Mitalisadetta Vankalle ja Kenttäkarhuille pm-sisulisähuipentumasta

0
Kenttäkarhujen Mea Toivonen (kesk.) voitti 14-vuotiaiden keihäänheiton. Toiseksi sijoittui Sauvon Urheilijoiden Saima Kossa ja kolmanneksi Raision Kuulan Ellen Uschanow.

Yleisurheilun pm-sisulisähuipentuma kilpailtiin Paavo Nurmen stadionilla Turussa 27.–28.7. Mukana oli runsaasti nuoria urheilijoita eri puolilta Varsinais-Suomea, myös Vakka-Suomesta oli paljon kilpailijoita.

Myös menestystä tuli. Vankan Otto Hiivola teki ikäluokkansa Suomen kärkituloksen seipäässä ja Kenttäkerhujen Mea Toivonen heitti keihäässä itsensä Suomen tilasto kakkoseksi ikäluokassaan. Lisäksi Vankan ja Kenttäkarhujen urheilijat voittivat tukun mitaleita.

pm-sisulisähuipentuma, Turku, Paavo Nurmen stadion, 27.–28.7.
Tulokset:
P9 40 m: (+0,3): 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 6,66, 2) Niilo Talonen SomE 6,72, 3) Miio Laiho RaisKu 6,82.
P9 40 m Alkuerät: 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 6,63,…13) Jussi Lukkala LaitJy 7,34, 27) Toivo Laurila VehmKi 7,76
P9 1000 m: 1) Akseli Änäkkälä SalVil 3.34,27, 2) Eeti Tammelin LoimLei 3.35,59, 3) Niki Sirén RaisKu 3.38,30.
P9 Korkeus: : 1) Niilo Talonen SomE 121, 2) Elmo Mäki RaisKu 109, 3) Eelis Kotomäki TuUL 106
P9 Pituus: 1) Niilo Talonen SomE 3,85, 2) Akseli Änäkkälä SalVil 3,52, 3) Elmo Mäki RaisKu 3,51,…8) Jussi Lukkala LaitJy 3,11, 16) Toivo Laurila VehmKi 2,75.
P9 Kuula: 1) Lukas Wahteristo LittTU 8,01, 2) Elmo Mäki RaisKu 7,82, 3) Jussi Lukkala LaitJy 7,42,…5) Aleksi Heino VehmKi 6,42.
P9 Keihäs: 1) Peetu Tanhuanpää LaitJy 23,71, 2) Ilmari Paloposki TurKU 22,07, 3) Tapio Vuorentausta KoskKai 21,97,…6) Jussi Lukkala LaitJy 18,84.
P10 60 m: (-0,4): 1) Eemi Marttila MaskKa 9,05, 2) Arvi Louramo TuUL 9,18, 3) Eerik Häkli RaisKu 9,38, 4) Einari Vuorela LaitJy 9,39,…7) Gabriel Raitanen UudKK 9,50.
P10 60 m Alkuerät: 1) Arvi Louramo TuUL 9,06,…4) Einari Vuorela LaitJy 9,30, 6) Gabriel Raitanen UudKK 9,40.
P10 150 m: 1) Richard Lindqvist TuUL 21,88, 2) Arvi Louramo TuUL 21,99, 3) Elmeri Myllymäki MaskKa 22,56,…6) Einari Vuorela LaitJy 23,01.
P10 1000 m: 1) Sisu Saarinen TuUL 3.19,59, 2) Elmeri Myllymäki MaskKa 3.23,68, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 3.35,46,…5) Oskari Aaltonen LaitJy 3.40,93, 6) Gabriel Raitanen UudKK 3.44,57.
P10 60 m aj: (+0,7): 1) Richard Lindqvist TuUL 10,37, 2) Voitto Virjonen TuUL 10,84, 3) Max Kostamo TuUL 11,23,…6) Oskari Aaltonen LaitJy 13,03.
P10 60 m aj Alkuerät: 1) Voitto Virjonen TuUL 10,65,…6) Oskari Aaltonen LaitJy 12,97, 9) Einari Vuorela LaitJy 13,18.
P10 Korkeus: : 1) Rasmus Vuori SalVil 128, 2) Richard Lindqvist TuUL 121, 3) Paavo Virkki SomE 121, 4) Veeti Laine KalVa 118, 5) Gabriel Raitanen UudKK 118,…9) Einari Vuorela LaitJy 108,
P10 Seiväs: : 1) Robin Helenius TuUL 235, 2) Voitto Virjonen TuUL 220, 3) Paavo Virkki SomE 190, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 150, 5) Veeti Laine KalVa 130,
P10 Pituus: 1) Voitto Virjonen TuUL 4,26, 2) Eero Kaunisto NaantLöy 4,09, 3) Arvi Louramo TuUL 3,90,… ) Gabriel Raitanen UudKK 3,71, 14) Sebastian Vuoristo VehmKi 3,34.
