Uudenkaupungin teatterin johtaja Jari Luolamaa ja runoilija Heli Laaksonen näyttävät talkootyön mallia. Talkoista on kyse myös keväällä nähtävässä Laaksosen uutuusnäytelmässä.
Komediaa VPK:n paviljongilla
Heli Laaksosen ”Tääl tänäp tähthousu” uusikaupunkilaisversiona
Uudenkaupungin Sanomat 3.2.2012 16:06:54
Runoilija Heli Laaksosen kirjoittama komedia ”Tääl tänäp tähthousu” nähdään tänä keväänä Uudessakaupungissa. Viime vuonna ensi-iltansa Kaivolan kesäteatterissa saanutta näytelmä on muokattu niin, että se sopii Uuteenkaupunkiin ja erityisesti sen ainutlaatuiseen esityspaikkaan. Näytelmää tullaan esittämään Uudenkaupungin VPK:n paviljongilla.
– Halusimme ottaa Heli Laaksosen uuden näytelmän ohjelmistoomme, mutta moderni teatterirakennus tuntui sille väärältä esityspaikalta. Näytelmä puhuu perinteiden ja kulttuurin vaalimisen sekä yhteisöllisen tekemisen puolesta ja tästä syntyi ajatus viedä näytelmä VPK:n paviljongille. Kyseisen rakennuksen kohdallahan on kyse näistä samoista teemoista, totesi Uudenkaupungin teatterin johtaja Jari Luolamaa.
Myös Heli Laaksonen innostui heti uudesta esityspaikasta.
– Minulle vanhat rakennukset ja niiden säilyttäminen on lähellä sydäntä. Uutta saa aina kaupasta rahalla, mutta jos vanha rakennus puretaan, se menetetään iäksi. Meillä valitettavan usein niin rakennukset kuin ihmisetkin punnitaan hyödyn näkökulmasta, eikä nähdä muita arvoja, sanoi Laaksonen.
– Toivottavasti teatteri tällä toiminnallaan pystyy myös vaikuttamaan VPK:n paviljongin säilymiseen ja tunnettavuuden kautta sen käytön lisääntymiseen, lisäsi teatterin johtaja Luolamaa.
Talkoillaan jos tarpeen
Paikan lisäksi uutta on myös se, että näytelmää esitetään hyvin tiiviissä tahdissa huhtikuun lopulta toukokuun loppuun. Itse ensi-illan teatteri lahjoittaa VPK:lle ja yhdistys saa päättää esityksen käyttötavasta.
– Ja jos VPK haluaa yhdistää johonkin esitykseen vaikka pienet talkoot ja/ tai talkootanssit, niin meille se sopii vallan mainiosti, hymyili Luolamaa.
Laaksosen näytelmän ohjaa Jari Luolamaa ja rooleissa nähdään Uudenkaupungin teatterin tuttuja näyttelijöitä kymmenkunta. Näytelmässä on helilaaksosmaista hassuutta ja rehellisyyttä, suurin osa henkilöistä puhuu Laaksosen runotuotannosta tuttua lounaismurretta, mutta mukana on tällä kertaa myös yksi Kainuun murteen taitaja.
– Tämä ei missään tapauksessa ole mikään murrenäytelmä, vaan lähinnä sitä arkista puhekieltä mitä Uudessakaupungissa muutenkin puhutaan, korosti Heli Laaksonen.
Paviljonki istuu Laaksosen näytelmään myös täydellisenä lavastuselementtinä.
– Uskon että katsojia odottaa ainutkertainen teatterielämys, tuumi Jari Luolamaa.
Maija Ala-Jääski