

Lauri Rautavuori
Ensimmäinen kohde on mysteeri. Pari vuotta sitten paikallistetun hylyn alkuperästä ei ole varmaa tietoa. Viistokaikuluotain piirtää kuvan näytölle, josta noin 30-metrisen uponneen laivan hylky erottuu selvästi.
Uudenkaupungin Sukelluskeskuksen järjestämä hylkyretki on alkanut. Vastaavaa ei muualla Suomessa järjestetä.
Kohteita on yhteensä neljä. Tukialus Snorkkeli kuljettaa retkelle lähteneitä läpi saaristomaisemien. Määränpäänä seuraava hylky, Odine.
Vähä-Haiduksen saaren luona sijaitseva Odine makaa osin pinnan yllä. Laiva on 75 metriä pitkä ja 13 metriä leveä, ja sen arvellaan olleen aikanaan maailman suurimpia puisia purjelaivoja.
Nähtävä osa on laivan pohjaa. Paljon jää myös piiloon.
– Vesi on tässä yli viisi metriä syvää, joten paljon laivaa on myös veden alla, selittää retkiä vetävä Sauli Lalla.