
Tiistaina järjestettiin valtakunnallinen Unelmien liikuntapäivä, johon myös monet uusikaupunkilaiset lähtivät mukaan sekä järjestämällä tapahtumia että kokeilemalla uusia lajeja.
– Tosi hienosti on porukka lähtenyt liikkeelle. Varsinkin ulkotapahtumissa on ollut paljon väkeä, toteaa Uudessakaupungissa päivää organisoiva erityis- ja terveysliikunnan ohjaaja Heidi Vuori.
Saila Koivisto päätti järjestää päivän aikana kaksi hatha-joogatuntia, jotta laji tulisi tutuksi laajemmalle yleisölle.
– Jooga on hyvää vastapainoa kaikelle muulle liikunnalle. Hatha-jooga on kaikkein pehmeintä joogaa, josta on helppo aloittaa. Joogassa etsitään rajoja, muttei ylitetä niitä. Kokemus on jokaiselle henkilökohtainen, sillä jokaisen kehossa on oma rytmi.
Ensimmäistä kertaa joogaa lähti kokeilemaan Mauri Elokoski. Hän on on mielissään, että tällaisia tapahtumia järjestetään.
– Tottakai tällaisia tarvitaan! Vapaa-ehtoista ja halpaa kokeilua. On kaikki eväät siihen, että ihmiset lähtevät liikkumaan.