Tuulikki Karru voittoon Pöytyällä

0
Pöytyällä Auranmaan keskimatkan voitti VaRan Tuulikki Karru, jonka suunnistustulosta fanitti myös Johanna-tytär.

Vakka-Rastin Tuulikki Karru voitti Auranmaan kansallisen keskimatkan kilpailun Pöytyällä viime lauantaina. Voitto D45-sarjan suunnistuksessa luokiteltiin ylivoimaiseksi hyvällä ajalla vajaan neljän kilometrin matkalla.

D75-sarjassa VaRan Maija Verha sijoittui kolmanneksi, Pyhärannan rastilukkolainen Helena Mannervesi oli tällä kertaa kakkonen.

Rasti88:n järjestämässä kevätkilpailussa H65-sarjan Matti Salonen oli seitsemäs, ja sijaluvulle 12 päätyivät H75-sarjan Koitto Verha ja H50-sarjan Antti Karru .

Laitilan Jyskeestä H50-sarjan Juha-Matti Suominen suunnisti Pöytyällä neljänneksi ja H55-sarjan Jukka Suominen kuudenneksi.

Viikonlopun kovissa kansainvälisissä kisoissa Ruotsissa MS Parma menestyi mainiosti uusikaupunkilaisten naisten vauhdituksella. Seura oli naisten viiden osuuden viestissä 14. tilalla. Miesten kymmenen osuuden viestistä tuli 15. tila.

Tiomila järjestettiin vihdoin kahden vuoden odotuksen jälkeen Örebrossa. Vaativiin maastoihin starttasi 254 joukkuetta. Elsa Ankelo avasi viestin taas vakuuttavasti. Vaihdossa eroa kärkeen kolmisen minuuttia ja sijoituksena 25. tila.

Seuraavilla osuuksilla viestiä veivät uudet tsekkivahvistukset Anna Karlova ja Marketa Mulickova sekä nuorekkuutta jatkanut Tessa Salmia . Seuran ankkuri sai starttiin hyvän 14. tilan.

– Oli hienoa päästä maastoon taistelemaan maailman parhaita suunnistajia vastaan. Onnistuin tekemään perusvarman viestisuorituksen, ehkä yhdessä reitinvalinnassa tiekierto olisi ollut nopeampi, kertasi 14. tilan hienosti säilyttänyt Enni Jalava suunnistustaan.

MS Parma oli erikoisen nuorella viisikollaan naisten viestissä Kalevan Rastin ja Paimion Rastin jälkeen kolmanneksi paras suomalaisseura. Miesten viestissä Parma oli suomalaisista neljänneksi paras 15. tilalla, seuran kakkonen sijoittui 68. tilalle.

Ensi sunnuntaina kilpaillaan kesärastien ensimmäiset SM-suunnistukset. Nopea sprintti juostaan Jyväskylän ydinkeskustassa niin, että reitit sivuavat myös Harjun hyvien korkeuserojen rinteitä.

Vakkasuomalaisilla on puolustettavanaan lajin SM-mitalisijoituksia. Kaksiosaiseen kisaan on ilmoittautunut 1627 suunnistajaa. Vakka-Rastista on mukana kaksi kilpailijaa ja Laitilan Jyskeestä yksi kilpailija.

Veijo Viitanen