Ukraina

0

Suomen valtionjohto on tuominnut Venäjän toimet Ukrainassa. Suomi–Venäjä-seuran Uudenkaupungin yhdistys tukee Suomen valtiojohdon kantaa. Haluamme korostaa, että Suomi–Venäjä-seuran arvojen mukaan hyvään naapuruuteen kuuluu kunnioittava kanssakäynti ja rakentava dialogi monilla eri tasoilla.

Viimeaikaisilla toimillaan Venäjä on loukannut Ukrainan alueellista koskemattomuutta ja itsemääräämisoikeutta kansainvälisen oikeuden vastaisesti. Venäjän toiminta ei näkemyksemme mukaan ole hyväksyttävää. Konfliktissa suurin kärsijä on tavallinen kansalainen.

Suomessakin hankala tilanne koskettaa monia. Nyt ei ole aika vihapuheelle ja syyttelyyn, vaan rakentavaan viestintään ja kanssakäyntiin. Tehdään työtä yhdessä rauhan ja keskinäisen kunnioituksen puolesta.

Suomi–Venäjä-seura

Uudenkaupungin os ry.