Yleisurheilun Vakka-Suomen mestaruuksista kilpailtiin Mynämäessä

0
Kenttäkarhujen Aaron Lehtoruusu (vas.), Oliver Aalto, Robin Vuorenpää, Juuso Laine ja Elias Poutia kilpailivat Vakka-Suomen mestaruuskilpailuissa.

Vakka-Suomen mestaruuskilpailut kilpailtiin torstaina. Järjestävänä seurana oli Mynämäen Isku.

Tulokset:

P9 40m (-0,2) 1) Alexander Leivo KalVa 7,32, 2) Aaron Lehtoruusu UudKK 7,61, 3) Kasperi Olli MynämI 7,69, 4) Veikko Raunio MynämI 7,73, 5) Juuso Laine UudKK 7,84, 6) Oliver Aalto UudKK 8,02, 7) Robin Vuorenpää UudKK 8,27, 8) Elias Poutia UudKK 8,72.

P9 1000m 1) Juuso Laine UudKK 3.49,36, 2) Mikael Aulin LaitJy 3.58,46, 3) Robin Vuorenpää UudKK 3.58,47, 4) Toivo Laurila VehmKi 4.25,24.

P9 Pituus 1) Mikael Aulin LaitJy 3,36, 2) Alexander Leivo KalVa 3,26, 3) Toivo Laurila VehmKi 3,16, 4) Juuso Laine UudKK 2,94, 5) Kasperi Olli MynämI 2,87, 6) Aaron Lehtoruusu UudKK 2,76, 7) Veikko Raunio MynämI 2,68, 8) Robin Vuorenpää UudKK 2,50, 9) Elias Poutia UudKK 2,42, 10) Oliver Aalto UudKK 2,36.

P9 Kuula 1) Kasperi Olli MynämI 6,17, 2) Toivo Laurila VehmKi 5,56, 3) Alexander Leivo KalVa 5,36, 4) Mikael Aulin LaitJy 5,04, 5) Oliver Aalto UudKK 4,80, 6) Veikko Raunio MynämI 4,23, 7) Elias Poutia UudKK 3,88.

T9 40m 1) Veera Uussaari KalVa 7,00, 2) Oona Lapila MynämI 7,27, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 7,29, 4) Lenita Perkiö VehmKi 7,41, 5) Amanda Skonbäck MaskKa 7,45, 6) Aino Tättilä KalVa 7,55, 7) Villiina Raitanen UudKK 7,56, 8) Seela Vilkkinen NousSu 7,58, 9) Taimi Laiho UudKK 7,59, 10) Mirella Manner VehmKi 7,66, 11) Sandra Palmroth MynämI 7,70, 12) Siiri Paukku MynämI 7,73, 13) Olivia Ojanen LaitJy 7,80, 14) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 7,84, 15) Aada Lapila MynämI 7,86, 16) Odelia Suutari UudKK 8,04, 17) Helga Eskola NousSu 8,22, 18) Oona Saviranta MynämI 8,29, 19) Jilla-Maia Aalto UudKK 8,30, 20) Aura Maikola KalVa 8,37, 21) Mandi Kukkula KalVa 8,53, 22) Sofie Palmroth MynämI 8,94, 23) Elsa Katvesoja VehmKi 9,63

Erä 1 (+0,0) 1) Lenita Perkiö VehmKi 7,41, 2) Taimi Laiho UudKK 7,59, 3) Aada Lapila MynämI 7,86, 4) Helga Eskola NousSu 8,22, 5) Jilla-Maia Aalto UudKK 8,30, 6) Aura Maikola KalVa 8,37, 7) Sofie Palmroth MynämI 8,94. Erä 2 (-0,4) 1) Amanda Skonbäck MaskKa 7,45, 2) Siiri Paukku MynämI 7,73, 3) Olivia Ojanen LaitJy 7,80, 4) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 7,84, 5) Odelia Suutari UudKK 8,04, 6) Oona Saviranta MynämI 8,29, 7) Mandi Kukkula KalVa 8,53, 8) Elsa Katvesoja VehmKi 9,63. Erä 3 (-0,8) 1) Veera Uussaari KalVa 7,00, 2) Oona Lapila MynämI 7,27, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 7,29, 4) Aino Tättilä KalVa 7,55, 5) Villiina Raitanen UudKK 7,56, 6) Seela Vilkkinen NousSu 7,58, 7) Mirella Manner VehmKi 7,66, 8) Sandra Palmroth MynämI 7,70.

T9 1000m 1) Kerttu Matikainen LaitJy 3.58,39, 2) Mirella Manner VehmKi 4.02,96, 3) Oona Lapila MynämI 4.20,29, 4) Viola Pärkö LaitJy 4.23,32, 5) Villiina Raitanen UudKK 4.30,23, 6) Odelia Suutari UudKK 4.30,54, 7) Venla Lorjo UudKK 4.52,17, 8) Lenita Perkiö VehmKi 4.56,38, 9) Olivia Ojanen LaitJy 5.30,22, Emilia Aaltonen LaitJy DNF, Seela Vilkkinen NousSu DNF.

T9 Pituus 1) Veera Uussaari KalVa 3,47, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 3,40, 3) Sandra Palmroth MynämI 3,21, 4) Venla Lorjo UudKK 3,04, 5) Oona Lapila MynämI 3,01, 6) Aino Tättilä KalVa 2,98, 7) Seela Vilkkinen NousSu 2,88, 8) Taimi Laiho UUdKK 2,84, 9) Lenita Perkiö VehmKi 2,84, 10) Siiri Paukku MynämI 2,75, 11) Villiina Raitanen UudKK 2,73, 12) Jilla-Maia Aalto UudKK 2,60, 13) Aada Lapila MynämI 2,58, 14) Helga Eskola NousSu 2,52, 15) Emilia Niemi MynämI 2,52, 16) Amanda Skonbäck MaskKa 2,51, 17) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 2,50, 18) Aura Maikola KalVa 2,47, 19) Oona Saviranta MynämI 2,38, 20) Elsa Katvesoja VehmKi 2,36, 21) Sofie Palmroth MynämI 2,34, 22) Mandi Kukkula KalVa 2,32, Inka Virtanen KalVa DNS.

T9 Kuula 1) Odelia Suutari UudKK 7,10, 2) Veera Uussaari KalVa 5,90, 3) Sandra Palmroth MynämI 5,31, 4) Emilia Niemi MynämI 4,88, 5) Olivia Ojanen LaitJy 4,68, 6) Aino Tättilä KalVa 4,62, 7) Elsa Katvesoja VehmKi 4,12, 8) Helga Eskola NousSu 4,10, 9) Oona Saviranta MynämI 4,01, 10) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 3,93, 11) Sonja Nieminen MynämI 3,65, 12) Aura Maikola KalVa 3,28, 13) Mandi Kukkula KalVa 2,83.

P11 60m 1) Eemi Marttila MaskKa 9,08, 2) Noel Raiskinmaki LaitJy 9,43, 3) Iisak Vainio UudKK 9,49, 4) Gabriel Raitanen UudKK 9,64, 5) Jeewi-Daniel Aalto UudKK 10,21, 6) Artturi Lievonen MaskKa 10,31, 7) Peetu Tanhuanpää LaitJy 10,43, 8) Toivo Ylikännö MaskKa 10,45, 9) Mauri Merenlehto NousSu 11,04, 10) Frans Heinonen UudKK 11,71

Erä 1 (-1,0) 1) Noel Raiskinmaki LaitJy 9,43, 2) Jeewi-Daniel Aalto UudKK 10,21, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 10,43, 4) Mauri Merenlehto NousSu 11,04, 5) Frans Heinonen UudKK 11,71. Erä 2 (-1,7) 1) Eemi Marttila MaskKa 9,08, 2) Iisak Vainio UudKK 9,49, 3) Gabriel Raitanen UudKK 9,64, 4) Artturi Lievonen MaskKa 10,31, 5) Toivo Ylikännö MaskKa 10,45.

P11 1000m 1) Oskari Aaltonen LaitJy 3.34,13, 2) Gabriel Raitanen UudKK 3.34,76, 3) Tuomas Suopajärvi MaskKa 3.43,13, 4) Mauri Merenlehto NousSu 4.03,61, 5) Artturi Lievonen MaskKa 4.07,34.

P11 Korkeus 1) Gabriel Raitanen UudKK 129, 2) Mauri Merenlehto NousSu 114, 3) Iisak Vainio UudKK 109, 4) Jeewi-Daniel Aalto UudKK 104, Eemi Marttila MaskKa.

P11 Kuula 1) Frans Heinonen UudKK 8,86, 2) Eemi Marttila MaskKa 8,69, 3) Akseli Heino VehmKi 7,89, 4) Peetu Tanhuanpää LaitJy 7,09, 5) Noel Raiskinmaki LaitJy 7,00, 6) Iisak Vainio UudKK 5,90, 7) Toivo Ylikännö MaskKa 5,88, 8) Viljami Nieminen MynämI 5,43.