P10 Kuula: 1) Rasmus Vuori SalVil 8,01, 2) Voitto Virjonen TuUL 7,79, 3) Frans Heinonen UudKK 7,58,…7) Sebastian Vuoristo VehmKi 6,10.
P10 Kiekko: 1) Niklas Ojanen TuUL 30,09, 2) Veeti Laine KalVa 22,49, 3) Tomas Loponen RaisKu 21,79,…5) Frans Heinonen UudKK 20,91, 8) Sebastian Vuoristo VehmKi 13,67.
P10 Keihäs: 1) Rasmus Vuori SalVil 27,71, 2) Eerik Häkli RaisKu 26,06, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 25,75,…5) Veeti Laine KalVa 22,45, 10) Frans Heinonen UudKK 16,46.
P11 60 m: (-0,1): 1) Valtteri Hyyrynen TuUL 8,69, 2) Anton Laine MaskKa 9,05, 3) Lauri Tahkola NaantLöy 9,08.
P11 60 m Alkuerät: 1) Valtteri Hyyrynen TuUL 8,68.
P11 150 m: (+1,4): 1) Valtteri Hyyrynen TuUL 21,15, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 21,63, 3) Jonatan Sunila KaarUra 22,81.
P11 1000 m: 1) Tatu Virtanen LiedPa 3.17,79, 2) Eero Lahdenkauppi TuUL 3.30,23, 3) Leevi Lakanmaa TuUL 3.30,55.
P11 60 m aj: (+1,0): 1) Valtteri Hyyrynen TuUL 10,68, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 10,73, 3) Anton Laine MaskKa 10,80.
P11 Korkeus: 1) Viljami Launonen NaantLöy 135, 2) Niilo Lännistö VehmKi 126, 3) Nikolas Lindén LoimLei 118,…7) Joonas Heinonen UudKK 108, 9) Veikko Vähä-Kouvola VehmKi 098,
P11 Seiväs: 1) Roope Kirjavainen TuUL 210, 2) Veikko Vähä-Kouvola VehmKi 120.
P11 Pituus: 1) Viljami Launonen NaantLöy 4,71, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 4,30, 3) Jonatan Sunila KaarUra 4,24.
P11 Kuula: 1) Oskari Karvonen MynämI 9,65, 2) Joonas Heinonen UudKK 8,72, 3) Markus Hokkanen TurWei 8,50.
P11 Kiekko: 1) Oskari Karvonen MynämI 27,78, 2) Joonas Heinonen UudKK 24,91, 3) Eero Hakola LiedPa 24,76, 4) Niilo Lännistö VehmKi 24,70,…10) Veikko Vähä-Kouvola VehmKi 15,80.
P11 Keihäs: 1) Viljami Launonen NaantLöy 32,69, 2) Oskari Karvonen MynämI 26,97, 3) Leevi Lakanmaa TuUL 24,05,…5) Joonas Heinonen UudKK 23,06, 6) Niilo Lännistö VehmKi 22,53.
P12 60 m: (+2,3): 1) Elmo Kuorilehto RaisKu 8,64, 2) Riku Naula TuUL 8,82, 3) Elmo Sainio RaisKu 9,08,…8) Ami Hyvönen UudKK 10,09.
P12 60 m Alkuerät: 1) Elmo Kuorilehto RaisKu 8,58,…7) Ami Hyvönen UudKK 9,58.
P12 200 m: (+2,7): 1) Niko Kaunisto NaantLöy 30,20, 2) Aatu Kukkonen TuUL 31,05, 3) Jonne Aho SalVil 31,41.
P12 1000 m: 1) Hannes Santavuori NaantLöy 3.25,24, 2) Nooa Laitinen KaarUra 3.37,56, 3) Niko Kaunisto NaantLöy 3.48,46.
P12 60 m aj: (+0,9): 1) Julius Lukkala LaitJy 11,03, 2) Henri Aava MaarMa 11,82, 3) Lenni Majasuo TuUL 11,88,…5) Benjamin Vuoristo VehmKi 13,69.
P12 200 m aj: (+0,6): 1) Elmo Kuorilehto RaisKu 36,66, 2) Julius Antola TuUL 36,99, 3) Arttu Carne TuUL 41,69.
P12 Korkeus: : 1) Niko Kaunisto NaantLöy 133, 2) Julius Lukkala LaitJy 133, 3) Julius Antola TuUL 128, 4) Ami Hyvönen UudKK 128.
P12 Seiväs: : 1) Lenni Majasuo TuUL 190, 2) Elmo Kuorilehto RaisKu 175, 3) Sulo Mellanen TuUL 175, 4) Benjamin Vuoristo VehmKi 160.
