Vankka niukasti toiseksi Seuracupin osakilpailussa

0
Vankan Fanni Paasio (kesk.) ylittää komeasti aitaa 13-vuotiaiden 60 metrin aitajuoksussa. Fanni sijoittui viidenneksi.

Mynämäen Isku järjesti Seuracupin pohjoislohkon toisen osakilpailun maanantaina 8.8.

Tulokset:

P11 150m (-0,3) 1) Jasper Strømsvik MaskKa 23,77, 2) Aaron Lehtoruusu UudKK 25,44, 3) Juho Ellä KalVa 27,52, 4) Väinö Vuorio LaitJy 29,24, 5) Miro Maikola VehmKi 30,73.

P11 60m aidat (-0,1) 1) Aleksi Forsberg MaskKa 11,90, 2) Anton Lindén LoimLei 12,74, 3) Alexander Leivo KalVa 12,82, 4) Voitto Pärkö LaitJy 13,19, 5) Frans Virtala VehmKi 13,76, 6) Robin Vuorenpää UudKK 14,16.

P11 Korkeus 1) Toivo Laurila VehmKi 132, 2) Mikael Aulin LaitJy 115.

P11 Kuula 1) Eetu Tuokko MaskKa 6,19, 2) Oliver Haanpää UudKK 5,92, 3) Frans Kuusisto LaitJy 5,81, 4) Antton Lahtivuo VehmKi 5,66,…6) Jamiel Sjöberg KalVa 4,62.

P11 1000m kävely 1) Juho Ellä KalVa 6.40,55, 2) Robin Vuorenpää UudKK 7.08,54, 3) Voitto Pärkö LaitJy 8.37,66.

T11 150m 1) Eveliina Heinonen YlänKi 24,70, 2) Julia Ellä KalVa 24,97, 3) Nelli Piirainen KalVa 25,19, 4) Ilona Järvinen KalVa 26,15,…6) Kerttu Laurila VehmKi 27,43, 7) Viola Pärkö LaitJy 28,31, 8) Erika Leinonen KalVa 28,37.

T11 60m aidat (-2,8) 1) Veera Uussaari KalVa 11,15, 2) Aino Tättilä KalVa 12,25, 3) Emilia Aaltonen LaitJy 13,09, 4) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 13,51.

T11 Korkeus 1) Inka Virtanen KalVa 121, 2) Mirella Manner KalVa 118, 3) Villiina Raitanen UudKK 115,…5) Lenita Perkiö VehmKi 109, 6) Fiona Hällynen LaitJy 103.

T11 Kuula 1) Odelia Suutari KalVa 9,97, 2) Helmi Rintala YlänKi 6,92, 3) Emilia Niemi MynämI 6,26, 4) Elsa Katvesoja VehmKi 5,67, 5) Aino Vuoriaho LaitJy 5,55,…8) Mandi Kukkula KalVa 4,42, 9) Neea Piirainen KalVa 3,76.

T11 1000m kävely 1) Julia Ellä KalVa 5.59,64, 2) Aino Tättilä KalVa 6.39,80, 3) Neea Piirainen KalVa 6.50,45,…5) Viola Pärkö LaitJy 7.32,46, 6) Elsa Katvesoja VehmKi 8.27,28.

T/P11 4x600m viesti 1) Kalannin Vankka (Alexander Leivo, Nelli Piirainen, Juho Ellä, Veera Uussaari) 8.40,06, 2) Maskun Kataja (Jasper Strømsvik, Jade Autio, Aleksi Forsberg, Sanni Autio) 8.58,75, 3) Vehmaan Kiisto (Toivo Laurila, Kerttu Laurila, Frans Virtala, Lenita Perkiö) 9.20,61, 4) Laitilan Jyske (Voitto Pärkö, Fiona Hällynen, Mikael Aulin, Viola Pärkö) 9.22,09.

T13 200m 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 27,91, 2) Liisa Hämäläinen MynämI 29,21, 3) Ada Järnstedt MaskKa 31,25,…5) Minea Manner KalVa 31,41, 6) Viola Soini KalVa 31,44, 7) Amelie Hyvärinen KalVa 31,59, 8) Wilma Lovén UudKK 31,65, 9) Ellen Ellä KalVa 39,55

T13 60m aidat (+0,0) 1) Alisa Hemmilä LaitJy 11,63, 2) Anni Salomäki MaskKa 12,15, 3) Minttu Aaltonen VehmKi 12,98, 4) Liinu Sarametsä UudKK 13,13, 5) Fanni Paasio KalVa 13,55.

