierroksesta Bonkissa, vihjailee Ajanko.

Hän kehuu Bonk-oppaita ja heidän ammattitaitoaan. Heidän kanssaan toiminnan kehittämistä suunnitellaan pidemmällä tähtäimellä. Tämä ensimmäinen kesä ollaan vähän kuulolla.

Leena Huittinen

Keskustelu jutusta
Kerro kaverille
Uutiset
22. toukokuuta
20. toukokuuta
18. toukokuuta
17. toukokuuta
16. toukokuuta
15. toukokuuta
14. toukokuuta
13. toukokuuta
11. toukokuuta
9. toukokuuta
8. toukokuuta
7. toukokuuta
4. toukokuuta
3. toukokuuta
2. toukokuuta
1. toukokuuta
30. huhtikuuta
29. huhtikuuta
28. huhtikuuta
27. huhtikuuta
26. huhtikuuta
24. huhtikuuta
23. huhtikuuta
22. huhtikuuta
20. huhtikuuta
19. huhtikuuta
18. huhtikuuta
16. huhtikuuta
15. huhtikuuta
14. huhtikuuta
13. huhtikuuta
12. huhtikuuta
11. huhtikuuta
10. huhtikuuta
9. huhtikuuta
8. huhtikuuta
6. huhtikuuta
5. huhtikuuta
4. huhtikuuta
3. huhtikuuta
2. huhtikuuta
28. maaliskuuta
27. maaliskuuta
26. maaliskuuta
25. maaliskuuta
23. maaliskuuta
22. maaliskuuta
Copyright © 2001-2013 Uudenkaupungin Sanomat