P12 Pituus: 1) Julius Lukkala LaitJy 4,04, 2) Aatu Kukkonen TuUL 3,88, 3) Elmo Sainio RaisKu 3,86.
P12 Kolmiloikka: 1) Julius Lukkala LaitJy 9,03, 2) Aatu Kukkonen TuUL 8,81, 3) Niklas Välilä MaarMa 8,51,…7) Ami Hyvönen UudKK 7,69.
P12 Kuula: 1) Riku Naula TuUL 10,27, 2) Kustaa Salmela KalVa 8,70, 3) Henri Aava MaarMa 8,63,…5) Elias Hyytiä LaitJy 8,07.
P12 Kiekko: 1) Riku Naula TuUL 33,89, 2) Kustaa Salmela KalVa 31,92, 3) Niklas Välilä MaarMa 24,92, 4) Elias Hyytiä LaitJy 22,01.
P12 Moukari: 1) Riku Naula TuUL 35,63, 2) Kustaa Salmela KalVa 28,30, 3) Elias Hyytiä LaitJy 17,73.
P12 Keihäs: 1) Kustaa Salmela KalVa 36,54, 2) Aatu Kukkonen TuUL 35,08, 3) Nooa Laitinen KaarUra 33,54,…8) Benjamin Vuoristo VehmKi 24,70.
P13 60 m: (+0,9): 1) Kasperi Puhakka NaantLöy 8,23, 2) Alvar Itämeri TuUL 8,29.
P13 200 m: (+1,6): 1) Alvar Itämeri TuUL 26,17, 2) Kasperi Puhakka NaantLöy 26,89, 3) René-Peter Vuorio MaarMa 29,16.
P13 1000 m: 1) Taavi Tuominen RaisKu 3.11,43, 2) René-Peter Vuorio MaarMa 3.12,69, 3) Hannu Sjöblom LoimLei 3.16,17.
P13 60 m aj: (+1,2): 1) Hannu Sjöblom LoimLei 11,19, 2) Oluwashina Onilude RaisKu 11,58, 3) Aaro Juhola TuTo 12,07.
P13 200 m aj: (+0,2): 1) Taavi Tuominen RaisKu 32,63, 2) Hannu Sjöblom LoimLei 34,90, 3) Kasper Antola LaitJy 38,11.
P13 Korkeus: : 1) Veikko Paana NaantLöy 144, 2) Alvar Itämeri TuUL 141, 3) René-Peter Vuorio MaarMa 138, 4) Joni Seppänen KalVa 133.
P13 Seiväs: : 1) Oliver Helenius SomE 230, 2) Joni Seppänen KalVa 220, 3) Veeti Salminen SomE 200.
P13 Pituus: 1) Akseli Hakamäki SomE 4,46, 2) Joni Seppänen KalVa 4,37, 3) Tomi Kuusisto TuUL 4,26.
P13 Kolmiloikka: 1) Taavi Tuominen RaisKu 10,47, 2) Joni Seppänen KalVa 9,19, 3) Otto Altimir TurWei 8,02.
P13 Kuula: 1) Mico Lampinen SomE 15,14, 2) Valtteri Valtonen LaitJy 11,75, 3) Kasperi Puhakka NaantLöy 11,43.
P13 Kiekko: 1) Mico Lampinen SomE 57,86, 2) Valtteri Valtonen LaitJy 35,01, 3) Tomi Kuusisto TuUL 34,83.
P13 Moukari: 1) Mico Lampinen SomE 57,91, 2) Artturi Gauffin KaarUra 33,45, 3) Tomi Kuusisto TuUL 33,19, 4) Valtteri Valtonen LaitJy 31,06.
P13 Keihäs: 1) Tomi Kuusisto TuUL 35,86, 2) Kasperi Puhakka NaantLöy 33,79, 3) Tatu Parpo KaarUra 32,50,…5) Valtteri Valtonen LaitJy 28,93.
P14 100 m Loppukilpailu: (+0,6): 1) Jimi Aho SalVil 12,24, 2) Oskari Salmelainen MaskKa 12,28, 3) Samuel Marku VahdTui 14,05.
P14 300 m: 1) Jimi Aho SalVil 39,26, 2) Oskari Salmelainen MaskKa 40,80, 3) Samuel Marku VahdTui 46,78.
P14 800 m: 1) Riku Uusitalo TuUL 2.15,32, 2) Daniel Onnela NaantLöy 2.17,19, 3) Hassan Abdi NaantLöy 2.37,85.
P14 2000 m: 1) Sisu Moilanen TuUL 7.02,63, 2) Lauri Röntynen TuUL 7.25,76, 3) Jere Santaluoto RaisKu 7.43,33.
