Lokalahden koulu sai lahjoituksena suksia

0
Torstaina Lokalahti-seuran puheenjohtaja Seppo Laine (vas.), Lokalahden koulun vanhempainyhdistyksen edustaja Suvi Laurila lahjoittivat useiden tahojen keräämiä suksia Lokalahden koululle. Lahjoitukset vastaanotti koulun rehtori Veli-Pekka Virtanen (oik.). Kuva: Suvi Laurila
Torstaina Lokalahti-seuran puheenjohtaja Seppo Laine (vas.), Lokalahden koulun vanhempainyhdistyksen edustaja Suvi Laurila lahjoittivat useiden tahojen keräämiä suksia Lokalahden koululle. Lahjoitukset vastaanotti koulun rehtori Veli-Pekka Virtanen (oik.). Kuva: Suvi Laurila

Lokalahden koulun vanhempainyhdistys sai houkuteltua paikallisia seuroja, yhdistyksiä ja yksityishenkilöitä mukaan suksilahjoitukseen. Jatkossa lajin kokeileminen ei siis jää kiinni siitä, ovatko perheet hankkineet koteihin hiihtovarusteita.

– Halusimme ilahduttaa koulun oppilaita korona-aikana ja tehdä jotakin lasten ja koulun hyväksi, siitä se ajatus sitten lähti, Lokalahden koulun vanhempainyhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Maria Silver kertoo.

Vanhempainyhdistyksen väki mietti yhdessä Lokalahden koulun rehtori Veli-Pekka Virtasen kanssa eri vaihtoehtoja ja hän totesi, ettei koululla ole suksia.

– Tavoitteena oli viisi suksipakettia, mutta me saimme 10. Lisäksi saamme myöhemmin vielä erikokoisia monoja, jotta mahdollisemman moni pääsisi hiihtämään, Silver lisää.

Vanhempainyhdistys tiedotti ideastaan sosiaalisen median kanavissa ja mukaan lähtivät Lokalahti-seura, urheiluseura Lokalahden Leisku, Lokalahden urheilumetsästäjät, Lokalahden VPK naiset, Lokalahden Martat, Lokalahden MTK ja useampi yksityinen lahjoittaja.