Poliisi sai lauantaina puolenpäivän aikoihin tiedon jalankulkijan ja pakettiauton välisestä yhteentörmäyksestä Laitilan keskustassa.
Tapahtumapaikalla selvisi, että jalankulkija oli ylittänyt Kaukolantietä suojatietä pitkin, kun samaan aikaan suojatietä oli lähestynyt pakettiauto Vihtorinkadun risteyksen suunnasta.
Pakettiauton kuljettaja havaitsi jalankulkijan liian myöhään eikä ehtinyt pysäyttää, vaan törmäsi jalankulkijaan. Yhteentörmäyksen jälkeen pakettiauto ajautui päin tien reunassa ollutta puuta.
Tapahtuma-aikana tienpinta oli sohjoinen.
Jalankulkija loukkaantui pakettiauton törmätessä häneen. Pakettiauton kuljettaja ei loukkaantunut tapahtuneessa.
Pakettiauton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vammantuottamuksesta. Poliisi määräsi pakettiauton kuljettajan väliaikaiseen ajokieltoon.