Kenttäkarhut menestyi yleisurheilukauden päätöskisassa

0
Kenttäkarhujen nuoret urheilijat olivat hyvällä tuulella Kupittaalla.

Kesäisestä yleisurheilukaudesta on jo tovi aikaa, mutta kauden päätöskisaa Merkkimitali-finaalia kisattiin lauantaina, viikko ennen jouluaattoa Turussa Kupittaan yleisurheiluhallissa. Finaaliin kutsuttiin 12 parasta varsinaissuomalaista seuraa (9–13v), joista kesän aikana kuusi eniten pisteitä kerännyttä seuraa kisasivat superfinaalissa ja kuusi seuraavaa haastajafinaalissa.

Kenttäkarhut kisasi haastajafinaalissa ja saavutti päivän päätteeksi upeasti pronssia 140 pisteellä. Haastajafinaalin voitti Kaarinan Ura 197 pisteellä ja hopealle sijoittui Maarian Mahti 151 pisteellä.

Molemmat Kenttäkarhujen edellä olleet seurat ovat Turun alueen seuroja, jotka harjoittelevat talvikauden Kupittaan urheiluhallissa ja pääsevät tekemään lajiharjoituksia ympäri vuoden. Uusikaupunkilaisten lajiharjoitusmahdollisuudet ovat talvisin lähes olemattomat ja kisoissa olikin mukana useita urheilijoita, jotka olivat tehneet varsinaista lajiharjoittelua viimeksi syyskuussa.

Vakka-Suomen alueen seuroista Laitilan Jyske kisasi superfinaalissa keräten 120 pistettä sijoittuen sarjan viidenneksi. Mynämäen Isku oli samassa haastajafinaalissa Kenttäkarhujen kanssa keräten 74 pistettä sijoittuen sarjan viidenneksi. Pisteitä kerättiin molemmissa sarjoissa kunkin lajin sijoitusten perusteella.

Tuloksia:

Superfinaali pisteet: Turun Urheiluliitto 322, Naantalin Löyly 253, Salon Vilpas 227, Raision Kuula 225, Liedon Parma 207, Laitilan Jyske 120

Haastajafinaali pisteet: Kaarinan Ura 197, Maarian Mahti 151, Uudenkaupungin Kenttäkarhut 140, Someron Esa 91, Mynämäen Isku 74.

T9 60m 1) Elsa Hynninen TuUL 9,87, 2) Emma Järvinen TuUL 10,03, 3) Iida Lassila LaitJy 10,29,…8) Linnea Hento UudKK 10,88.

T9 800m 1) Jemina Jälkö RaisKu 3.00,19, 2) Hilda Mattila NaantLöy 3.02,12, 3) Mya Hartvik KaarUra 3.05,05,…9) Emilia Aulin LaitJy 3.37,81, 10) Linh Duong UudKK 3.41,18.

T9 Korkeus 1) Kerttu Järviö TuUL 115, 2) Iris Vähämaa NaantLöy 110, 3) Ilona Kapi KaarUra 107.

T9 Kuula 1) Mila-Maria Hautala TuUL 6,51, 2) Anni Sammal TuUL 5,78, 3) Elsa Tapio SomE 5,40,…8) Ilona Hämäläinen LaitJy 3,82.

P9 60m 1) Väinö Salonen MaarMa 9,44, 2) Aarne Arjonen TuUL 9,50, 3) Casper Nieminen RaisKu 10,36.

P9 800m 1) Aaro Kuikka SalVil 2.56,44, 2) Cristian Jantunen MaarMa 2.58,25, 3) Akseli Heinonen LiedPa 2.58,60,…6) Rafael Raitanen UudKK 3.11,50.

P9 Korkeus 1) Arttu Peitsala TuUL 109, 2) Elmo Vuohijoki MaarMa 109, 3) Akseli Mäenpää KaarUra 104,…7) Ilmari Matikainen LaitJy 99.

P9 Kuula 1) Severi Salonen RaisKu 7,63, 2) Sulo Heinonen UudKK 7,35, 3) Paavo Heikkilä TuUL 6,58.

P/T9 4x170m viesti 1) Raision Kuula RaisKu 2.00,63, 2) Turun Urheiluliitto TuUL 2.03,77, 3) Salon Vilpas SalVil 2.06,75,…7) Uudenkaupungin Kenttäkarhut UudKK (Linnea Hento, Sulo Heinonen, Julia Duong, Rafael Raitanen) 2.16,73.

P11 800m 1) Santeri Pasanen TuUL 2.41,12, 2) Olavi Järvi TuUL 2.47,44, 3) Elias Vihervaara LiedPa 2.47,96,…8) Robin Vuorenpää UudKK 3.07,19.

P11 60m aidat 1) Eemeli Haikio TuUL 10,07, 2) Elias Heinonen LiedPa 10,84, 3) Joonatan Löf TuUL 11,07,…8) Aaron Lehtoruusu UudKK 13,18.

P11 Pituus 1) Veikko Plosila TuUL 4,52, 2) Hugo Rainio TuUL 4,21, 3) Niilo Ahonen RaisKu 4,03,…8) Mikael Aulin LaitJy 3,62, 11) Jamal Kumpulainen UudKK 3,21.

P11 Kuula 1) Eemil Aulas TuUL 8,37, 2) Vilho Virjonen TuUL 8,28, 3) Ukko Silanto SalVil 8,09,…8) Frans Kuusisto LaitJy 5,90, 10) Oliver Haanpää UudKK 5,74.

P/T11 4x170m viesti 1) Turun Urheiluliitto TuUL 1.45,49, 2) Liedon Parma LiedPa 1.51,84, 3) Raision Kuula RaisKu 1.56,25,…9) Uudenkaupungin Kenttäkarhut UudKK (Villiina Raitanen, Robin Vuorenpää, Tilda Sarametsä, Aaron Lehtoruusu) 2.11,46

T11 800m 1) Sara Lallukka LiedPa 2.59,27, 2) Lilja Öhman TuUL 3.01,69, 3) Aini Koskenniemi TuUL 3.03,39.

T11 60m aidat 1) Stella Sandqvist TuUL 11,12, 2) Anna Salakari TuUL 11,29, 3) Sofia Leppäniemi RaisKu 11,47,…10) Villiina Raitanen UudKK 13,16.

T11 Pituus 1) Venla Susi RaisKu 4,17, 2) Edith Tuominen LiedPa 4,15, 3) Tilda Tallskog TuUL 4,12,…11) Tilda Sarametsä UudKK 2,87.

T11 Kuula 1) Kerttu Matikainen LaitJy 8,37, 2) Roosa Arfman TuUL 7,55, 3) Anna Kurki SalVil 7,50.

P13 60m 1) Eero Kaunisto NaantLöy 8,08, 2) Richard Lindqvist TuUL 8,14, 3) Max Kostamo TuUL 8,32, 4) Noel Raiskinmäki LaitJy 8,47,…6) Iisak Vainio UudKK 8,80, 12) Benjamin Kumpulainen UudKK 10,32.

P13 800m 1) Sisu Saarinen TuUL 2.15,91, 2) Eeli Heiska TuUL 2.27,28, 3) Niki Sirén RaisKu 2.27,77,…5) Gabriel Raitanen UudKK 2.42,30.

P13 Seiväs 1) Robin Helenius TuUL 278, 2) Paavo Virkki SomE 270, 3) Akseli Änäkkälä SalVil 230.

P13 Kuula 1) Frans Heinonen UudKK 13,04, 2) Rurik Savoila NaantLöy 9,72, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 7,70.

P/T13 4x170m viesti 1) Turun Urheiluliitto TuUL 1.37,96, 2) Salon Vilpas SalVil 1.45,86, 3) Raision Kuula RaisKu 1.46,97,…5) Laitilan Jyske LaitJy (Sara Honkakangas, Peetu Tanhuanpää, Neela Ihanmäki, Noel Raiskinmäki) 1.50,33, 6) Uudenkaupungin Kenttäkarhut UudKK (Liinu Sarametsä, Iisak Vainio, Wilma Lovén, Gabriel Raitanen) 1.51,41.

T13 60m 1) Elina Immonen NaantLöy 8,63, 2) Eevi Airenne TuUL 8,67, 3) Elsa Keinonen RaisKu 8,76,…5) Sara Honkakangas LaitJy 9,02, 8) Liinu Sarametsä UudKK 9,86.

T13 800m 1) Neela Ihanmäki LaitJy 2.43,46, 2) Milla Elovaara SalVil 2.45,42, 3) Sanni Hyyrynen LiedPa 2.48,20,…7) Wilma Lovén UudKK 3.02,15.

T13 Seiväs 1) Noora Lukkarinen TuUL 221, 2) Pihla Heimo KaarUra 221, 3) Iisa Grandell NaantLöy 213, 4) Aino Hyytiä LaitJy 205.

T13 Kuula 1) Ellen Taponen SalVil 10,86, 2) Minea Auremaa TuUL 9,74, 3) Senni Heinonen UudKK 9,31,…8) Nella Raiskinmäki LaitJy 7,70.

P/T9-13 12x40m sukkulaviesti 1) Turun Urheiluliitto TuUL 0.59,8h, 2) Naantalin Löyly NaantLöy 1.03,4h, 3) Raision Kuula RaisKu 1.03,6h,…7) Uudenkaupungin Kenttäkarhut UudKK (Julia Duong, Sulo Heinonen, Linnea Hento, Rafael Raitanen, Mai Vuorenpää, Oliver Haanpää, Tilda Sarametsä, Jamal Kumpulainen, Wilma Lovén, Gabriel Raitanen, Liinu Sarametsä, Iisak Vainio) 1.07,4h.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän