Mitä viisikymppinen sanoisi parikymppiselle itselleen, jos olisi mahdollisuus matkailla ajassa?
Elämä kantaa. Usko itseesi. Älä vertaile itseäsi muihin. Toteuta rohkeasti unelmiasi. Myrskyn jälkeen on poutasää.
Elämänviisauksia satelee tänään ylioppilaille ja valmistuneille. Monet niistä tuntuvat kliseisiltä, mutta silti ne kannattaa sanoa ääneen.
Tämä päivä on monelle nuorelle erityisen merkityksellinen ja tunteita täynnä oleva päivä. Olo on villi ja vapaa, mutta myös epävarma ja odottava. Mitä tulevaisuus tuo tullessaan?
Epävarmuutta pitää sietää, sillä se kuuluu elämään. Sen sijaan että pelkää pahinta, kannattaa odottaa parasta.
Moni asia on mahdollista, jos on valmis tekemään töitä unelmiensa toteuttamiseksi eikä mieti, mitä muut ajattelevat.
Sanotaan, että ihminen on viisaimmillaan tuoreena ylioppilaana ja että nuori neito on kauneimmillaan 17-vuotiaana. En ota kantaa näiden väitteiden todenperäisyyteen, mutta tiedän, että harva nuorena ajattelee noin.
Eräs seitsemänkymppinen tuttavani ihmetteli äskettäin, miksi hän ei tajunnut nuorena olevansa nätti, vaan päinvastoin löysi itsestään kaikenlaisia vikoja.
Nyt vanhoja valokuvia katsellessaan naista kadutti, ettei hän ei pitänyt itsestään nuorena enemmän. Ei pelkästään ulkoisten seikkojen vuoksi, vaan ylipäätään ihmisenä.
Samasta asiasta puhui Kauppalehden entinen päätoimittaja ja sittemmin papiksi opiskellut Hilkka Olkinuora Ylen haastattelussa vuosia sitten.
Olkinuora sanoi harmittelevansa jälkeenpäin niitä vuosia, jolloin luuli olevansa läski. Mutta en ole tässä yksin. Tunnen paljon naisia, joilla on ihan sama juttu. He alkavat viihtyä omassa kehossaan sitten vasta, kun joidenkin mielestä paras käyttöpäivä on jo mennyt.
Onneksi kenenkään elämässä ei oikeasti ole parasta ennen käyttöpäivää. Olkaa nuoret ja vanhatkin ylpeitä itsestänne. Olette kauniita juuri sellaisina kuin olette.
Sosiaalisen median aikana vertailemme itseämme liikaa muihin, mutta ei se mikään uusi ilmiö ole.
Löysin nuorena tyttönä ikivanhan elämänohjeen, jota olen kuljettanut tiedostamatta mukanani näihin päiviin. Väittävät, että sen kirjoittaja on tuntematon ja että teksti on löydetty vuonna 1692 Saint-Paulin katedraalin seinältä.
Niin tai näin, sanat pätevät edelleen. Tässä muutamia otteita teksteistä:
Jos vertaat itseäsi muihin,
älä tule turhamaiseksi tai katkeraksi,
sillä aina on ja tulee olemaan suurempia,
ja pienempiä persoonallisuuksia kuin sinä.
Iloitse suorituksistasi
samoin kuin suunnitelmistasi.
Maailmassa on paljon petosta,
riistoa ja särkyneitä unelmia,
mutta se on kuitenkin kaunis maailma.
Jos jotakin, niin toivoisin teille nuorille ymmärrystä arvostaa itseään. Tärkeintä on löytää oma polkunsa.
Onnea valkolakin saaneille, opintonsa päättäville ja kesälomaansa aloittaville koululaisille.
Nauttikaa elämästä! Se on lahjoista parhain.
Eija Eskola-Buri
päätoimittaja