T13 Seiväs 1) Aino Hyytiä LaitJy 215, 2) Emma Toivonen LoimLei 215, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 215, 4) Emma Tättilä KalVa 205,…6) Emilia Suominen KalVa 175.

T13 Kuula 1) Janette Sjöberg KalVa 9,88, 2) Nella Lahtonen MynämI 9,34, 3) Senni Heinonen UudKK 8,73,…5) Nella Raiskinmäki LaitJy 6,58, 6) Kerttu Kordelin KalVa 5,80, 7) Jasmiina Malho VehmKi 4,45.

T13 1000m kävely 1) Ellen Ellä KalVa 5.33,74, 2) Nella Lahtonen MynämI 6.01,73, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 6.04,74, 4) Emilia Suominen KalVa 7.21,34.

T/P13 4x600m viesti 1) Loimaan Leisku (Markku Holmberg, Ella Eklund, Antti Ristanen, Emma Toivonen) 7.28,24, 2) Maskun Kataja (Tuomas Suopajärvi, Peppi Rasi, Eemi Marttila, Ada Järnstedt) 8.05,66, 3) Uudenkaupungin Kenttäkarhut (Iisak Vainio, Wilma Lowen, Gabriel Raitanen, Liinu Sarametsä) 8.17,44, 4) Kalannin Vankka (Jonny Kukkula, Ellen Ellä, Jesse Piispanen, Fanni Paasio) 8.33,75, 5) Laitilan Jyske (Noel Raiskinmäki, Nella Raiskinmäki, Peetu Tanhuanpää, Kerttu Matikainen) 9.09,93.

P13 200m 1) Antti Ristanen LoimLei 28,24, 2) Eemi Marttila MaskKa 28,70, 3) Gabriel Raitanen UudKK 29,73, 4) Noel Raiskinmäki LaitJy 29,83,…8) Eemeli Saarinen VehmKi 36,89, 9) Jonny Kukkula KalVa 37,52

P13 60m aidat (-2,0) 1) Iisak Vainio UudKK 11,44, 2) Markku Holmberg LoimLei 12,03.

P13 Seiväs 1) Toivo Ylikännö MaskKa 185.

P13 Kuula 1) Frans Heinonen UudKK 12,30, 2) Akseli Heino VehmKi 8,52, 3) Onni Niemi MynämI 8,52, 4) Peetu Tanhuanpää LaitJy 7,99, 5) Jesse Piispanen KalVa 7,91.

P13 1000m kävely 1) Valtteri Autio MaskKa 6.57,90, 2) Markku Holmberg LoimLei 8.30,42.

P15 300m 1) Juuso Rasi MaskKa 42,40, 2) Jesperi Sjöberg KalVa 46,69, 3) Nikolas Lindén LoimLei 47,61.

P15 100m aidat (-0,5) 1) Elias Hyytiä LaitJy 15,68.

P15 Kolmiloikka 1) Elmeri Laine MaskKa 9,99.

P15 Moukari 1) Kustaa Salmela KalVa 38,01, 2) Joonas Autio MaskKa 16,93, 3) Viljami Nieminen MynämI 11,20.

P15 1000m kävely 1) Oliver Laine MaskKa 6.39,24, 2) Viljami Nieminen MynämI 7.32,73.

T15 300m 1) Emma Helminen UudKK 43,73, 2) Oona Välimäki LaitJy 45,90, 3) Ellen Myllymäki MaskKa 46,07,…5) Nanna Kukkula KalVa 47,38, 6) Netta Virtanen KalVa 50,93, 7) Annina Hyvärinen KalVa 51,62, 8) Milja Aaltonen VehmKi 53,22.

T15 80m aidat (+0,0) 1) Sara Honkakangas LaitJy 13,43, 2) Elli Tättilä KalVa 15,84, 3) Fiina Sarametsä KalVa 16,22.

T15 Kolmiloikka 1) Enni Grönblom MaskKa 9,53, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 9,38, 3) Minttu Kordelin KalVa 8,05.

T15 Moukari 1) Olivia Suutari KalVa 29,37, 2) Aada Lehtinen MaskKa 23,34.

T15 1000m kävely 1) Anni Saarinen KalVa 4.53,07, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 6.31,11.

T/P15 4x800m viesti 1) Maskun Kataja (Juuso Rasi, Ellen Myllymäki, Vilho Kuhasalmi, Enni Grönblom) 12.16,17.

N17 800m 1) Linda Ellä KalVa 3.00,61, 2) Ella Hemmilä LaitJy 3.08,45.