P14 300 m aj: 1) Aarne Autio TuUL 45,66.
P14 100 m aj: (+1,2): 1) Aarne Autio TuUL 15,15.
P14 Korkeus: 1) Riku Uusitalo TuUL 159, 2) Aapo Kalajoki RaisKu 156, 3) Kasper Kouvonen TuUL 146.
P14 Seiväs: 1) Sami Porrasoja RaisKu 200, 2) Topias Koivunen TuUL 200,
P14 Pituus: 1) Aarne Autio TuUL 4,92, 2) Sami Porrasoja RaisKu 4,46, 3) Jere Santaluoto RaisKu 4,24.
P14 Kolmiloikka: 1) Jimi Aho SalVil 11,28, 2) Aarne Autio TuUL 11,00, 3) Sami Porrasoja RaisKu 9,72, 4) Topias Koivunen TuUL 9,58, 5) Jere Santaluoto RaisKu 9,56.
P14 Kuula: 1) Aapo Kalajoki RaisKu 13,97, 2) Sami Porrasoja RaisKu 10,08, 3) Miro Ojalehto KalVa 9,57.
P14 Kiekko: 1) Aapo Kalajoki RaisKu 49,14, 2) Miro Ojalehto KalVa 28,73, 3) Juhana Paasikivi NaantLöy 23,27.
P14 Moukari: 1) Reko Tuominen TarvasjU 56,11, 2) Miro Ojalehto KalVa 27,66.
P14 Keihäs: 1) Hassan Abdi NaantLöy 19,96.
P15 100 m: (+2,2): 1) Stephen Kurki NaantLöy 11,69, 2) Steven Enwena RaisKu 11,90, 3) Aleksi Tauriainen PernU 12,01.
P15 300 m: 1) Stephen Kurki NaantLöy 37,33, 2) Niklas Antola LaitJy 40,44.
P15 800 m: 1) Aarni Eijs SalVil 2.14,83, 2) Niklas Antola LaitJy 2.19,30.
P15 2000 m: 1) Aarni Eijs SalVil 6.45,50, 2) Remi Holvitie KalVa 6.48,28, 3) Jere Ounaslehto MarttMu 6.53,66.
P15 300 m aj: 1) Jaakko Kuoppa MaskKa 46,08, 2) Niklas Antola LaitJy 48,01.
P15 100 m aj: (+1,2): 1) Otto Hiivola KalVa 14,39, 2) Jaakko Kuoppa MaskKa 15,32, 3) Niklas Antola LaitJy 16,49.
P15 Korkeus: 1) Juho Leppä SomE 167, 2) Daniel Vuoristo VehmKi 162.
P15 Seiväs: 1) Otto Hiivola KalVa 431, 2) Akseli Hyytiä LaitJy 392.
P15 Pituus: 1) Akseli Hyytiä LaitJy 5,81, 2) Juho Leppä SomE 5,59, 3) Stephen Kurki NaantLöy 5,37.
P15 Kolmiloikka: 1) Akseli Hyytiä LaitJy 12,17, 2) Stephen Kurki NaantLöy 11,80, 3) Juho Leppä SomE 11,10.
P15 Kuula: 1) Max Lampinen SomE 16,09, 2) Juho Suominen PiikkKe 12,41, Kilpailun ulkopuolella: Juho Leppä SomE 10,68.
P15 Kiekko: 1) Max Lampinen SomE 59,30, 2) Otto Hiivola KalVa 57,90, 3) Juho Suominen PiikkKe 45,51.
P15 Moukari: 1) Max Lampinen SomE 74,62, 2) Lauri Kakko SomE 53,10, 3) Juho Suominen PiikkKe 49,16.
P15 Keihäs: 1) Otto Hiivola KalVa 50,05, 2) Akseli Hyytiä LaitJy 47,20.
T9 40 m: (+0,4): 1) Alisa Launonen NaantLöy 6,34, 2) Jasmin Vaskelainen LaitJy 6,61, 3) Elina Immonen NaantLöy 6,64,…5) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 6,79.
T9 40 m Alkuerät: 1) Alisa Launonen NaantLöy 6,31, 2) Jasmin Vaskelainen LaitJy 6,60,…7) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 6,80, 18) Inka Virtanen KalVa 7,18, 30) Aino Tättilä KalVa 7,94, 35) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 8,32.
T9 1000 m: 1) Neela Ihanmäki LaitJy 3.53,63, 2) Manteli Kuusisto RaisKu 4.11,11, 3) Ilona Utriainen RaisKu 4.11,17, 4) Fanni Paasio KalVa 4.11,42,…7) Inka Virtanen KalVa 4.17,51, 13) Emma Tättilä KalVa 4.34,78, 14) Odelia Suutari UudKK 4.41,52.
