Lähes 30 piirinmestaruutta Vakka-Suomeen

0
Kenttäkarhujen Odelia Suutari voitti Turussa kaksi lajia. Hän oli 9-vuotiaiden tyttöjen sarjassa paras kuulassa ja keihäässä.

Monen 8–15-vuotiaan nuoren yleisurheilijan kesän päätavoitteena olleet piirinmestaruuskisat kisattiin mukavissa olosuhteissa isolla Paavo Nurmen stadionilla Turussa 25.–26.7. Kisoihin osallistui yli 530 urheilijaa ja kahden päivän aikana kentällä nähtiin yli 1600 lajisuoritusta.

Mitaleita Vakka-Suomeen matkasi useampi ja mestaruuksia tuli yhteensä 28, kun T9 Kerttu Matikainen LaitJy (1000m), T9 Odelia Suutari UKK (kuula, keihäs), T10 Jasmin Vaskelainen LaitJy (150m), T10 Neela Ihanmäki LaitJy (1000m), P10 Akseli Heino VehmKi (kuula), T11 Sara Honkakangas LaitJy (60m aj., korkeus, seiväs), T12 Emma Helminen UKK (200m, 200m aj, 1000m), T12 Elli Tättilä KalVa (seiväs), T12 Venla Katvesoja VehmKi (kiekko), Joonas Heinonen UKK (kuula), P13 Ami Hyvönen UKK (1000m), P13 Elias Hyytiä LaitJy (seiväs),  T14 Rania Toivonen UKK (kiekko, keihäs), T14 Kiia Ihanmäki LaitJy (kolmiloikka), T14 Aada Vuoriaho LaitJy (moukari), P14 Valtteri Valtonen LaitJy (kuula, moukari, keihäs), T15 Verna Vuorela LaitJy (100m, 80m aj, pituus) ja T15 Mea Toivonen UKK (keihäs) ottivat voiton lajeistaan.

Tulokset (kolme parasta ja vakkasuomalaiset urheilijat):

P9 40 m Loppukilpailu: (-1,5): 1) Eemeli Haikio TuUL 6,60, 2) Viljo Vuorinen LittTU 6,89, 3) Eliel Huhtala PiikkKe 6,95.

P9 40 m Alkuerät: 1) Eemeli Haikio TuUL 6,65,…16) Alexander Leivo KalVa 7,48, 21) Toivo Laurila VehmKi 7,67, 27) Oliver Aalto UudKK 8,07, 29) Aaron Lehtoruusu UudKK 8,14.

P9 1000 m: 1) Eetu Ruoho TuUL 3.46,16, 2) Juuso Laine UudKK 3.50,60, 3) Axel Vorselman NaantLöy 3.52,51,…7) Mikael Aulin LaitJy 3.59,95, 8) Alexander Leivo KalVa 4.02,89.

P9 Korkeus: 1) Eemeli Haikio TuUL 117, 2) Eelis Kotomäki TuUL 112, 3) Santeri Pasanen TuUL 109,…9) Toivo Laurila VehmKi 098, 10) Alexander Leivo KalVa 088, 11) Aaron Lehtoruusu UudKK 083.

P9 Pituus: 1) Eemeli Haikio TuUL 3,80, 2) Viljo Vuorinen LittTU 3,68, 3) Hugo Rainio TuUL 3,50,… 10) Mikael Aulin LaitJy 3,07, 17) Juuso Laine UudKK 2,96, 31) Oliver Aalto UudKK 2,37.

P9 Kuula: 1) Patrik Rantala LittTU 7,61, 2) Viljo Vuorinen LittTU 7,50, 3) Eemeli Haikio TuUL 7,27,…13) Mikael Aulin LaitJy 4,63, 16) Oliver Aalto UudKK 4,22.

P9 Keihäs: 1) Oskari Häkli RaisKu 21,92, 2) Patrik Rantala LittTU 17,07, 3) Anton Lindén LoimLei 16,29, 4) Alexander Leivo KalVa 16,22,…11) Oliver Aalto UudKK 9,84.

P10 60 m Loppukilpailu: (+1,3): 1) Lukas Lehtokannel MaarMa 9,01, 2) Noel Raiskinmäki LaitJy 9,16, 3) Iisak Vainio UudKK 9,21.

P10 60 m Alkuerät: 1) Lukas Lehtokannel MaarMa 8,92, 2) Noel Raiskinmäki LaitJy 9,19, 3) Iisak Vainio UudKK 9,24.

P10 150 m: 1) Lukas Lehtokannel MaarMa 22,39, 2) Vincent Mattsson TuUL 22,70, 3) Kristian Hyyrynen TuUL 23,25.

P10 1000 m: 1) Niki Sirén RaisKu 3.30,07, 2) Akseli Änäkkälä SalVil 3.32,89, 3) Daniel Stenholm TuUL 3.33,77.

P10 60 m aj Loppukilpailu: (-0,7): 1) Lukas Lehtokannel MaarMa 11,16, 2) Vincent Mattsson TuUL 11,25, 3) Paavo Tuominen TurWei 11,75.

P10 Korkeus: 1) Oscar Helin TuUL 121, 2) Iisak Vainio UudKK 113, 2) Joonas Jäntti TuUL 113.

P10 Seiväs: 1) Niilo Talonen SomE 260.

P10 Pituus: 1) Lukas Lehtokannel MaarMa 4,24, 2) Noel Raiskinmäki LaitJy 4,10, 3) Eeli Heiska TuUL 3,95,…13) Iisak Vainio UudKK 3,30.

P10 Kuula: 1) Akseli Heino VehmKi 7,43, 2) Lukas Wahteristo LittTU 7,23, 3) Akseli Änäkkälä SalVil 7,16,…8) Iisak Vainio UudKK 5,82, 15) Eemeli Saarinen VehmKi 4,67.

P10 Kiekko: 1) Lukas Wahteristo LittTU 25,66, 2) Artturi Lievonen MaskKa 21,84, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 19,95.

P10 Keihäs: 1) Ilmari Paloposki TurKU 27,54, 2) Elmo Mäki RaisKu 26,86, 3) Artturi Lievonen MaskKa 25,45.

P11 60 m Loppukilpailu: (+0,8): 1) Max Kostamo TuUL 8,75, 2) Arvi Louramo TuUL 8,78, 3) Eemi Marttila MaskKa 8,85.

P11 150 m: 1) Eemi Marttila MaskKa 21,93, 2) Arvi Louramo TuUL 21,94, 3) Max Kostamo TuUL 21,95,…11) Gabriel Raitanen UudKK 25,32.

P11 1000 m: 1) Sisu Saarinen TuUL 3.12,06, 2) Elmeri Myllymäki MaskKa 3.25,34, 3) Antti Ristanen LoimLei 3.28,13, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 3.29,88.

P11 60 m aj Loppukilpailu: (-1,1): 1) Arvi Louramo TuUL 10,50, 2) Max Kostamo TuUL 10,62, 3) Gabriel Raitanen UudKK 10,96,…5) Oskari Aaltonen LaitJy 11,70.

P11 Korkeus: 1) Voitto Virjonen TuUL 139, 2) Eero Kaunisto NaantLöy 137, 3) Richard Lindqvist TuUL 137,…7) Gabriel Raitanen UudKK 129, 8) Veeti Laine KalVa 123.

P11 Seiväs: 1) Voitto Virjonen TuUL 280, 2) Robin Helenius TuUL 270, 3) Paavo Virkki SomE 220, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 180.

P11 Pituus: 1) Max Kostamo TuUL 4,71, 2) Voitto Virjonen TuUL 4,70, 3) Eemi Marttila MaskKa 4,52,…10) Veeti Laine KalVa 3,45.

P11 Kuula: 1) Voitto Virjonen TuUL 10,20, 2) Niklas Ojanen TuUL 8,84, 3) Tomas Loponen RaisKu 8,67, 4) Frans Heinonen UudKK 8,36.

P11 Kiekko: 1) Niklas Ojanen TuUL 34,21, 2) Frans Heinonen UudKK 29,32, 3) Tomas Loponen RaisKu 23,35,…5) Veeti Laine KalVa 22,73.

P11 Keihäs: 1) Eerik Häkli RaisKu 31,97, 2) Eemi Marttila MaskKa 29,39, 3) Rasmus Vuori SalVil 27,85,…6) Veeti Laine KalVa 25,47, 12) Frans Heinonen UudKK 16,97.

P12 60 m Loppukilpailu: (+1,2): 1) Lukas Brandt NaantLöy 8,39, 2) Valtteri Hyyrynen TuUL 8,65, 3) Eero Hakola LiedPa 8,77.

P12 200 m: 1) Lukas Brandt NaantLöy 27,93, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 28,70, 3) Eero Hakola LiedPa 28,77.

P12 1000 m: 1) Tatu Virtanen LiedPa 2.59,97, 2) Atte Virtanen LiedPa 3.15,12, 3) Leevi Söyrilä SalVil 3.17,44.

P12 60 m aj Loppukilpailu: (-1,8): 1) Lauri Tahkola NaantLöy 10,69, 2) Viljami Launonen NaantLöy 11,02, 3) Akseli Varpio RaisKu 11,31.

P12 200 m aj: (+2,6): 1) Lukas Brandt NaantLöy 32,42, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 33,16, 3) Nikolas Lindén LoimLei 35,76.

P12 Korkeus: : 1) Viljami Launonen NaantLöy 147, 2) Nikolas Lindén LoimLei 118, 3) Carlos Mattsson TuUL 118.

P12 Seiväs: 1) Roope Kirjavainen TuUL 240, 2) Valtteri Hyyrynen TuUL 200, 3) Carlos Mattsson TuUL 200.

P12 Pituus: 1) Lukas Brandt NaantLöy 5,18, 2) Viljami Launonen NaantLöy 4,94, 3) Nikolas Lindén LoimLei 4,40.

P12 Kolmiloikka: 1) Viljami Launonen NaantLöy 10,17, 2) Lauri Tahkola NaantLöy 8,92, 3) Jussi Soraluoma KaarUra 8,13.

P12 Kuula: 1) Joonas Heinonen UudKK 9,63, 2) Eero Hakola LiedPa 9,57, 3) Hjalmar Kurki NaantLöy 7,97.

P12 Kiekko: 1) Eero Hakola LiedPa 33,09, 2) Joonas Heinonen UudKK 29,68, 3) Roope Kirjavainen TuUL 26,86.

P12 Moukari: 1) Roope Kirjavainen TuUL 27,57, 2) Joonas Heinonen UudKK 22,93, 3) Eelis Eskola NousSu 20,09.

P12 Keihäs: 1) Jussi Soraluoma KaarUra 34,89, 2) Roope Kirjavainen TuUL 31,12, 3) Noah Laapio TurTo 29,14,…5) Joonas Heinonen UudKK 25,69.

P13 60 m Loppukilpailu: (+1,6): 1) Riku Naula TuUL 7,88, 2) Elmo Kuorilehto RaisKu 8,09, 3) Aku Nyyssönen TurWei 8,19,…6) Ami Hyvönen UudKK 8,70.

P13 60 m Alkuerät: 1) Riku Naula TuUL 8,15,…6) Ami Hyvönen UudKK 8,72.

P13 200 m: (-0,2): 1) Riku Naula TuUL 26,28, 2) Aku Nyyssönen TurWei 27,16, 3) Elias Santalahti TuUL 27,68.

P13 1000 m: 1) Ami Hyvönen UudKK 3.17,79, 2) Aleksi Immonen NaantLöy 3.23,56, 3) Oliver Pulkki TurTo 3.44,03.

P13 60 m aj Loppukilpailu: (-0,3): 1) Niko Kaunisto NaantLöy 10,15, 2) Elias Santalahti TuUL 10,47, 3) Elias Hyytiä LaitJy 10,57.

P13 200 m aj: (+2,2): 1) Elias Santalahti TuUL 32,67, 2) Elmo Kuorilehto RaisKu 34,58, 3) Jonne Aho SalVil 35,50.

P13 Korkeus: 1) Niko Kaunisto NaantLöy 147, 2) Elias Hyytiä LaitJy 144, 3) Elmo Kuorilehto RaisKu 133, 4) Ami Hyvönen UudKK 128.

P13 Seiväs: 1) Elias Hyytiä LaitJy 260, 2) Lenni Majasuo TuUL 160.

P13 Pituus: 1) Niko Kaunisto NaantLöy 4,86, 2) Aatu Kukkonen TuUL 4,34, 3) Luca Jämsen SalVil 4,22.

P13 Kolmiloikka: 1) Niko Kaunisto NaantLöy 10,49, 2) Luca Jämsen SalVil 9,34, 3) Aatu Kukkonen TuUL 9,08.

P13 Kuula: 1) Henri Aava MaarMa 10,39, 2) Elias Hyytiä LaitJy 10,25, 3) Niklas Välilä MaarMa 9,72, 4) Kustaa Salmela KalVa 9,37, 5) Jesperi Sjöberg KalVa 8,54.

P13 Kiekko: 1) Riku Naula TuUL 50,40, 2) Kustaa Salmela KalVa 34,72, 3) Niklas Välilä MaarMa 27,56.

P13 Moukari: 1) Riku Naula TuUL 54,59, 2) Kustaa Salmela KalVa 34,74, 3) Niklas Välilä MaarMa 22,34.

P13 Keihäs: 1) Nooa Laitinen KaarUra 42,42, 2) Kustaa Salmela KalVa 38,47, 3) Henri Aava MaarMa 38,36.

P14 100 m Loppukilpailu: (+1,2): 1) Wiljam Söderholm NaantLöy 12,51, 2) Julius Aaltonen NaantLöy 13,24, 3) Taavi Tuominen RaisKu 13,37.

P14 800 m: 1) Hannu Sjöblom LoimLei 2.11,82, 2) Taavi Tuominen RaisKu 2.20,28, 3) René-Peter Vuorio MaarMa 2.23,57.

P14 300 m: 1) Wiljam Söderholm NaantLöy 40,26, 2) Julius Aaltonen NaantLöy 42,39, 3) Veikko Paana NaantLöy 43,42.

P14 2000 m: 1) Hannu Sjöblom LoimLei 6.23,01, 2) René-Peter Vuorio MaarMa 6.45,15, 3) Taavi Tuominen RaisKu 6.53,58.

P14 100 m aj: (-1,8): 1) Hannu Sjöblom LoimLei 17,40, 2) Samuel Rantapaju LittTU 19,07.

P14 Korkeus: : 1) Wiljam Söderholm NaantLöy 159, 2) René-Peter Vuorio MaarMa 151, 3) Samuel Rantapaju LittTU 146.

P14 Seiväs: 1) Veikko Paana NaantLöy 240.

P14 Pituus: 1) Wiljam Söderholm NaantLöy 5,42, 2) Samuel Rantapaju LittTU 4,72, 3) Tomi Kuusisto TuUL 4,66.

P14 Kolmiloikka: 1) Samuel Rantapaju LittTU 9,92, 2) Otto Altimir TurTo 8,63.

P14 Kuula: 1) Valtteri Valtonen LaitJy 12,20, 2) Luka Lujasmaa KuusjHu 10,84, 3) Artturi Gauffin KaarUra 10,07.

P14 Kiekko: 1) Tomi Kuusisto TuUL 39,10, 2) Artturi Gauffin KaarUra 32,93, 3) Lauri Kurkela KaarUra 31,12.

P14 Moukari: 1) Valtteri Valtonen LaitJy 47,41, 2) Tomi Kuusisto TuUL 40,46, 3) Artturi Gauffin KaarUra 38,64.

P14 Keihäs: 1) Valtteri Valtonen LaitJy 47,21, 2) Tomi Kuusisto TuUL 36,61, 3) Tatu Parpo KaarUra 34,43.

P15 100 m Loppukilpailu: (+1,2): 1) Jimi Aho SalVil 11,72, 2) Aapo Kalajoki TuUL 12,37, 3) Venni Nauska TurTo 12,93.

P15 800 m: 1) Riku Uusitalo TuUL 2.06,60, 2) Sisu Moilanen TuUL 2.12,17, 3) Samuel Marku VahdTui 2.22,61.

P15 300 m: 1) Jimi Aho SalVil 37,64, 2) Niko Myllynen TurWei 42,22, 3) Venni Nauska TurTo 42,87.

P15 2000 m: 1) Sisu Moilanen TuUL 6.21,91, 2) Lauri Röntynen TuUL 6.51,70, 3) Samuel Marku VahdTui 7.15,05.

P15 100 m aj: (-1,8): 1) Aarne Autio TuUL 14,41.

P15 Korkeus: 1) Sampo Niinimäki SalVil 156.

P15 Seiväs: 1) Topias Koivunen TuUL 260.

P15 Pituus: 1) Aarne Autio TuUL 5,53, 2) Niko Myllynen TurWei 4,82, 3) Topias Koivunen TuUL 4,82.

P15 Kolmiloikka: 1) Jimi Aho SalVil 11,25, 2) Miro Leinonen RaisKu 10,52, 3) Jere Santaluoto RaisKu 10,07.

P15 Kuula: 1) Aapo Kalajoki TuUL 13,75, 2) Sami Porrasoja RaisKu 9,65, 3) Venni Nauska TurTo 9,37.

P15 Kiekko: 1) Aapo Kalajoki TuUL 54,59, 2) Miro Leinonen RaisKu 26,36.

P15 Moukari: 1) Reko Tuominen TarvasjU 63,92.

P15 Keihäs: 1) Venni Nauska TurTo 38,41, 2) Miro Leinonen RaisKu 36,61, 3) Sami Porrasoja RaisKu 32,11.

T9 40 m Loppukilpailu: (-1,1): 1) Venla Susi RaisKu 6,82, 2) Edith Tuominen LiedPa 6,83, 3) Pihla Heimo KaarUra 6,86…

T9 40 m Alkuerät: 1) Edith Tuominen LiedPa 6,88,…14) Aino Tättilä KalVa 7,42, 22) Villiina Raitanen UudKK 7,65, 24) Venla Lorjo UudKK 7,74.

T9 1000 m: 1) Kerttu Matikainen LaitJy 3.50,08, 2) Veera Uussaari KalVa 4.01,25, 3) Mirella Manner VehmKi 4.02,10,…8) Odelia Suutari UudKK 4.22,40, 10) Viola Pärkö LaitJy 4.25,54, 17) Venla Lorjo UudKK 4.54,56.

T9 Korkeus: 1) Pihla Heimo KaarUra 119, 2) Elsa Tarkki TuUL 110, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 110,…9) Aino Tättilä KalVa 096, 11) Odelia Suutari UudKK 091, 11) Mirella Manner VehmKi 091, 17) Venla Lorjo UudKK 086, 20) Villiina Raitanen UudKK 086.

T9 Pituus: 1) Pihla Heimo KaarUra 3,70, 2) Venla Vainio NaantLöy 3,68, 3) Maria Fugleberg TuUL 3,65,…8) Veera Uussaari KalVa 3,32, 18) Aino Tättilä KalVa 3,04, 25) Venla Lorjo UudKK 2,89.

T9 Kuula: 1) Odelia Suutari UudKK 6,58, 2) Veera Uussaari KalVa 6,29, 3) Edith Tuominen LiedPa 5,96,…6) Kerttu Matikainen LaitJy 5,48, 22) Elsa Katvesoja VehmKi 3,81.

T9 Keihäs: 1) Odelia Suutari UudKK 16,82, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 15,25, 3) Alexandra Söderblom MaarMa 11,71,…7) Villiina Raitanen UudKK 8,96, 9) Aino Tättilä KalVa 8,56.

T10 60 m Loppukilpailu: (+1,3): 1) Alisa Launonen NaantLöy 8,79, 2) Elina Immonen NaantLöy 9,25, 3) Devine Agbontaen RaisKu 9,30, 4) Jasmin Vaskelainen LaitJy 9,41, 5) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 9,74.

T10 60 m Alkuerät: 1) Alisa Launonen NaantLöy 8,78,…3) Jasmin Vaskelainen LaitJy 9,59, 5) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 9,87, 13) Viola Soini KalVa 10,49, 24) Kerttu Kordelin KalVa 11,95.

T10 150 m: 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 22,84, 2) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 24,58, 3) Jade Terho TuUL 24,81.

T10 1000 m: 1) Neela Ihanmäki LaitJy 3.30,40, 2) Ilona Utriainen RaisKu 3.51,33, 3) Kandela Keltti TuUL 3.54,51, 4) Fanni Paasio KalVa 3.54,79.

T10 60 m aj Loppukilpailu: (-1,0): 1) Alisa Launonen NaantLöy 10,14, 2) Minttu Lautkankare NaantLöy 11,49, 3) Saana Virtanen NaantLöy 11,49, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 11,61.

T10 60 m aj Alkuerät: 1) Alisa Launonen NaantLöy 10,22, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 11,70,…9) Emilia Suominen KalVa 13,59, 15) Fanni Paasio KalVa 14,17.

T10 Korkeus: 1) Alisa Launonen NaantLöy 150, 2) Emma Toivonen LoimLei 130, 3) Saana Virtanen NaantLöy 126, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 124,…6) Fanni Paasio KalVa 118.

T10 Seiväs: 1) Emma Toivonen LoimLei 160, 2) Emilia Suominen KalVa 150, 3) Emma Tättilä KalVa 140.

T10 Pituus: 1) Alisa Launonen NaantLöy 4,75, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 4,28, 3) Elina Immonen NaantLöy 4,13,…26) Kerttu Kordelin KalVa 2,69.

T10 Kuula: 1) Senja Kärhä SomE 8,95, 2) Senni Heinonen UudKK 7,71, 3) Milja Lahdenranta NaantLöy 7,66,…8) Emilia Suominen KalVa 6,56, 12) Emma Tättilä KalVa 5,69, 15) Kerttu Kordelin KalVa 4,68.

T10 Kiekko: 1) Senja Kärhä SomE 21,63, 2) Siina Kossa SauvU 17,97, 3) Emilia Suominen KalVa 17,91,…5) Senni Heinonen UudKK 16,36, 6) Viola Soini KalVa 16,19, 9) Emma Tättilä KalVa 12,36.

T10 Keihäs: 1) Laura Sovijärvi LiedPa 18,87, 2) Fanni Paasio KalVa 17,51, 3) Cecilia Välilä LittTU 15,81,…7) Emma Tättilä KalVa 14,18, 12) Senni Heinonen UudKK 10,50, 13) Kerttu Kordelin KalVa 10,26.

T11 60 m Loppukilpailu: (-0,1): 1) Ida Pentinlehto VahdTui 8,62, 2) Ellen Taponen SalVil 8,82, 3) Aino Ivaldi PiikkKe 9,39.

11 60 m Alkuerät: 1) Ida Pentinlehto VahdTui 8,99,…12) Iida Lorjo UudKK 10,66.

T11 150 m: 1) Ida Pentinlehto VahdTui 21,84, 2) Elsa Keinonen RaisKu 23,55, 3) Greta Aarnio SalVil 24,02.

T11 1000 m: 1) Greta Aarnio SalVil 3.35,23, 2) Emily Tasala TuUL 3.37,99, 3) Inka Laukkanen TuUL 3.38,92.

T11 60 m aj Loppukilpailu: (-3,1): 1) Sara Honkakangas LaitJy 11,02, 2) Elsa Keinonen RaisKu 11,31, 3) Ida Pentinlehto VahdTui 11,77,…6) Alisa Hemmilä LaitJy 12,16.

T11 60 m aj Alkuerät: 1) Sara Honkakangas LaitJy 10,83,…4) Alisa Hemmilä LaitJy 12,00.

T11 Korkeus: 1) Sara Honkakangas LaitJy 131, 2) Elina Hakuni NaantLöy 128, 3) Emma Suovanen VahdTui 125,…5) Alisa Hemmilä LaitJy 122, 9) Minea Manner VehmKi 107, 14) Minttu Aaltonen VehmKi 102.

T11 Seiväs: 1) Sara Honkakangas LaitJy 200, 2) Emma Suovanen VahdTui 185, 3) Aino Hyytiä LaitJy 170.

T11 Pituus: 1) Ellen Taponen SalVil 4,27, 2) Emma Suovanen VahdTui 4,14, 3) Aino Ivaldi PiikkKe 4,09,…16) Alisa Hemmilä LaitJy 3,43, 18) Iida Lorjo UudKK 3,25.

T11 Kuula: 1) Ellen Taponen SalVil 9,18, 2) Janette Sjöberg KalVa 9,10, 3) Liina Jälkö OripVe 8,28,..9) Aino Hyytiä LaitJy 6,94.

T11 Kiekko: 1) Nella Lahtonen MynämI 26,29, 2) Fanny Alari LiedPa 22,02, 3) Lumina Uschanow RaisKu 21,95.

T11 Keihäs: 1) Liina Jälkö OripVe 31,05, 2) Sara Honkakangas LaitJy 25,79, 3) Olivia Lievonen MaskKa 20,69.

T12 60 m Loppukilpailu: (+0,2): 1) Marianne Savolainen LoimLei 8,63, 2) Venla Tainio PaimU 8,74, 3) Oluwakemi Onilude RaisKu 8,82.

T12 200 m: 1) Emma Helminen UudKK 28,48, 2) Venla Tainio PaimU 29,01, 3) Kaisla Manner SalVil 29,37.

T12 1000 m: 1) Emma Helminen UudKK 3.23,53, 2) Kaisla Manner SalVil 3.27,12, 3) Iida Vähätalo NaantLöy 3.27,95,…9) Milja Aaltonen VehmKi 3.46,54.

T12 60 m aj Loppukilpailu: (-1,8): 1) Venla Tainio PaimU 10,26, 2) Tiuku Tenkanen SalVil 10,50, 3) Emma Helminen UudKK 11,01.

T12 60 m aj Alkuerät: 1) Venla Tainio PaimU 10,55, 2) Tiuku Tenkanen SalVil 10,75, 3) Emma Helminen UudKK 10,96.

T12 200 m aj: (+1,7): 1) Emma Helminen UudKK 34,51, 2) Helmi Koivumäki TuUL 37,94, 3) Venla Ruohola TuUL 38,58.

T12 Korkeus: 1) Tiuku Tenkanen SalVil 146, 2) Siiri Äänismaa TurWei 142, 3) Eveliina Elovaara SalVil 140,…7) Elli Tättilä KalVa 118, 7) Netta Paasio KalVa 118, 10) Olivia Suutari UudKK 113.

T12 Seiväs: 1) Elli Tättilä KalVa 239, 2) Vilma Toivonen LoimLei 205, 3) Helmi Koivumäki TuUL 185.

T12 Pituus: 1) Tiuku Tenkanen SalVil 4,51, 2) Venla Tainio PaimU 4,48, 3) Marianne Savolainen LoimLei 4,39.

T12 Kolmiloikka: 1) Iida Vähätalo NaantLöy 9,23, 2) Niina Pettersson TuUL 8,84, 3) Oluwakemi Onilude RaisKu 8,70,…7) Elli Tättilä KalVa 7,96, 8) Minttu Kordelin KalVa 6,93.

T12 Kuula: 1) Niina Pettersson TuUL 9,68, 2) Venla Katvesoja VehmKi 9,58, 3) Olivia Suutari UudKK 9,49,… 7) Minttu Kordelin KalVa 7,65, 9) Elli Tättilä KalVa 7,43.

T12 Kiekko: 1) Venla Katvesoja VehmKi 33,10, 2) Venla Manner TuUL 32,22, 3) Niina Pettersson TuUL 27,74, 4) Olivia Suutari UudKK 27,55,…8) Minttu Kordelin KalVa 20,70.

T12 Moukari: 1) Venla Manner TuUL 34,93, 2) Venla Katvesoja VehmKi 34,49, 3) Siiri Varjo VahdTui 25,28, 4) Netta Paasio KalVa 18,74.

T12 Keihäs: 1) Milla Aarnio NaantLöy 36,81, 2) Olivia Suutari UudKK 27,51, 3) Venla Katvesoja VehmKi 26,49,…7) Minttu Kordelin KalVa 19,59.

T13 60 m Loppukilpailu: (+1,3): 1) Enni Virjonen TuUL 8,26, 2) Ida Mäki LoimLei 8,49, 3) Meeri Haapio TuUL 8,63.

T13 200 m: 1) Enni Virjonen TuUL 27,03, 2) Aada Kalliola RaisKu 29,04, 3) Ellen Myllymäki MaskKa 29,52.

T13 1000 m: 1) Ellen Myllymäki MaskKa 3.18,77, 2) Nanna Kukkula KalVa 3.25,30, 3) Iida Ruoho TuUL 3.28,04.

T13 60 m aj Loppukilpailu: (0,0): 1) Roosa Fagerström TuUL 10,23, 2) Ellen Myllymäki MaskKa 11,07, 3) Riina Österbacka TurTo 11,34.

T13 200 m aj: (+1,0): 1) Enni Virjonen TuUL 30,19, 2) Roosa Fagerström TuUL 32,38, 3) Aava Koskinen TuUL 33,44.

T13 Korkeus: 1) Aava Koskinen TuUL 150, 2) Mimosa Manner VehmKi 143, 3) Iida Ruoho TuUL 137.

T13 Seiväs: 1) Anni Koskinen LittTU 255, 2) Iida Ruoho TuUL 215, 3) Ellen Lahtivuo VehmKi 205, 4) Nanna Kukkula KalVa 170.

T13 Pituus: 1) Roosa Fagerström TuUL 4,68, 2) Ida Mäki LoimLei 4,64, 3) Jenna Puola KaarUra 4,49.

T13 Kolmiloikka: 1) Jenna Puola KaarUra 9,72, 2) Iida Ruoho TuUL 9,39, 3) Meeri Haapio TuUL 9,11,…8) Ellen Lahtivuo VehmKi 7,65.

T13 Kuula: 1) Pinja Kärhä SomE 13,90, 2) Venla Kärhä SomE 11,00, 3) Matilda Mehto NaantLöy 10,12.

T13 Kiekko: 1) Pinja Kärhä SomE 43,04, 2) Matilda Mehto NaantLöy 33,92, 3) Venla Kärhä SomE 32,25,…6) Ellen Lahtivuo VehmKi 23,15.

T13 Moukari: 1) Pinja Kärhä SomE 54,34, 2) Venla Kärhä SomE 49,08, 3) Anni Koskinen LittTU 37,29.

T13 Keihäs: 1) Enni Virjonen TuUL 37,06, 2) Ellen Lahtivuo VehmKi 27,38, 3) Mimosa Manner VehmKi 21,75.

T14 100 m Loppukilpailu: (+3,6): 1) Unnaveera Unadike TurWei 12,88, 2) Emmi Tiljander TuUL 12,92, 3) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 13,02.

T14 800 m: 1) Linnea Kero TuUL 2.33,12, 2) Camilla Silen TuUL 2.35,51, 3) Saara Fahlbom TuUL 2.37,40.

T14 300 m: 1) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 44,57, 2) Unnaveera Unadike TurWei 44,57, 3) Maria Ranne TuUL 45,20.

T14 2000 m: 1) Alisa Emaldynova SalVil 6.48,29, 2) Linnea Kero TuUL 7.23,67.

T14 80 m aj Loppukilpailu: (-0,3): 1) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 12,49, 2) Salla Mäkipere LiedPa 12,53, 3) Emilin Ayelbassa TuUL 13,10.

T14 Korkeus: 1) Aada Haavisto TuUL 152, 2) Elli Ajosenpää MaskKa 144, 3) Rania Toivonen UudKK 141.

T14 Seiväs: 1) Isla Lehtonen NaantLöy 220, 2) Iina Lokisto SalVil 210, 3) Saara Virkki SomE 210, 4) Viivi Vuola SomE 195.

T14 Pituus: 1) Emmi Tiljander TuUL 5,13, 2) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 5,05, 3) Rania Toivonen UudKK 4,86,… 7) Kiia Ihanmäki LaitJy 4,52.

T14 Kolmiloikka: 1) Kiia Ihanmäki LaitJy 10,34, 2) Emilin Ayelbassa TuUL 10,18, 3) Aada Haavisto TuUL 9,78.

T14 Kuula: 1) Elviira Tarvainen MaskKa 11,48, 2) Aada Vuoriaho LaitJy 10,69, 3) Pamela Rantala LittTU 10,42,…7) Sara Soini KalVa 9,67.

T14 Kiekko: 1) Rania Toivonen UudKK 40,66, 2) Pamela Rantala LittTU 34,50, 3) Elviira Tarvainen MaskKa 33,74,…5) Aada Vuoriaho LaitJy 30,71, 9) Sofia Talvensaari KalVa 21,41.

T14 Moukari: 1) Aada Vuoriaho LaitJy 44,08, 2) Maya-Maria Hautala TuUL 38,30, 3) Enni Haulisto TuUL 35,69.

T14 Keihäs: 1) Rania Toivonen UudKK 40,37, 2) Aivika Kullas PernU 37,86, 3) Elviira Tarvainen MaskKa 36,01,…5) Sofia Talvensaari KalVa 32,90.

T15 100 m Loppukilpailu: (+1,4): 1) Verna Vuorela LaitJy 12,55, 2) Saima Kossa SauvU 12,81, 3) Lotta Metsärinta LaitJy 13,22,…8) Aamu Airisto LaitJy 14,01.

T15 100 m Alkuerät: 1) Verna Vuorela LaitJy 12,76,…3) Lotta Metsärinta LaitJy 13,32, 8) Aamu Airisto LaitJy 14,03, 10) Aino Karsila UudKK 14,16, 14) Ella Hemmilä LaitJy 14,83.

T15 800 m: 1) Minea Lindén LoimLei 2.19,30, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 2.22,89, 3) Elsa Karjalainen TuUL 2.23,14,…5) Aino Karsila UudKK 2.30,75.

T15 300 m: 1) Minea Lindén LoimLei 42,54, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 42,59, 3) Elsa Karjalainen TuUL 43,60, 4) Lotta Metsärinta LaitJy 43,86.

T15 80 m aj: (-1,3): 1) Verna Vuorela LaitJy 11,83, 2) Saima Kossa SauvU 12,16, 3) Lotta Metsärinta LaitJy 12,29, 4) Mea Toivonen UudKK 12,54.

T15 Korkeus: 1) Saima Kossa SauvU 154, 2) Enni Rusi NaantLöy 152, 3) Annika Uusiperhe PiikkKe 149, 4) Aamu Airisto LaitJy 138,…6) Ella Hemmilä LaitJy 133,

T15 Seiväs: 1) Emma Sjöberg RaisKu 250, 2) Aada Vaahtoranta TuUL 220.

T15 Pituus: 1) Verna Vuorela LaitJy 5,24, 2) Vilma Rönnemaa LiedPa 4,99, 3) Helena Koivu TurTo 4,91, 4) Lotta Metsärinta LaitJy 4,86,…7) Aamu Airisto LaitJy 4,43, 9) Ella Hemmilä LaitJy 4,22.

T15 Kolmiloikka: 1) Helena Koivu TurTo 10,87, 2) Verna Vuorela LaitJy 10,67, 3) Julia Laapio TuUL 10,59,…5) Ella Hemmilä LaitJy 9,75.

T15 Kuula: 1) Minttu Laurila TuUL 13,85, 2) Mea Toivonen UudKK 11,70, 3) Ellen Uschanow RaisKu 10,77.

T15 Kiekko: 1) Minttu Laurila TuUL 43,81, 2) Mea Toivonen UudKK 40,54, 3) Veera Santanen RaisKu 31,42.

T15 Moukari: 1) Veera Santanen RaisKu 51,77, 2) Venla Hämäläinen LiedPa 23,38.

T15 Keihäs: 1) Mea Toivonen UudKK 42,51, 2) Saima Kossa SauvU 37,77, 3) Vilma Rönnemaa LiedPa 35,96.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here