Kesätyö valmistaa työelämään

0
Bohumil ”Bobo” Kotlar

Kesätyömahdollisuuksia on monia, mutta kesätyöpaikan löytäminen voi silti olla vaikeaa. Onneksi ei ole vain yhtä tapaa löytää kesätöitä ja töitä voi löytää esimerkiksi sukulaisten kautta.

– Olin viime vuonna mammani kanssa siivoamassa Salmenkartanolla ja menen sinne myös tänä vuonna, 18-vuotias Lilianne Heilä kertoo.

Uudessakaupungissa myös pellot työllistävät nuoria kesäisin.

– Oen menossa kesätöihin mansikkapellolle, 17-vuotias Rosella Ylistalo jatkaa.

Kevytyrittäjyys on myös kesätyövaihtoehto omistautuneille nuorille. Hyvä esimerkki nuoresta kevytyrittäjästä on 18-vuotias Vilma Sappinen, joka on työskennellyt kevytyrittäjänä valokuvaamalla jo keväästä 2018.

Hän ei tee kuvauksia vain kesätyönään, vaan kuvauksia on ympäri vuoden, kuitenkin painottuen kesään.

– Korona on valitettavasti vähentänyt ympärivuotisten kuvausten määrää, Sappinen kertoo.

– Onneksi kalenteriin on kuitenkin kertynyt sen verran kuvauksia, että voin työllistää itseni pelkästään kuvaamalla myös tänä kesänä, Sappinen juhlistaa.

17-vuotias Bohumil ”Bobo” Kotlar aloitti kesätyönsä jo 13-vuotiaana mansikkapellolla ja on sen jälkeen tehnyt töitä esimerkiksi Kahvelissa, S-marketissa ja Baronassa.

– Olen muuttanut Slovakiasta, jossa nuorten kesätyönteko ei ole yleistä, vaan töihin mennään vasta 18-vuotiaana, Kotlar kertoo.

– Ajattelen kuitenkin, että työnteko nuorena on hyvin hyödyllistä ja töihin voi mennä heti, kun kokee olevansa valmis, Kotlar miettii.

Nyt kesällä laajan kielitaidon omaava Kotlar on menossa töihin Ukipolikseen, jossa hän auttaa maahanmuuttajia esimerkiksi asunnon hankkimisessa heidän äidinkielellään.

– Puhun slovakiaa, suomea, englantia, ukrainaa, puolaa, venäjää ja tsekkiä, Kotlar luettelee.

Kysyttäessä nuorilta neuvoa muille nuorille kesätyöntekijöille, moni nostaa esiin hyvät käytöstavat.

– On todella tärkeää, että nuori antaa itsestään asiallisen kuvan, eikä pelleile töissä, Sappinen pohtii.

– Jos nuori antaa itsestään hyvän kuvan kesätöissä, se voi parhaimmillaan taata työn myös tulevaisuudessa, Sappinen lisää.

Kotlar haluaa huomauttaa kaikkia kesätyöntekijöitä siitä, että sinnikkyys palkitaan.

– Työnhaussa ei kannata luovuttaa ensimmäisen, toisen tai kolmannen kielteisen vastauksen jälkeen, Kotlar avaa töitä hakeville nuorille.

– Mikään ei tule itsestään, Kotlar jatkaa.

– Työnhakijalta vaaditaan pitkäjänteisyyttä työnhaussa, Ylistalo lisää Kotlarin puheenvuoroon.

Nuoret toivovat vapaiden kesätyöpaikkojen olevan tulevaisuudessa entistä helpommin löydettävissä.

– Somemarkkinointi on todella tärkeää, jos halutaan tavoittaa nuoria töitä hakevia ihmisiä, Kotlar ilmaisee muiden nyökkäillessä mukana.

Raha ei ole suinkaan kesätyöntekijöiden ainoa motivaattori.

– Valokuvaus on aito intohimoni, enkä tee sitä pelkästään rahan takia, Sappinen jakaa.

– Minua motivoi itseni kehittäminen ja ajattelen, että jokainen työkokemus vahvistaa minua työelämään, oli työ sitten mitä hyvänsä, Kotlar kertoo.

– Itse olen myös miettinyt että voisin alkaa myymään leipomisiani, sillä nautin leipomisesta, Heilä kertoo.

– Sitä tekisin kuitenkin pitkälti intohimosta, koska ei sillä varmaan heti paljon tienaisi, Heilä jatkaa pohtien.

Nuorilla on erilaisia näkemyksiä siitä, onko Uudessakaupungissa helppo saada kesätöitä.

– Olen kuullut monilta kavereilta, että monen on ollut vaikea saada kesätöitä etenkin nyt korona-aikana, Sappinen jakaa.

– Itse olen kyllä saanut käsityksen, että innokkaille nuorille kyllä löytyy ainakin jotain työtä, vaikkei työnkuva olisikaan ehkä se itselle mieluisin, Heilä pohtii.

– Minäkin kyllä ajattelen, että työtä tekevälle löytyy, Kotlar lisää.

– Voi olla, että kesätyöpaikkojen saatavuus riippuu vahvasti alasta, esimerkiksi kotihoidossa tuntuu kyllä olevan kysyntää työntekijöistä, Ylistalo tiivistää.

Kesätyönteosta saa kokemusta, jota on vaikeaa korvata. Ei kannata lannistua, jollei tähän mennessä ole vielä saanut kesätyötä, sillä jotkut yritykset hakevat kesätyöntekijöitä edelleen.

– Suosittelen kesätyöntekoa kaikille nuorille, sillä se on hyvä keino etsiä sitä omaa juttua, Sappinen neuvoo.

Iiris Soininen