T9 Korkeus: : 1) Alisa Launonen NaantLöy 132, 2) Emma Toivonen LoimLei 116, 3) Saana Virtanen NaantLöy 110, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 110, 5) Fanni Paasio KalVa 110,…11) Mirella Manner VehmKi 096, 14) Odelia Suutari UudKK 091, 14) Inka Virtanen KalVa 091, 17) Senni Heinonen UudKK 091, 18) Emma Tättilä KalVa 091.
T9 Pituus: 1) Alisa Launonen NaantLöy 4,45, 2) Siina Kossa SauvU 3,75, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 3,56,…7) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 3,43, 11) Jasmin Vaskelainen LaitJy 3,12, 15) Fanni Paasio KalVa 3,06, 31) Inka Virtanen KalVa 2,67, 32) Aino Tättilä KalVa 2,64, 36) Villiina Raitanen UudKK 2,51,39) Emma Tättilä KalVa 2,36.
T9 Kuula: 1) Senja Kärhä LoimVoi 7,53, 2) Emma Toivonen LoimLei 6,43, 3) Viivi Ruohonen TurWei 6,43, 4) Senni Heinonen UudKK 6,16,…6) Neela Ihanmäki LaitJy 5,37, 7) Odelia Suutari UudKK 5,18, 15) Emma Tättilä KalVa 4,51, 20) Villiina Raitanen UudKK 3,85.
T9 Keihäs: 1) Siina Kossa SauvU 18,29, 2) Laura Sovijärvi LiedPa 16,93, 3) Alisa Launonen NaantLöy 16,13, 4) Fanni Paasio KalVa 15,99,…10) Senni Heinonen UudKK 10,60, 12) Odelia Suutari UudKK 9,95.
T10 60 m Loppukilpailu: (+0,9): 1) Minea Auremaa TuUL 9,04, 2) Ida Pentinlehto VahdTui 9,15, 3) Venla Aaltonen MynämI 9,31.
T10 60 m Alkuerät: 1) Minea Auremaa TuUL 8,94.
T10 150 m: 1) Minea Auremaa TuUL 22,43, 2) Ida Pentinlehto VahdTui 22,90, 3) Elsa Keinonen RaisKu 23,65,…10) Minttu Aaltonen VehmKi 27,43.
T10 1000 m: 1) Sara Honkakangas LaitJy 3.44,02, 2) Inka Laukkanen TuUL 3.48,02, 3) Greta Aarnio SalVil 4.00,92.
T10 60 m aj Loppukilpailu: (+0,7): 1) Sara Honkakangas LaitJy 11,44, 2) Emma Suovanen VahdTui 12,61, 3) Ellen Taponen SalVil 13,88, 4) Minttu Aaltonen VehmKi 14,08.
T10 Korkeus: 1) Sara Honkakangas LaitJy 121, 2) Emma Suovanen VahdTui 118, 3) Elsa Keinonen RaisKu 118,….5) Alisa Hemmilä LaitJy 107, 11) Minea Manner VehmKi 107.
T10 Seiväs: 1) Sara Honkakangas LaitJy 170, 2) Aino Hyytiä LaitJy 140,
T10 Pituus: 1) Liisa Hämäläinen MynämI 3,80, 2) Emma Suovanen VahdTui 3,76, 3) Ellen Taponen SalVil 3,71.
T10 Kuula: 1) Ellen Taponen SalVil 7,39, 2) Lumina Uschanow RaisKu 7,20, 3) Liina Jälkö OripVe 7,02.
T10 Kiekko: 1) Lumina Uschanow RaisKu 20,22, 2) Nella Lahtonen MynämI 17,97, 3) Fanny Alari LiedPa 15,55.
T10 Keihäs: 1) Liina Jälkö OripVe 20,66, 2) Lumina Uschanow RaisKu 19,11, 3) Elina Hakuni NaantLöy 15,45.
T11 60 m: (+0,6): 1) Marianne Savolainen YlänKi 8,92, 2) Emma Helminen UudKK 8,93, 3) Venla Tainio PaimU 9,10.
T11 60 m Alkuerät: 1) Marianne Savolainen YlänKi 9,03,…4) Emma Helminen UudKK 9,19, 22) Netta Virtanen KalVa 10,32.
T11 150 m: 1) Emma Helminen UudKK 21,52, 2) Marianne Savolainen YlänKi 21,64, 3) Tiuku Tenkanen SalVil 22,03,…10) Milja Aaltonen VehmKi 24,80, 14) Netta Virtanen KalVa 25,34.
T11 1000 m: 1) Venla Tainio PaimU 3.39,28, 2) Elma Uusipaikka VahdTui 3.45,13, 3) Olivia Suutari UudKK 3.46,37,…9) Netta Virtanen KalVa 4.47,11.
