Presidentille kinkku Vehmaalta

0
Presidentti Sauli Niinistö ja puoliso Jenni Haukio vastaanottivat Maataloustuottajien Vehmaan yhdistyksen joulutervehdyksen, joulukinkun Mäntyniemessä torstaina. Tervehdyksen toivat vehmaalaiset Ari Ahala, Teemu Kaila, Arne Puttaa ja Pia Vuorinen. Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen.
Presidentti Sauli Niinistö ja puoliso Jenni Haukio vastaanottivat Maataloustuottajien Vehmaan yhdistyksen joulutervehdyksen, joulukinkun Mäntyniemessä torstaina. Tervehdyksen toivat vehmaalaiset Ari Ahala, Teemu Kaila, Arne Puttaa ja Pia Vuorinen. Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen.

Maataloustuottajain Vehmaan yhdistys lahjoitti jo kahdeksannentoista kerran joulukinkun Tasavallan presidentille. Presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio vastaanottivat sen torstaina.

Joulutervehdyksen tänä vuonna vievät maataloustuottajayhdistyksen jäsenet Ari Ahala, Teemu Kaila, Arne Puttaa ja Pia Vuorinen.
Kinkku oli perinteisesti harmaasuolattu rypsikinkku. Kinkun luovutuksella Vehmaan tuottajayhdistys haluaa korostaa kotimaisen lihantuotannon tärkeyttä ja puhtautta.

– Maltillinen eläinantibioottien käyttö ja suomalaisten maatilojen hyvä tautisuojaus ovat tärkeitä asioita koko suomalaisen kansaterveyden kannalta. Vehmaan yhdistys haluaa muistuttaa, kun valitaan joulupöytään kotimaista, lähellä tuotettua turvallista ruokaa, on kaikilla mahdollisuus omalta osaltaan huolehtia myös siitä, että koko elintarvikeketju voi työllistää suomalaisia tulevaisuudessa.