Kenttäkarhut palkitsi urheilijoitaan

0
Palkintopöytä oli katettuna Kenttäkarhujen palkintojenjakotilaisuudessa.

Uudenkaupungin Kenttäkarhut palkitsi viime kauden menestyksen perusteella urheilijoitaan. Perinteinen puurojuhlatilaisuus supistettiin palkintojenjaoksi ja tarjottiin glögit ja piparit mukaan.

Seuran parhaiksi nais- ja miesurheilijaksi valittiin keihäänheittäjä Elina Kinnunen ja korkeushyppääjä Valtteri Välimäki . Molemmat urheilijat ylsivät mm. Kalevan Kisojen finaaliin. Elina palkittiin myös parhaana 22-vuotiaiden SM-kisakävijänä.

Paras junioriurheilija (14–19v) oli SM-pronssia kiekonheitossa saavuttanut Rania Toivonen ja parhaat 9–13-vuotiaat tyttö- ja poikaurheilijat olivat Emma Helminen ja Joonas Heinonen .

Paras aikuisurheilija oli ikäluokkansa SE:n kiekonheitossa heittänyt Pauliina Aalto ja vuoden seuratyöntekijänä palkittiin monta vuotta lasten urheilukoulua ansiokkaasti vetänyt Maarit Kokko .

Seura palkitsi erikseen vuoden aikana SE:n tehneen urheilijan Elina Kinnusen sekä seuraennätysten tekijät Atte Sormusen , Joonas Heinosen, Frans Heinosen sekä Emma Helmisen.

Alle 13-vuotiaissa palkittiin ikäluokittain parhaat urheilijat, jotka tänä vuonna olivat Taimi Laiho (T9), Aaron Lehtoruusu ja Oliver Aalto (P9), Senni Heinonen (T11), Iisak Vainio (P11), Emma Helminen (T13) ja Joonas Heinonen (P13).

Seura palkitsee vuosittain myös vuoden tsempparin positiivisen asenteen, kovan yrittämisen sekä tsemppaavan toiminnan ansiosta. Tämän vuoden tsempparipalkinto ojennettiin Venla Lorjolle . Vuoden viestijoukkueeksi valikoitui 13-vuotiaiden tyttöjen pm-kisoissa taistellut joukkue, jossa juoksivat Emma Helminen, Alisa Sormunen , Fiina Sarametsä ja Iida Lalla .

Lisäksi seura on vuosittain palkinnut kaikki sisulisäikäiset aktiiviset harjoituksissa kävijät sekä kilpailuissa luokkatuloksia saavuttaneet urheilijat, joita tänä vuonna oli muutama enemmän edellisvuoteen verrattuna.

Urheilijat olivat hienosti urheilleet selkeästi useammassa lajissa kuin aikaisempina vuosina ja näin ollen luokkatuloksista kertyvä pistepotti oli lähes jokaisella urheilijalla kasvanut aikaisempiin vuosiin verrattuna.

Seuran mestaruuskisoista palkittiin Kenttäkarhujen mitaleilla kussakin lajissa viisi parasta. Vanhemmat urheilijat seura palkitsi stipendein kesällä hankitun menestyksen perusteella.