T11 60 m aj: (+1,9): 1) Venla Tainio PaimU 10,38, 2) Emma Helminen UudKK 10,51, 3) Tiuku Tenkanen SalVil 10,70,…8) Milja Aaltonen VehmKi 12,32.
T11 60 m aj Alkuerät: 1) Emma Helminen UudKK 10,62,…8) Milja Aaltonen VehmKi 12,97-
T11 Korkeus: : 1) Eveliina Elovaara SalVil 134, 2) Milla Aarnio NaantLöy 131, 3) Siiri Äänismaa TurWei 125,…6) Alisa Sormunen UudKK 117, 10) Minttu Kordelin KalVa 107.
T11 Seiväs: 1) Elli Tättilä KalVa 195, 2) Emma Helminen UudKK 185, 3) Olivia Suutari UudKK 160.
T11 Pituus: 1) Tiuku Tenkanen SalVil 4,52, 2) Siiri Äänismaa TurWei 4,42, 3) Josefiina Tenovuo TuUL 4,04,7) Elli Tättilä KalVa 3,47, 9) Netta Virtanen KalVa 3,45.
T11 Kuula: 1) Niina Pettersson TuUL 9,55, 2) Venla Manner TuUL 9,47, 3) Olivia Suutari UudKK 9,37,…5) Venla Katvesoja VehmKi 8,75, 9) Minttu Kordelin KalVa 6,62.
T11 Kiekko: 1) Venla Manner TuUL 29,66, 2) Venla Katvesoja VehmKi 23,71, 3) Niina Pettersson TuUL 20,88,…9) Elli Tättilä KalVa 14,97, 10) Minttu Kordelin KalVa 14,20-
T11 Keihäs: 1) Milla Aarnio NaantLöy 30,33, 2) Olivia Suutari UudKK 24,73, 3) Niina Pettersson TuUL 22,62, 4) Venla Katvesoja VehmKi 20,26, 5) Elli Tättilä KalVa 18,02,…8) Minttu Kordelin KalVa 13,02.
T12 60 m: (+1,2): 1) Enni Virjonen TuUL 8,38, 2) Matilda Mehto NaantLöy 8,65, 3) Aada Kalliola RaisKu 8,88.
T12 60 m Alkuerät: 1) Enni Virjonen TuUL 8,41.
T12 200 m: 1) Enni Virjonen TuUL 27,79, 2) Roosa Fagerström TuUL 29,23, 3) Sanni Tuominen SomE 29,66,…9) Vanessa Laulumaa LaitJy 31,93, 12) Anni Saarinen KalVa 32,17.
T12 1000 m: 1) Roosa Fagerström TuUL 3.21,71, 2) Ellen Myllymäki MaskKa 3.22,31, 3) Sanni Tuominen SomE 3.36,67, 4) Nanna Kukkula KalVa 3.40,37, 5) Vanessa Laulumaa LaitJy 3.42,02-
T12 60 m aj: (+0,4): 1) Juliana Hartikainen TuUL 10,63, 2) Ellen Myllymäki MaskKa 10,77, 3) Verna Huppunen MaarMa 11,74-
T12 60 m aj Alkuerät: 1) Juliana Hartikainen TuUL 10,69.
T12 200 m aj: (+1,2): 1) Enni Virjonen TuUL 31,88, 2) Juliana Hartikainen TuUL 35,81, 3) Ida Mäki VirttNou 36,37.
T12 Korkeus: 1) Mimosa Manner VehmKi 137, 2) Juliana Hartikainen TuUL 137, 3) Ellen Myllymäki MaskKa 134.
T12 Seiväs: : 1) Linnea Sariola SomE 231, 2) Venla Lehtinen TuUL 223, 3) Anni Koskinen LittTU 215,…5) Ellen Lahtivuo VehmKi 170, 6) Nanna Kukkula KalVa 155,
T12 Pituus: 1) Roosa Fagerström TuUL 4,32, 2) Eden Kytö NaantLöy 4,25, 3) Verna Huppunen MaarMa 4,22.
T12 Kolmiloikka: 1) Verna Huppunen MaarMa 9,15, 2) Heta Haapanen VahdTui 9,04, 3) Iida Ruoho TuUL 8,91,…6) Ellen Lahtivuo VehmKi 7,56.
T12 Kuula: 1) Pinja Kärhä LoimVoi 11,59, 2) Venla Kärhä LoimVoi 9,92, 3) Matilda Mehto NaantLöy 9,41.
T12 Kiekko: 1) Pinja Kärhä LoimVoi 40,18, 2) Matilda Mehto NaantLöy 33,04, 3) Venla Kärhä LoimVoi 30,85,…8) Ellen Lahtivuo VehmKi 18,95.
