Kamu ja kamariorkesteri lavalla
Uudenkaupungin Sanomat 31.7.2010 15:00:20
(Päivitetty 31.7.2010 15:02:34)
Uuden aikakauden Helsingin kamariorkesteri kiipeää lavalle tänään lauantaina Crusell-viikon päätöskonsertissa Uudessa kirkossa. Kapellimestarina nähdään itseoikeutetusti Okko Kamu , joka aktiivisesti toimi orkesterin eteen jo sen edellisissä vaiheissa pari vuosikymmentä sitten.
Helsingin kamariorkesteri perustettiin ensimmäisen kerran 1950-luvulla, jolloin johtajana toimi Paavo Berglund .
– Hänen ideansa oli, että muusikkojen pitäisi harjoitella enemmän ja työskennellä yhdessä. Suomalaiseen kamarimusiikkiin tuotiin silloin vaikutteita myös Keski-Euroopasta, toteaa uuden kamariorkesterin liikkeellepanevana voimana toiminut alttoviulisti Ilari Angervo .
Kamariorkesteri soitti yhdessä monia vuosia, mutta hiipui vähitellen. Sen jälkeen kokoonpano on hetkellisesti herännyt henkiin 1970-luvulla ja 1980-luvun lopulla. 80-luvulla idea kokoonpanon kasaamisesta lähti muusikoilta monista Helsingin orkestereista, mutta toiminta ei kuitenkaan jatkunut säännöllisenä.
Idea syntyi ulkomailla
Angervo kertoo, kuinka hän on 80-luvun kamariorkesterin jälkeen soittanut esimerkiksi Japanin maailmankonsertissa, Korean kansainvälisessä orkesterissa ja muualla ulkomailla.
– Pikku hiljaa alkoi ajatuksissa muhia idea, että olisi mukavaa nähdä ja kokea jotain samanlaista Suomessakin.
Crusell-viikon tuki takana Angervo ajatteli, että ajatus oli kokeilemisen arvoinen. Tämänpäiväisen konsertin voidaan siis sanoa olevan ensiesitys Helsingin Kamariorkesterin uudelle tulemiselle.
Kamariorkesterissa soittaa monia nuoria muusikkoja monista orkestereista. Paljon soittajia on Radion Sinfoniaorkesterista, mutta lisäksi heitä tulee esimerkiksi Oslosta, Wienistä ja Kölnistä ja Suomen muista orkestereista.
– Kerätessäni taitavia muusikkoja tähän projektiin, mietin henkilöitä, jotka pystyisivät hyvin soittamaan yhteen. Euroopassa ja Skandinaviassa ihmisillä on samanlaisia ajatuksia musiikista, Angervo mainitsee.
Kamu kehuu muusikoita
Okko Kamu antaa tunnustusta muusikoille.
– He ovat loistavia, nopeita oppimaan. He antavat ja ottavat, mikä on ainut tapa saada hyvää tulosta kamarimusiikissa. He ovat myös valmiita uhraamaan vapaa-aikaansa projektille, joka ei taloudellisesti välttämättä ole kannattavaa. Projekti kuitenkin antaa paljon yksittäiselle muusikollekin, Kamu selvittää.
– Musiikkia täytyy todella rakastaa, jotta soittaminen ja siitä saatava tunne päihittää vapaa-ajan menettämisen. Eikä tätä tehdä pelkästään rahasta, yhdessä soittaminen on tärkeintä, Angervo lisää.
Lauantaina konsertissa kuultava musiikki koostuu klassisesta ohjelmasta, mukana ei ole modernia tyyliä lainkaan.
– Tässä musiikissa kohdataan ongelmia monella tapaa. Esimerkiksi fraseeraus on vaikeaa tehdä. Tämä on kai hulluinta musiikkia, jota olen johtanut, Kamu kuvaa.
Muitakin pitää seurata
Sellon äänenjohtajana kuullaan nuorta Bonian Tiania . Viime vuonna Saksassa valmistunut Tian kuvailee kokemusta fantastiseksi.
– Minulla ei ole vielä paljon kokemusta, mutta täälläkin ensimmäisen harjoitusten jälkeen ymmärsin paljon enemmän siitä, miten ryhmässä soitetaan. Koko ajan pitää olla varuillaan muiden musiikista, ei voi ainoastaan keskittyä omaan soittamiseensa.
Konsertin ohjelma koostuu Haydnin ja Mozartin Sinfonioista ja Beethovenin Jousikvartetosta. Mozartissa solisteina kuullaan Anni Haapaniemeä (oboe), Tuulia Ylöstä (klarinetti), Jussi Särkkää (fagotti) ja Tommi Viertosta (käyrätorvi).
Tämänvuotinen Crusell-viikko päättyy lauantai-illan loppuunmyytyyn päätöskaronkkaan, jossa esiintyy Iiro Rantala New Trio. Tiedottaja Hanna Särkän mukaan ohjelma pidetään viime metreille asti salassa. Etukäteen tiedetään esiintyjän nimi ja hiukan tulevasta meiningistä, mutta muuten karonkka on yllätyspakkaus.
Elina Ahola