Viime syksynä valittiin järjestelmän tuottajaksi ViaVan-niminen yritys. Yhtäkkiä loppuvuonna yritys lopetti toimintansa Suomessa. ViaVanin lopettaminen ja korona keskeyttivät projektin.
Konsultin avulla ryhdyttiin kartoittamaan uutta järjestelmän tuottajaa. Nyt tarjouskilpailu on käynnistetty ja uusi kumppani valitaan toukokuussa. Kun tuottaja on valittu, kilpailutetaan liikennöitsijä.
Tavoite on käynnistää kokeilu elokuussa. Sovelluksen avulla tai puhelimitse voidaan tilata kuljetus. Liikennöitsijä ilmoittaa tilaajalle kellonajan ja paikan mistä asiakas noudetaan. Nouto tapahtuu mahdollisimman läheltä tilaajan kotia. Jos järjestelmä ei toimi toivotulla tavalla, voidaan siirtyä perinteiseen reittiliikenteeseen. Kuljetustaksa tulee olemaan pieni, ehkäpä pari, kolme euroa. Hinta sovitaan neuvottelussa liikennöitsijän kanssa.
Heikki Wala
Kh:n 2.vpj
Pro Uusikaupunki