T12 Moukari: 1) Pinja Kärhä LoimVoi 48,44, 2) Venla Kärhä LoimVoi 41,22, 3) Matilda Mehto NaantLöy 28,53.
T12 Keihäs: 1) Enni Virjonen TuUL 31,97, 2) Juliana Hartikainen TuUL 22,16, 3) Ellen Lahtivuo VehmKi 19,68.
T13 60 m: (-0,6): 1) Unnaveera Hämäläinen TurWei 8,34, 2) Emmi Tiljander NaantLöy 8,52, 3) Henriikka Laine MaskKa 8,61.
T13 60 m Alkuerät: 1) Unnaveera Hämäläinen TurWei 8,28,…14) Venla Virtanen KalVa 8,97.
T13 200 m: 1) Unnaveera Hämäläinen TurWei 27,32, 2) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 27,93, 3) Henriikka Laine MaskKa 28,10,…16) Venla Virtanen KalVa 31,82.
T13 1000 m: 1) Karoliina Olli LoimLei 3.15,51, 2) Linnea Kero TuUL 3.21,71, 3) Wilma Onnela TuUL 3.27,22,…6) Venla Virtanen KalVa 4.16,25.
T13 60 m aj: (-0,1): 1) Emmi Tiljander NaantLöy 9,81, 2) Salla Mäkipere LiedPa 9,98, 3) Elviira Tarvainen MaskKa 10,15, 4) Aada Vuoriaho LaitJy 10,48, 5) Kiia Ihanmäki LaitJy 10,53.
T13 60 m aj Alkuerät: 1) Emmi Tiljander NaantLöy 9,88,…4) Kiia Ihanmäki LaitJy 10,52, 5) Aada Vuoriaho LaitJy 10,54.
T13 200 m aj: 1) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 31,78, 2) Salla Mäkipere LiedPa 33,85, 3) Wilma Onnela TuUL 34,20, 4) Kiia Ihanmäki LaitJy 34,55.
T13 Korkeus: 1) Rania Toivonen UudKK 155, 2) Saara Virkki SomE 146, 3) Pinja Siljanto TuUL 143,…9) Venla Virtanen KalVa 125.
T13 Seiväs: : 1) Saara Virkki SomE 223, 2) Viivi Vuola SomE 205,
T13 Pituus: 1) Emmi Tiljander NaantLöy 4,87, 2) Rania Toivonen UudKK 4,81, 3) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 4,75,…9) Kiia Ihanmäki LaitJy 4,15.
T13 Kolmiloikka: 1) Emmi Tiljander NaantLöy 9,93, 2) Kiia Ihanmäki LaitJy 9,65, 3) Pinja Siljanto TuUL 9,47.
T13 Kuula: 1) Enni Haulisto TuUL 10,95, 2) Elviira Tarvainen MaskKa 10,93, 3) Aada Vuoriaho LaitJy 10,51,…5) Sara Soini KalVa 10,38.
T13 Kiekko: 1) Rania Toivonen UudKK 38,76, 2) Elviira Tarvainen MaskKa 35,43, 3) Aivika Kullas PernU 33,23,…7) Sara Soini KalVa 30,11, 8) Aada Vuoriaho LaitJy 28,11.
T13 Moukari: 1) Aada Vuoriaho LaitJy 37,17, 2) Maya-Maria Hautala TuUL 32,43, 3) Pamela Rantala LittTU 27,78, 4) Alexandra Alari LiedPa 22,94.
T13 Keihäs: 1) Aivika Kullas PernU 37,90, 2) Elviira Tarvainen MaskKa 36,53, 3) Rania Toivonen UudKK 35,46,…5) Sara Soini KalVa 29,81.
T14 100 m Loppukilpailu: (-0,3): 1) Tinja Pirttikoski TuUL 13,50, 2) Emma Sjöberg RaisKu 13,63, 3) Inka Ekbom SalVil 13,67.
T14 100 m Alkuerät: 1) Tinja Pirttikoski TuUL 13,35,… 7) Aamu Airisto LaitJy 14,12.
T14 300 m: 1) Minea Lindén LoimLei 44,33, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 44,87, 3) Annika Laulumaa LaitJy 45,53.
T14 800 m: 1) Minea Lindén LoimLei 2.26,66, 2) Annika Laulumaa LaitJy 2.34,15, 3) Helmi Heinonen LiedPa 2.38,29.
T14 2000 m: 1) Minea Lindén LoimLei 7.26,56, 2) Annika Koistinen TuUL 7.39,01, 3) Annika Laulumaa LaitJy 7.49,88.
T14 80 m aj: (+0,8): 1) Saima Kossa SauvU 12,96, 2) Vilma Rönnemaa LiedPa 13,98, 3) Ronja Huppunen MaarMa 14,14, 4) Ella Hemmilä LaitJy 15,16.
