Vankalle kolme Vakka-Suomen maastomestaruutta

0
11- ja 13-vuotiaat säntäsivät vauhdilla matkaan Vakka-maastoissa.

Maanantai-iltana ratkottiin Vakka-Suomen maastomestarit Kalannin pururadalla. Yhteensä 50 kilpailijaa kuudesta eri seurasta oli mukana kerryttämässä kisakokemusta, tavoittelemassa hyviä suorituksia ja tietenkin keräämässä Vakkamaljapisteitä omalle seuralleen.

Kilpailun järjestelyistä vastasi perinteiseen tapaan Kalannin Vankka ja isäntäseura veikin ensimmäisessä osakilpailussa reippaan pistevoiton. Pisteiden keruu jatkuu jo ensi viikolla, kun Maskussa juostaan maasto- ja sukkulaviestit.

Kesäkuussa järjestetään rataviestit Laitilassa, heinäkuussa Vakka-ottelut Mynämäessä ja viimeinen osakilpailu eli Vakka-Suomen mestaruuskilpailut ovat elokuussa Uudessakaupungissa.

Tulokset 2.5.:

P9 Maastojuoksu 0,9km: 1) Voitto Pärkö LaitJy 3.38,50, 2) Valtteri Eloranta KalVa 3.53,50, 3) Jonny Kukkula KalVa 3.54,50, 4) Rasmus Piispanen KalVa 3.57,20, 5) Topi Lahtinen KalVa 3.59,40, 6) Rafael Raitanen UudKK 4.03,10, 7) Matias Aulin LaitJy 4.05,90, 8) Onni Piispanen KalVa 4.23,60, 9) Ilmari Matikainen LaitJy 4.30,40, 10) Sulo Heinonen UudKK 4.54,10.

T9 Maastojuoksu 0,9km: 1) Aada Lapila MynämI 3.58,50, 2) Linnea Hento UudKK 4.09,10, 3) Mai Vuorenpää UudKK 4.10,80, 4) Kerttu Laurila VehmKi 4.11,40, 5) Emilia Aulin LaitJy 4.15,10, 6) Anna Raunio MynämI 4.20,90, 7) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 4.28,30, 8) Ella Seppänen KalVa 5.04,90.

T11 Maastojuoksu 1,8 km: 1) Veera Uussaari KalVa 7.17,80, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 7.19,40, 3) Nelli Piirainen KalVa 7.27,30, 4) Julia Ellä KalVa 7.28,10, 5) Odelia Suutari KalVa 8.14,20, 6) Ilona Järvinen KalVa 8.27,10, 7) Viola Pärkö LaitJy 8.28,60, 8) Aada Rosenberg MynämI 8.43,70, 9) Villiina Raitanen UudKK 8.51,50, 10) Siiri Paukku MynämI 9.03,40, 11) Ilona Isotalo UudKK 9.29,20, 12) Aura Maikola KalVa 10.01,80.

P11 Maastojuoksu 1,8 km: 1) Jesse Piispanen KalVa 7.02,20, 2) Juuso Laine UudKK 7.11,60, 3) Mikael Aulin LaitJy 7.17,50, 4) Robin Vuorenpää UudKK 7.51,80.

T13 Maastojuoksu 1,8 km: 1) Neela Ihanmäki LaitJy 7.15,00, 2) Sara Honkakangas LaitJy 7.24,70, 3) Fanni Paasio KalVa 7.48,10, 4) Liinu Sarametsä UudKK 8.04,80, 5) Wilma Lovén UudKK 8.16,60, 6) Ellen Ellä KalVa 8.20,10, 7) Senni Heinonen UudKK 10.09,10.

P13 Maastojuoksu 2,5 km: 1) Tuomas Suopajärvi MaskKa 8.42,60, 2) Gabriel Raitanen UudKK 9.39,80, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 11.02,00, 4) Iisak Vainio UudKK 12.01,60.

T15 Maastojuoksu 2,5 km: 1) Olivia Suutari KalVa 9.33,40, 2) Fiina Sarametsä KalVa 9.44,20, 3) Anni Saarinen KalVa 9.51,80, 4) Nanna Kukkula KalVa 9.59,10.

P15 Maastojuoksu 3,2 km: 1) Elias Hyytiä LaitJy 13.42,00.

Vakkamaljapisteet:

Kalannin Vankka 134, Laitilan Jyske 80, Uudenkaupungin Kenttäkarhut 75, Mynämäen Isku 19, Maskun Kataja 10 ja Vehmaan Kiisto 7.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here