Vakka-Suomen mestaruudet ratkottu

0
Aaron Lehtoruusu, Oliver Haanpää ja Rafael Raitanen kilpailivat Vakka-Suomen mestaruuskisoissa.

Vakka-Suomen mestaruuskisat kilpailtiin maanantaina Sorvakon urheilukentällä. Isäntänä oli Uudenkaupungin Kenttäkarhut, mutta kenttälajien toimitsijatehtävät jaettiin kaikkien Vakka-Suomen seurojen kesken.

P9 40m: 1) Valtteri Eloranta KalVa 7,16, 2) Frans Virtala VehmKi 7,22, 3) Voitto Pärkö LaitJy 7,27, 4) Antton Lahtivuo VehmKi 7,39, 5) Rasmus Piispanen KalVa 7,43, 6) Onni Piispanen KalVa 7,46, 7) Rafael Raitanen UudKK 7,64, 8) Ilmari Matikainen LaitJy 7,94, 9) Aaron Lahtivuo VehmKi 7,99, 10) Juho Tättilä KalVa 8,03, 11) Kennet Kukkula KalVa 8,77

P9 1000m: 1) Voitto Pärkö LaitJy 3.54,17, 2) Rafael Raitanen UudKK 3.54,51, 3) Frans Virtala VehmKi 4.04,35, 4) Matias Aulin LaitJy 4.32,20.

P9 Pituus: 1) Frans Virtala VehmKi 3,52, 2) Valtteri Eloranta KalVa 3,45, 3) Antton Lahtivuo VehmKi 3,15, 4) Rafael Raitanen UudKK 3,02, 5) Ilmari Matikainen LaitJy 2,90, 6) Aaron Lahtivuo VehmKi 2,87, 7) Onni Piispanen KalVa 2,87, 8) Matias Aulin LaitJy 2,71, 9) Juho Tättilä KalVa 2,48, 10) Mikael Malho VehmKi 2,33, 11) Frans Uussaari KalVa 1,87, Niklas Koitijärvi MynämI.

P9 Kuula: 1) Antton Lahtivuo VehmKi 6,95, 2) Sulo Heinonen UudKK 6,85, 3) Valtteri Eloranta KalVa 6,24, 4) Rasmus Piispanen KalVa 5,68, 5) Jamiel Sjöberg KalVa 5,06, 6) Ilmari Matikainen LaitJy 4,68, 7) Matias Aulin LaitJy 4,15, 8) Onni Piispanen KalVa 4,13, 9) Kennet Kukkula KalVa 4,10, 10) Niklas Koitijärvi MynämI 3,98, 11) Juho Tättilä KalVa 3,65, 12) Frans Uussaari KalVa 2,98, 13) Mikael Malho VehmKi 2,68.

P9 600m kävely: 1) Rasmus Piispanen KalVa 5.07,94.

T9 40m 1) Iida Lassila LaitJy 7,41, 2) Vivian Jaakola LaitJy 7,56, 3) Hilma Heijari LaitJy 7,60, 4) Linnea Hento UudKK 7,67, 5) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 7,74, 6) Sofia Holmlund NousSu 7,79, 7) Kerttu Laurila VehmKi 7,83, 8) Vilja Virtanen KalVa 7,89, 9) Tilda Sarametsä UudKK 7,93, 10) Mai Vuorenpää UudKK 7,95, 11) Alisa Heino VehmKi 8,00, 12) Anna Raunio MynämI 8,07, 13) Milana Manner KalVa 8,14, 14) Jade Lohisto LaitJy 8,22

T9 1000m: 1) Sara Rantanen LaitJy 4.16,11, 2) Emilia Aulin LaitJy 4.16,41, 3) Aada Lapila MynämI 4.16,74, 4) Kerttu Laurila VehmKi 4.30,07, 5) Milana Manner KalVa 4.31,03, 6) Anna Raunio MynämI 4.31,97, 7) Mai Vuorenpää UudKK 4.41,35, 8) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 4.45,98.

T9 Pituus: 1) Aada Lapila MynämI 3,33, 2) Sofie Palmroth MynämI 3,15, 3) Kerttu Laurila VehmKi 2,97, 4) Iida Lassila LaitJy 2,85, 5) Emilia Aulin LaitJy 2,80, 6) Sara Rantanen LaitJy 2,77, 7) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 2,74, 8) Alisa Heino VehmKi 2,71, 9) Tilda Sarametsä UudKK 2,71, 10) Vilja Virtanen KalVa 2,69, 11) Vivian Jaakola LaitJy 2,68, 12) Sofia Holmlund NousSu 2,61, 13) Ilona Hämäläinen LaitJy 2,59, 14) Linnea Hento UudKK 2,57, 15) Anna Raunio MynämI 2,49, 16) Jade Lohisto LaitJy 2,47, 17) Ella Seppänen KalVa 2,41.

T9 Kuula: 1) Aada Lapila MynämI 6,16, 2) Sofie Palmroth MynämI 5,36, 3) Iida Lassila LaitJy 5,15, 4) Alisa Heino VehmKi 4,54, 5) Sara Rantanen LaitJy 4,51, 6) Emilia Aulin LaitJy 4,47, 7) Vilja Virtanen KalVa 4,31, 8) Sofia Holmlund NousSu 3,85, 9) Ella Seppänen KalVa 3,42, 10) Milana Manner KalVa 3,34, 11) Jade Lohisto LaitJy 3,17.

T9 600m kävely: 1) Sofie Palmroth MynämI 4.16,59, 2) Ilona Hämäläinen LaitJy 4.38,98, 3) Ella Seppänen KalVa 5.07,71.

T11 60m: 1) Veera Uussaari KalVa 9,44, 2) Oona Lapila MynämI 9,58, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 9,73, 4) Julia Ellä KalVa 10,00, 5) Inka Virtanen KalVa 10,02, 6) Aino Tättilä KalVa 10,18, 7) Villiina Raitanen UudKK 10,23, 8) Mirella Manner KalVa 10,28, 9) Ilona Järvinen KalVa 10,29, 10) Helga Eskola NousSu 10,49, 11) Lenita Perkiö VehmKi 10,59, 12) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 10,69, 13) Odelia Suutari KalVa 10,80, 14) Erika Leinonen KalVa 10,81, 15) Sonja Nieminen MynämI 11,57

T11 1000m: 1) Sandra Palmroth MynämI 3.33,42, 2) Oona Lapila MynämI 3.35,76, 3) Veera Uussaari KalVa 3.40,61, 4) Nelli Piirainen KalVa 3.42,80, 5) Julia Ellä KalVa 3.45,11, 6) Mirella Manner KalVa 3.50,78, 7) Villiina Raitanen UudKK 3.58,58, 8) Odelia Suutari KalVa 3.59,66, 9) Ilona Järvinen KalVa 4.22,93, 10) Viola Pärkö LaitJy 4.24,24, 11) Fiona Hällynen LaitJy 4.28,02.

T11 Korkeus: 1) Kerttu Matikainen LaitJy 133, 2) Sandra Palmroth MynämI 133, 3) Villiina Raitanen UudKK 128, 4) Nelli Piirainen KalVa 118, 5) Inka Virtanen KalVa 113, 6) Mirella Manner KalVa 113, 7) Fiona Hällynen LaitJy 93, 8) Elsa Katvesoja VehmKi 93, 9) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 83, 10) Jasmiina Malho VehmKi 78.

T11 Kuula: 1) Odelia Suutari KalVa 9,52, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 7,80, 3) Sandra Palmroth MynämI 7,21, 4) Aino Tättilä KalVa 7,14, 5) Inka Virtanen KalVa 6,60, 6) Helga Eskola NousSu 6,09, 7) Lenita Perkiö VehmKi 6,08, 8) Elsa Katvesoja VehmKi 5,97, 9) Amanda Skonbäck MaskKa 4,93, 10) Sonja Nieminen MynämI 4,75, 11) Mandi Kukkula KalVa 4,59, 12) Jasmiina Malho VehmKi 4,48, 13) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 4,12, 14) Neea Piirainen KalVa 3,76, 15) Erika Leinonen KalVa 3,68.

T11 1000m kävely: 1) Julia Ellä KalVa 5.55,77, 2) Aino Tättilä KalVa 6.26,61, 3) Veera Uussaari KalVa 6.33,40, 4) Neea Piirainen KalVa 6.38,24, 5) Viola Pärkö LaitJy 7.36,07, 6) Lenita Perkiö VehmKi 7.48,70, 7) Elsa Katvesoja VehmKi 9.02,64.

P11 60m (+0,0): 1) Jesse Piispanen KalVa 8,82, 2) Aaron Lehtoruusu UudKK 9,83, 3) Veikko Raunio MynämI 9,95, 4) Toivo Laurila VehmKi 10,13, 5) Robin Vuorenpää UudKK 10,59, 6) Juho Ellä KalVa 10,68, 7) Oliver Haanpää UudKK 10,73.

P11 1000m: 1) Jesse Piispanen KalVa 3.22,22, 2) Mikael Aulin LaitJy 3.45,18, 3) Robin Vuorenpää UudKK 3.49,31, 4) Juho Ellä KalVa 3.57,83.

P11 Korkeus: 1) Toivo Laurila VehmKi 119, 2) Mikael Aulin LaitJy 114, 3) Aaron Lehtoruusu UudKK 99, 4) Veikko Raunio MynämI 94.

P11 Kuula: 1) Jesse Piispanen KalVa 8,98, 2) Mikael Aulin LaitJy 6,48, 3) Toivo Laurila VehmKi 5,94, 4) Oliver Haanpää UudKK 5,70, 5) Veikko Raunio MynämI 5,14.

P11 1000m kävely: 1) Juho Ellä KalVa 7.20,01.

T13 60m: 1) Liisa Hämäläinen MynämI 8,87, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 9,44, 3) Wilma Lovén UudKK 9,47, 4) Alisa Hemmilä LaitJy 9,55, 5) Viola Soini KalVa 9,58, 6) Liinu Sarametsä UudKK 9,62, 7) Fanni Paasio KalVa 9,69, 8) Minea Manner KalVa 9,86, 9) Aino Hyytiä LaitJy 9,90, 10) Olivia Lievonen MaskKa 10,26, 11) Emma Tättilä KalVa 10,33, 12) Nella Raiskinmäki LaitJy 10,34, 13) Elma Anttila MynämI 10,71

T13 1000m: 1) Neela Ihanmäki LaitJy 3.28,13, 2) Liinu Sarametsä UudKK 3.41,48, 3) Fanni Paasio KalVa 3.41,93, 4) Ellen Ellä KalVa 4.13,19.

T13 Pituus: 1) Liisa Hämäläinen MynämI 4,08, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 4,02, 3) Alisa Hemmilä LaitJy 4,00, 4) Lumi Valjanen MaskKa 3,70, 5) Aino Hyytiä LaitJy 3,69, 6) Wilma Lovén UudKK 3,65, 7) Viola Soini KalVa 3,64, 8) Fanni Paasio KalVa 3,61, 9) Nella Lahtonen MynämI 3,60, 10) Nella Raiskinmäki LaitJy 3,58, 11) Emma Tättilä KalVa 3,38, 12) Elma Anttila MynämI 3,00.

T13 Kiekko: 1) Nella Lahtonen MynämI 36,93, 2) Senni Heinonen UudKK 27,25, 3) Viola Soini KalVa 22,38, 4) Olivia Lievonen MaskKa 21,59, 5) Ellen Ellä KalVa 19,56, 6) Aino Hyytiä LaitJy 18,94, 7) Emma Tättilä KalVa 18,71, 8) Wilma Lovén UudKK 16,39, 9) Janette Sjöberg KalVa 14,81.

T13 2000m kävely: 1) Ellen Ellä KalVa 12.08,19, 2) Nella Lahtonen MynämI 13.02,61.

P13 60m (+0,0): 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 8,55, 2) Iisak Vainio UudKK 8,74, 3) Gabriel Raitanen UudKK 9,29, 4) Leevi Skonbäck MaskKa 9,85.

P13 1000m: 1) Gabriel Raitanen UudKK 3.18,52, 2) Tuomas Suopajärvi MaskKa 3.21,55, 3) Leevi Skonbäck MaskKa 4.01,51, 4) Peetu Tanhuanpää LaitJy 4.15,90.

P13 Pituus: 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 4,38, 2) Iisak Vainio UudKK 4,31, 3) Gabriel Raitanen UudKK 4,14, 4) Onni Niemi MynämI 3,88, 5) Artturi Lievonen MaskKa 3,81, 6) Leevi Skonbäck MaskKa 3,70.

P13 Kiekko: 1) Frans Heinonen UudKK 41,68, 2) Onni Niemi MynämI 23,15, 3) Iisak Vainio UudKK 23,03, 4) Artturi Lievonen MaskKa 22,64, 5) Peetu Tanhuanpää LaitJy 22,14, 6) Viljami Nieminen MynämI 20,25, 7) Akseli Heino VehmKi 19,79, 8) Samuel Holmlund NousSu 19,15.

P13 2000m kävely: 1) Viljami Nieminen MynämI 16.20,96.

T15 100m (-1,4): 1) Emma Helminen UudKK 13,74, 2) Oona Välimäki LaitJy 14,08, 3) Alisa Sormunen UudKK 14,24, 4) Netta Virtanen KalVa 15,21, 5) Ellen Lahtivuo VehmKi 15,82, 6) Elli Tättilä KalVa 15,87.

T15 800m (NM): 1) Fiina Sarametsä KalVa 2.39,24, 2) Oona Välimäki LaitJy 2.48,77, 3) Netta Virtanen KalVa 3.14,79.

T15 Korkeus: 1) Iida Lalla UudKK 144, 2) Enni Grönblom MaskKa 139, 3) Minttu Kordelin KalVa 134, 4) Elli Tättilä KalVa 129, 4) Netta Virtanen KalVa 129, 6) Alisa Sormunen UudKK 124.

T15 Keihäs: 1) Ellen Lahtivuo VehmKi 32,01, 2) Emma Helminen UudKK 29,77, 3) Elli Tättilä KalVa 25,46, 4) Minttu Kordelin KalVa 23,25.

P15 100m (-1,2): 1) Oskari Karvonen MynämI 12,30, 2) Elias Hyytiä LaitJy 13,12.

P15 Korkeus 1) Elias Hyytiä LaitJy 157.

P15 Keihäs 1) Kustaa Salmela KalVa 47,73, 2) Oskari Karvonen MynämI 40,38, 3) Elias Hyytiä LaitJy 38,02, 4) Vilho Kuhasalmi MaskKa 32,03, 5) Eelis Eskola NousSu 26,70, 6) Leon Ekfors MaskKa 24,73.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän