Nuorille noutajille opetetaan perustaitoja

0
Ohjaajat, koirat ja kouluttajat yhdessä. Pentukurssin kouluttajina ovat Antti Nisula ja Terttu Aaltonen Turun seudulta. Kuva: Raija Herrala-Nurmi

Raija Herrala-Nurmi

Pari vuotta sitten perustettu Vakka-Suomen Noutajat ry järjestää nuorille koirille perustaitojen oppia, mutta yhdistyksen toiminnan pääpaino on noutavien koirien treeneissä.

Noutaja on perimältään metsästyskoira, jolla jossain korvien välissä on vaisto riistan noutamiseen ja sen ihmiselle tuomiseen. Yhteisten treenien tarkoituksena on juuri näiden taitojen oppiminen ja harjoittelu.

– Laji on hiukan erilainen, ja halusimme koota oman porukan sitä varten. Lähimmät noutajaseurat olivat ennen Turun ja Porin seudulla, kertoo Mari Pajunen, joka yhdessä Katja Keskitalon kanssa oli ideanikkarina yhdistyksen perustamisessa.

Lue lisää 26.4.2018 lehdestä