T14 300 m aj: 1) Saima Kossa SauvU 50,18, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 52,44, 3) Mathilda Gustafsson TuUL 53,13.
T14 Korkeus: : 1) Saima Kossa SauvU 155, 2) Inka Pikala LiedPa 151, 3) Nea Salonen VehmKi 133,…7) Aamu Airisto LaitJy 123.
T14 Seiväs: : 1) Emma Sjöberg RaisKu 230, 2) Lotta Metsärinta LaitJy 230, 3) Ella Hemmilä LaitJy 195, 4) Aamu Airisto LaitJy 195,
T14 Pituus: 1) Pinja Rintamaa LiedPa 4,85, 2) Mea Toivonen UudKK 4,80, 3) Venla Hämäläinen LiedPa 4,62.
T14 Kolmiloikka: 1) Mathilda Gustafsson TuUL 9,93, 2) Lotta Metsärinta LaitJy 9,81, 3) Lotta Helkearo TuUL 9,71,…6) Ella Hemmilä LaitJy 9,39.
T14 Kuula: 1) Minttu Laurila TuUL 12,37, 2) Mea Toivonen UudKK 10,76, 3) Ellen Uschanow RaisKu 10,19.
T14 Kiekko: 1) Minttu Laurila TuUL 38,06, 2) Mea Toivonen UudKK 38,00, 3) Ellen Uschanow RaisKu 36,86,…6) Aino Saarinen KalVa 24,63.
T14 Moukari: 1) Ellen Uschanow RaisKu 45,59, 2) Veera Santanen RaisKu 38,96, 3) Oona Kaskinen TuUL 38,58, 4) Aino Saarinen KalVa 33,65,…6) Ella Hemmilä LaitJy 24,77, 7) Verna Vuorela LaitJy 22,77.
T14 Keihäs: 1) Mea Toivonen UudKK 44,80, 2) Saima Kossa SauvU 34,66, 3) Ellen Uschanow RaisKu 34,60.
T15 100 m Loppukilpailu: (+0,4): 1) Silja Koukonen MietMP 12,77, 2) Pinja Naula TuUL 12,92, 3) Christenvie Nzoko TuTo 13,14, 4) Julia Saarinen UudKK 13,34…8) Jenina Luotonen LaitJy 13,99.
T15 100 m Alkuerät: 1) Silja Koukonen MietMP 12,81,…4) Julia Saarinen UudKK 13,47, 8) Jenina Luotonen LaitJy 14,08.
T15 300 m: 1) Christenvie Nzoko TuTo 43,42, 2) Julia Saarinen UudKK 44,34, 3) Angielou Koskinen TurWei 52,28.
T15 800 m: 1) Julia Saarinen UudKK 2.35,15, 2) Liina Ahtiainen TuUL 2.36,12, 3) Vilma Halava LittTU 2.56,94.
T15 2000 m: 1) Elisa Pirilä KalVa 9.12,28.
T15 80 m aj: (+1,0): 1) Viveka Loukola RaisKu 11,62, 2) Carolina Grönroos LaitJy 12,89, 3) Essi Hokkanen TurWei 14,10.
T15 300 m aj: 1) Viveka Loukola RaisKu 46,11, 2) Carolina Grönroos LaitJy 50,60, 3) Essi Hokkanen TurWei 53,31.
T15 Korkeus: 1) Viivi Perälä NaantLöy 153, 2) Henni Liimatta MaskKa 149, 3) Jenina Luotonen LaitJy 144,
T15 Seiväs: 1) Riikka Virkki SomE 280, 2) Lotta Sariola SomE 250, 3) Essi Hokkanen TurWei 240, 4) Jenina Luotonen LaitJy 230,
T15 Pituus: 1) Vilma Harilainen TurWei 5,07, 2) Carolina Grönroos LaitJy 4,98, 3) Iida Pohjalainen UudKK 4,66.
T15 Kolmiloikka: 1) Carolina Grönroos LaitJy 10,79, 2) Vilma Harilainen TurWei 10,51, 3) Saimi Koskivainio MarttMu 10,03.
T15 Kuula: 1) Pinja Naula TuUL 13,08, 2) Sanni Krapi LoimJa 11,37, 3) Iida Pohjalainen UudKK 10,45.
T15 Kiekko: 1) Pinja Naula TuUL 42,63, 2) Eevi-Maria Hautala TuUL 34,18, 3) Sanni Krapi LoimJa 33,14, 4) Iida Pohjalainen UudKK 32,10.
T15 Moukari: 1) Eevi-Maria Hautala TuUL 23,86.
T15 Keihäs: 1) Iida Pohjalainen UudKK 34,89, 2) Anni Myllymäki RaisKu 33,85, 3) Sanni Rautio RaisKu 30,52.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here