Tätä kohtaa kirjoituksessa on aihetta täsmentää.
NL:n hajottua 1991 Suomi pyrki tekemään tynkä-NL:n ja sen ”perillisen” Venäjän kanssa YYA:n jatkoksi uudet sopimukset. NL-sopimusta ei kuitenkaan ratifioitu, NL:n hajottua kokonaan.
Venäjän kanssa sen sijaan solmittiin 11. heinäkuuta 1992 naapuruussopimus ”YYA2”, pitkälti YYA:n mukaisine vanhoine turvatakuineen sopimus on edelleen voimassa.
Tämä sopimus on nyt ristiriidassa Nato-sopimuksen 1945 turvatakuiden kanssa (Suomenmaa 16.5.2022). Nato kieltää tällaiset kolmannet sopimukset.
Tätä ristiriitaa ei meillä ole Nato-hankkeessa enempää käsitelty, muutamaa oikeusoppineen hautautunutta kannanottoa lukuun ottamatta.
Nato-kabinetti-keskusteluista emme toki kaikkea tiedä. Sopimuspuoli asiassa on kuitenkin Venäjä. Se on tunnetusti pyrkinyt pitämään sopimuksista hanakasti kiinni. Esimerkkinä Ukraina.
Heikki Santala
järjestöneuvos
Kauniainen
Korjaus : Nato-sopimus on vuodelta 1949; ei 1945. – Pahoittelen virhettä/hs
Kommenttien lisääminen on estetty.