T11 60m 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 9,28, 2) Liisa Hämäläinen MynämI 9,47, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 9,86, 4) Viola Soini KalVa 10,15, 5) Fanni Paasio KalVa 10,19, 6) Olivia Lievonen MaskKa 10,35, 7) Minea Manner VehmKi 10,41, 8) Iida Lorjo UudKK 10,44, 9) Liinu Sarametsä UudKK 10,49, 10) Emilia Suominen KalVa 10,52, 11) Aino Hyytiä LaitJy 10,57, 12) Anni Salomäki MaskKa 10,69, 13) Peppi Rasi MaskKa 11,04, 14) Senni Heinonen UudKK 11,69, Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy DNS

Erä 1 (-0,2) 1) Olivia Lievonen MaskKa 10,35, 2) Iida Lorjo UudKK 10,44, 3) Liinu Sarametsä UudKK 10,49, 4) Aino Hyytiä LaitJy 10,57, 5) Anni Salomäki MaskKa 10,69, 6) Peppi Rasi MaskKa 11,04, 7) Senni Heinonen UudKK 11,69. Erä 2 (-1,2) 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 9,28, 2) Liisa Hämäläinen MynämI 9,47, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 9,86, 4) Viola Soini KalVa 10,15, 5) Fanni Paasio KalVa 10,19, 6) Minea Manner VehmKi 10,41, 7) Emilia Suominen KalVa 10,52, Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy DNS.

T11 1000m 1) Neela Ihanmäki LaitJy 3.40,06, 2) Sara Honkakangas LaitJy 3.40,74, 3) Fanni Paasio KalVa 4.03,50, 4) Peppi Mustonen NousSu 4.11,43, 5) Liinu Sarametsä UudKK 4.14,93, 6) Peppi Rasi MaskKa 4.21,30, 7) Emma Tättilä KalVa 4.24,60.

T11 Korkeus 1) Sara Honkakangas LaitJy 136, 2) Peppi Mustonen NousSu 128, 3) Aino Hyytiä LaitJy 123, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 118, 4) Minttu Aaltonen VehmKi 118, 6) Fanni Paasio KalVa 113, 7) Liisa Hämäläinen MynämI 108, 8) Janette Sjöberg KalVa 103, 8) Minea Manner VehmKi 103, 10) Emilia Suominen KalVa 103, 11) Liinu Sarametsä UudKK 103, 12) Viola Soini KalVa 98, 13) Emma Tättilä KalVa 98.

T11 Kuula 1) Janette Sjöberg KalVa 8,75, 2) Olivia Lievonen MaskKa 8,06, 3) Nella Lahtonen MynämI 7,95, 4) Sara Honkakangas LaitJy 7,94, 5) Senni Heinonen UudKK 7,39, 6) Peppi Mustonen NousSu 7,20, 7) Liisa Hämäläinen MynämI 6,72, 8) Aino Hyytiä LaitJy 6,71, 9) Emilia Suominen KalVa 6,62, 10) Minttu Aaltonen VehmKi 6,26, 11) Emma Tättilä KalVa 5,97, 12) Abigael Wanjiru VehmKi 5,59, 13) Kerttu Kordelin KalVa 4,64.

P13 60m (-1,2) 1) Ami Hyvönen UudKK 8,74, 2) Elias Hyytiä LaitJy 8,93, 3) Juuso Rasi MaskKa 9,26, 4) Anton Laine MaskKa 9,47, 5) Eelis Eskola NousSu 9,49, 6) Kustaa Salmela KalVa 9,53, 7) Oskari Metsärinta LaitJy 9,78, 8) Joonas Heinonen UudKK 10,90.

P13 1000m 1) Ami Hyvönen UudKK 3.28,46.

P13 Pituus 1) Elias Hyytiä LaitJy 4,27, 2) Eelis Eskola NousSu 3,90, 3) Alvar Vilkkinen NousSu 3,69, 4) Kustaa Salmela KalVa 3,58, 5) Joonas Heinonen UudKK 3,21, 6) Oskari Metsärinta LaitJy 3,06.

P13 Kiekko 1) Kustaa Salmela KalVa 38,92, 2) Elias Hyytiä LaitJy 27,40, 3) Joonas Heinonen UudKK 27,12, 4) Alvar Vilkkinen NousSu 23,16, 5) Ami Hyvönen UudKK 22,54.

T13 60m 1) Emma Helminen UudKK 8,92, 2) Ellen Myllymäki MaskKa 9,10, 3) Alisa Sormunen UudKK 9,24, 4) Mimosa Manner VehmKi 9,49, 5) Anni Saarinen KalVa 9,52, 6) Lumia Reivo LaitJy 9,70, 7) Aada Lehtinen MaskKa 9,86, 8) Ellen Lahtivuo VehmKi 9,88, 9) Netta Virtanen KalVa 9,97, 10) Olivia Suutari UudKK 10,47

Erä 1 (-2,9) 1) Ellen Myllymäki MaskKa 9,10, 2) Mimosa Manner VehmKi 9,49, 3) Lumia Reivo LaitJy 9,70, 4) Aada Lehtinen MaskKa 9,86, 5) Olivia Suutari UudKK 10,47. Erä 2 (-1,8) 1) Emma Helminen UudKK 8,92, 2) Alisa Sormunen UudKK 9,24, 3) Anni Saarinen KalVa 9,52, 4) Ellen Lahtivuo VehmKi 9,88, 5) Netta Virtanen KalVa 9,97.

T13 1000m 1) Ellen Myllymäki MaskKa 3.16,58, 2) Nanna Kukkula KalVa 3.26,21, 3) Anni Saarinen KalVa 3.31,73, 4) Fiina Sarametsä UudKK 3.52,75, 5) Elli Tättilä KalVa 4.10,94, 6) Minttu Kordelin KalVa 4.20,85, Olivia Suutari UudKK DNS.

T13 Pituus 1) Ellen Myllymäki MaskKa 4,30, 2) Emma Helminen UudKK 4,03, 3) Fiina Sarametsä UudKK 3,95, 4) Mimosa Manner VehmKi 3,93, 5) Alisa Sormunen UudKK 3,88, 6) Ellen Lahtivuo VehmKi 3,81, 7) Elli Tättilä KalVa 3,54, 8) Aada Lehtinen MaskKa 3,52, 9) Netta Virtanen KalVa 3,28, 10) Vanessa Kataja NousSu 3,11.

T13 Kiekko 1) Venla Katvesoja VehmKi 31,22, 2) Emma Helminen UudKK 25,07, 3) Olivia Suutari UudKK 23,65, 4) Elli Tättilä KalVa 22,58, 5) Ellen Lahtivuo VehmKi 21,96, 6) Minttu Kordelin KalVa 20,82, 7) Milja Aaltonen VehmKi 16,92, 8) Netta Paasio KalVa 14,09, 9) Vanessa Kataja NousSu 11,64, 10) Netta Virtanen KalVa 11,00.

T15 100m 1) Verna Vuorela LaitJy 13,38, 2) Lotta Metsärinta LaitJy 13,50, 3) Henriikka Laine MaskKa 13,57, 4) Mea Toivonen UudKK 13,66, 5) Venla Virtanen KalVa 14,24, 6) Aamu Airisto LaitJy 14,48, 7) Aada Vuoriaho LaitJy 14,58, 8) Kiia Ihanmäki LaitJy 14,84, 9) Alisa Salomäki MaskKa 15,18, 10) Anna Ylikännö MaskKa 15,66, Patricia Kataja NousSu DQ

Erä 1 (-1,0) 1) Aada Vuoriaho LaitJy 14,58, 2) Anna Ylikännö MaskKa 15,66, Patricia Kataja NousSu DQ. Erä 2 (-1,2) 1) Verna Vuorela LaitJy 13,38, 2) Lotta Metsärinta LaitJy 13,50, 3) Henriikka Laine MaskKa 13,57, 4) Mea Toivonen UudKK 13,66, 5) Venla Virtanen KalVa 14,24, 6) Aamu Airisto LaitJy 14,48, 7) Kiia Ihanmäki LaitJy 14,84, 8) Alisa Salomäki MaskKa 15,18.

T15 800m 1) Lotta Metsärinta LaitJy 2.33,70, 2) Sofia Talvensaari KalVa 2.44,54, 3) Venla Virtanen KalVa 2.51,20, 4) Aino Saarinen KalVa 2.55,89, Patricia Kataja NousSu DNF, Rania Toivonen UudKK DNS.

T15 Korkeus 1) Kiia Ihanmäki LaitJy 144, 2) Elli Ajosenpää MaskKa 144, 2) Lotta Metsärinta LaitJy 144, 4) Mea Toivonen UudKK 144, 5) Venla Virtanen KalVa 129, Verna Vuorela LaitJy, Aamu Airisto LaitJy NH, Rania Toivonen UudKK.

T15 Keihäs 1) Mea Toivonen UudKK 40,91, 2) Elviira Tarvainen MaskKa 37,72, 3) Rania Toivonen UudKK 35,67, 4) Sofia Talvensaari KalVa 31,52, 5) Verna Vuorela LaitJy 28,52, 6) Elli Ajosenpää MaskKa 27,96, 7) Aino Saarinen KalVa 23,48, Patricia Kataja NousSu DNS.

P15 Keihäs 1) Valtteri Valtonen LaitJy 46,14.

Sijoituspisteet: 1. Uudenkaupungin Kenttäkarhut 275, 2. Laitilan Jyske 209, 3. Kalannin Vankka 192,5, 4. Maskun Kataja 101.5, 5. Mynämäen Isku 85, 6. Nousiaisten Susi 73, 7. Vehmaan Kiisto 92.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here