Päätoimittaja Matti Jussila
Maanantai 06. helmikuuta. Nimipäivät: Terhi, Tiia, Teija, Tea, Terhikki
Kalannin biitsikenttä on koko kesän kovassa käytössä. Lauantaina turnauksessa oli mukana kuusi joukkuetta.

Kalannin biitsikenttä on koko kesän kovassa käytössä. Lauantaina turnauksessa oli mukana kuusi joukkuetta.

Team Mojave
turnausykkönen

Kalannissa pelattiin biitsiä

Uudenkaupungin Sanomat 12.7.2010 15:32:54

Kalannin kentällä lauantaina pelatun biitsilentisturnauksen voitti tiukan väännön jälkeen Team Mojave. Alkusarjasta Mojave selvisi jatkoon vasta neljäntenä, mutta löysi pudotuspeleissä oikean pelirytmin.

Biitsilentis on Kalannissa erittäin suosittu harrastus. Urheilutalon kentällä pelataan palloa joka ilta ja pelaajat toivovatkin viereen toista kenttää. Kalannin kenttää pelaajat pitivät ehdottomasti kaupungin parhaana.

– Päällekkäiset tapahtumat, kuten Ruisrock ja Yyterin biitsijalisturnaus hieman verottivat osanottoa. Viime vuonna mukana oli kymmenen joukkuetta, mutta hyvät pelit nytkin saadaan aikaa, mietiskeli turnauksen järjestäjän Kalannin Pallon Sami Virtanen turnauksen alkupuolella.

Vaikka lentopallomaajoukkueella menee hyvin ja kesällä kentät täyttyvät biitsin pelaajista, ei se ole heijastunut talviseen sisälentopalloon. Aikanaan ehdottomasti alueen suosituin talvilaji kärsii harrastajapulasta.

Ottelutauolla biitsikentän vierellä lämmitelleet Juha Wunsch ja Janne Maikolakin pelaavat talvella mieluummin salibandyä tai käyvät luistelemassa. Kesällä taas biitsiä pelataan fiilingin mukaan.

– Meillä on kaveriporukka, joka käy silloin tällöin pelaamassa. Mitään vuoroja tai vastaavia ei ole, kun tulee sellainen olo, niin soitellaan kaverit kokoon ja mennään pelaamaan, miehet sanovat.

Palloilulajeja miehet harrastavat kunnon ja hyvän olon vuoksi, mitään kilpailullisia tavoitteita ei heillä ole, vaikka joka pelissä voittoa yritetään.

– Nyt tuli eka pelissä niukka tappio, mutta se oli ehkä turnauksen suurinta ennakkosuosikkia vastaan. Ihan hyvin pistettiin kampoihin, eikä vaivuta masennukseen. Tässä on hyvä jatkaa kohti finaalia.

Turnaus pelattiin hyvissä olosuhteissa vaikkakin helle oli ehkä liiankin kuuma. Onneksi kentän reunan puut pitivät pelaajat suurimman osan päivää varjossa.

Biitsilentis on pitkälti sama peli kuin talvinen lentopallo. Biitsissä hiekkainen pelikenttä on 8x16 metriä ja kentällä on kerrallaan neljä pelaajaa.

Säännöissä voidaan monella tapaa joustaa, jotta pelistä tulisi sujuvampaa. Kalannin turnauksessa esimerkiksi lievät verkkokosketukset oli sallittu ja virheeksi katsottiin vain, jos pelaajan irrottamiseen verkosta tarvittiin saksia tai muita apuvälineitä.

Kalanti Biitsi 2010, tulokset:

1. Team Mojave (Kimmo Sorri, Martti Asunmaa, Mikael Lähteenmäki, Jeri Sorri, Antti Vieno) 2. Mikkelin Kittaajat (Peter Puukki, Harri Pöyhönen, Ville Kylä-Kaila, Sami Virtanen, Waltteri Virtanen, Atte Mattila) 3. Kalannin VPK (Erno Pietikäinen, Timo Virtanen, Ville Pirilä, Juha Kuusinen, Henri Kuusinen, Veijo Virtanen) 4. Team Sisu 5. Mozartin Pumppu 6. Team Kipo

Jussi Arola

Keskustelu jutusta
Kerro kaverille
Urheilu
1. helmikuuta
26. tammikuuta
25. tammikuuta
23. tammikuuta
20. tammikuuta
14. tammikuuta
12. tammikuuta
11. tammikuuta
8. tammikuuta
7. tammikuuta
5. tammikuuta
3. tammikuuta
2. tammikuuta
30. joulukuuta
28. joulukuuta
24. joulukuuta
21. joulukuuta
20. joulukuuta
19. joulukuuta
13. joulukuuta
12. joulukuuta
9. joulukuuta
7. joulukuuta
6. joulukuuta
Copyright © 2001-2012 Uudenkaupungin Sanomat