Sähkökaapit saivat kylkeensä taidetta

0
Kaupungilla voi nyt bongata taidetta.

Vakka-Suomen Taideyhdistys halusi osaltaan olla mukana juhlistamassa 400 vuotta täyttävää Uuttakaupunkia. Syntyi ajatus kaunistaa kaupunkia taiteen avulla.
– Yhdeksän paikallisen taitelijan teokset siirrettiin alumiinilevyille ja nämä levyt kiinnitettiin kaupungin keskustassa sijaitseviin mataliin sähkökaappeihin, selvitti yhdistyksen puheenjohtaja Jorma Perhe.
Itse asiassa yhdistyksen tarkoituksena oli saada taideteokset esille jo alkukesästä, mutta tarvittavien lupien saaminen kestikin useita kuukausia. Työt saatiin paikoilleen lopultakin lauantaina, juuri yhdistyksen perinteisen vuosinäyttelyn kynnyksellä.
Kaupungilta löytyy siis nyt julkinen teos seuraavilta taiteilijoilta; Mika Reinholm, Seija Itäranta, Raija Nokkala, Jan-Erik Nyberg, Clas-Göran Gustafsson, Jaana Jalonen, Pentti Selin, Kari Virtanen ja Yrjö Nurminen. Mukana on niin maalauksia kuin valokuvia.
Hanketta ovat tukeneet Uudenkaupungin kaupunki, Vakka-Suomen Puhelin Oy ja Vakka-Suomen Voima Oy.