N17 Pituus 1) Verna Vuorela LaitJy 5,08, 2) Aamu Airisto LaitJy 4,42, 3) Alisa Salomäki MaskKa 4,10, 4) Venla Virtanen KalVa 3,96.

N17 Keihäs 1) Mea Toivonen UudKK 40,78, 2) Rania Toivonen UudKK 35,39, 3) Elviira Tarvainen MaskKa 34,18, 4) Aino Saarinen KalVa 28,20, 5) Ellen Lahtivuo VehmKi 27,77, 6) Kiia Ihanmäki LaitJy 27,16, 7) Sofia Talvensaari KalVa 26,48.

M17 800m 1) Roni Piilinen MaskKa 2.05,83.

M17 Pituus 1) Eelis Eskola NousSu 5,33, 2) Vilho Kuhasalmi MaskKa 5,20, 3) Joni Seppänen KalVa 4,86.

M17 Keihäs 1) Juho Touru LoimLei 54,99, 2) Valtteri Valtonen LaitJy 49,22.

9-vuotiaiden lajit:

P9 40m 1) Rasmus Piispanen KalVa 7,68, 2) Hannu Holmberg LoimLei 7,77, 3) Luukas Liimatainen MynämI 7,87, 4) Elias Helminen UudKK 8,09, 5) Aapo Saarinen VehmKi 8,23, 6) Elmeri Aaltonen LaitJy 8,63,…8) Kennet Kukkula KalVa 8,75, 9) Frans Uussaari KalVa 8,90.

P9 Pituus 1) Veikka Aaltonen YlänKi 3,47, 2) Valtteri Eloranta KalVa 3,28, 3) Ilmari Matikainen LaitJy 2,84, 4) Rafael Raitanen UudKK 2,66,…7) Lucas Santanen VehmKi 2,21, 8) Mikael Malho VehmKi 2,18.

P9 Keihäs 1) Niklas Koitijärvi MynämI 11,81, 2) Sulo Heinonen UudKK 10,67, 3) Matias Aulin LaitJy 10,62, 4) Aaron Lahtivuo VehmKi 9,87, 5) Onni Piispanen KalVa 9,06,…7) Juho Tättilä KalVa 7,84.

T9 40m 1) Iida Lassila LaitJy 7,23, 2) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 7,65, 3) Vivian Jaakola LaitJy 7,80, 4) Mai Vuorenpää UudKK 8,03,…11) Elvi Vuori VehmKi 9,15.

T9 Pituus 1) Linnea Hento UudKK 2,56, 2) Sofia Holmlund NousSu 2,52, 3) Ilona Hämäläinen LaitJy 2,52, 4) Bohdana Losinska VehmKi 2,51, 5) Eevi Antola LaitJy 2,43,…9) Ella Seppänen KalVa 2,27, 10) Noora Piirainen KalVa 2,26.

T9 Keihäs 1) Sara Rantanen LaitJy 18,12, 2) Emilia Aulin LaitJy 13,55, 3) Vilja Virtanen KalVa 10,18, 4) Alisa Heino VehmKi 7,98,…6) Milana Manner KalVa 6,44.

T/P9 4x600m viesti 1) Laitilan Jyske (Matias Aulin, Emilia Aulin, Ilmari Matikainen, Sara Rantanen) 9.56,22, 2) Uudenkaupungin Kenttäkarhut (Rafael Raitanen, Mai Vuorenpää, Elias Helminen, Linnea Hento) 9.59,53, 3) Kalannin Vankka 1 (Rasmus Piispanen, Jenna Tuuna-Väiskä, Valtteri Eloranta, Milana Manner) 10.00,51, 4) Kalannin Vankka 2 (Juho Tättilä, Noora Piirainen, Onni Piispanen, Vilja Virtanen) 10.07,42.

Seurojen Seuracup-pisteet, 11-17 v. lajit: MaskKa 8688, KalVa 8596, LaitJy 7906, UudKK 4478, VehmKi 3294, LoimLei 3237, MynämI 2917, YlänKi 1696, NousSu 1253

MerkkiMitalicup 9-13 v. lajit

Seurojen pisteet kahden osakilpailun jälkeen: Laitilan Jyske 4840+ 5081=9921, Kalannin Vankka 4526+5367=9893, Maskun Kataja 3451+4133=7584, Uudenkaupungin Kenttäkarhut 2600+4077=6677, Mynämäen Isku 3134+2982=6116, Vehmaan Kiisto 2929+3173=6102, Yläneen Kiri 1838+1834=3672, Loimaan Leisku 1160+1902=3062, Nousiaisten Susi 191+881=1072, Oripään Vesa 722+66=788.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän