Vankalle viisi piirinmestaruutta ratakävelyistä

0
12- ja 13-vuotiaat tytöt ja pojat starttasivat yhtä aikaa pm-ratakävelyissä. Vankalta olivat matkalla mukana Julia ja Juho Ellä sekä Emilia Suominen. Jyskeen urheilijoista kuvassa ovat Kerttu Matikainen ja Viola Pärkö.

Kalannin Vankka vei viisi piirimestaruutta Naantalin Löylyn järjestämistä pm-ratakävelyistä torstaina.

Mestareiksi kävelivät Anni Saarinen (N17 5000m), Ellen Ellä (T14 3000m), Emilia Suominen (T13 2000m), Julia Ellä (T12 2000m) ja Aino Tättilä (T11 1000m).

Lisäksi Nanna Kukkula oli toinen Anni Saarisen jälkeen 17-vuotiaiden sarjassa ja Aino Saarinen kolmas naisten 5000 metrillä, mutta kilpailun voitti piirin ulkopuolinen kilpailija, Lappeenrannan Urheilu-Miesten Tiia Penttilä , joten myös Ainolle hopeaa.

Poikien puolella Juho Ellä käveli hopealle 12-vuotiaiden 2000 metrin kilpailussa.

Eniten osanottajia oli 9-vuotiaiden sarjassa, jossa Vankan Jenna Tuuna-Vänskä oli neljäs 600 metrin matkalla. Mukana oli 15 kävelijää. Emilia Suominen kanssa 13-vuotiaiden 2000 metrillä ei ollut muita osanottajia.

Laitilan Jyskeen kävelijöistä Venla Laiho oli toinen naisten kilpailussa, mutta paras piirin kilpailijoista. Ilmari Matikainen (P9 600m), Kerttu Matikainen (T12 2000m) ja Sofie Palmroth (T10 1000m) olivat sarjoissaan kolmansia. Tosin Kertun edellä oli yksi piirin ulkopuolinen kilpailija. Näin neljänneksi sijoittunut Jyskeen Viola Pärkö nousi pm-pronssille.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän