Ukilaisjudokat jatkoivat onnistuneesti kilpailukauttaan

0
Ukilaisjudokoiden kokoonpano sunnuntain kilpailuissa.

Nummela täyttyi viikonlopun ajaksi ympäri Suomea saapuneista judokoista. Viime lauantaina oteltiin Hiiden Shiai, joka oli suunnattu kokeneimmille kilpailijoille ja sunnuntaina järjestettiin Startti Cup 3 -kilpailu, jossa sarjavoitoista kamppailivat kilpailu-uraansa aloittelevat judokat.

Uudenkaupungin judoseura Waseda Clubia oli lauantaina edustamassa kahdeksan hengen joukkue ja sunnuntaina kuuden hengen joukkue huoltajineen ja tukijoineen. Seuran ottelevana valmentajana kilpailuissa toimi Marko Hiltunen . Mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui lauantaina toiseksi ja sunnuntaina ensimmäiseksi.

Lauantaina Miki Hiltunen keräsi arvokasta ottelukokemusta kahden ottelun verran sarjassa P11 -26kg. Mae Hiltunen voitti sarjansa T11 -32kg neljällä otteluvoitolla. Topi Lahtinen kartutti ottelukokemusta sarjassa P11 -38kg kahden ottelun verran.

Daniel Pavlov otteli hopealle sarjassa P15 -42kg yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Lisäksi Daniel otteli pronssille sarjassa P15 -46kg sarjassa kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Ella Lahtinen voitti sarjansa T15 -57kg kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Lisäksi Ella haki ottelukokemusta T18 -57kg -sarjasta viiden ottelun verran. Veeti Salminen ottelu kultaa sarjassaan P15 -66kg kahdella otteluvoitolla.

Marko Hiltunen voitti kultaa miesten -73kg -sarjassa kahdella otteluvoitolla. Tomi Kleemola jylläsi sarjavoittoon miesten +100kg -sarjassa kahdella otteluvoitolla.

Sunnuntaina Aino Kuusisto voitti kultaa ensin TA9 -29,1kg -sarjassa kahdella otteluvoitolla, jonka jälkeen Aino otteli sarjavoittoon myöskin TA9 -33,8kg -sarjassa kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Väinö Kleemola saavutti pronssia PA11 -33,1kg -sarjassa kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Anastasiia Vdovina voitti kultaa sarjassa PTA15 -62,4kg kolmella otteluvoitolla. Anastasiia urakoi sarjavoittoon myös NAY +63kg -sarjassa myöskin kolmella otteluvoitolla.

Jukka Railo voitti sarjansa MA 76,6kg kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Anton Aniskov voitti kultaa sarjassa MY -85,4kg kahdella otteluvoitolla. Jevgeni Aniskov kamppaili sarjavoittoon myöskin kahdella otteluvoitolla sarjassa MY -79,4kg.

Lisäksi Jukka Railo, Anton Aniskov ja Jevgeni Aniskov osallistuivat miesten avoimeen sarjaan. Jukka haki sarjasta ottelukokemusta kahden ottelun verran, Anton saavutti pronssia kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla, sekä Jevgeni sijoittui hopealle kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

– Kova saavutus pikkukaupungin judo porukalta. Kertakaikkisen upeaa kamppailemista koko joukkueelta. Siinä on monenlaista tunnetta ilmassa päivän aikana, kun otetaan miehestä/naisesta mittaa, välillä onnistutaan ja välillä tulee niin sanotusti lunta tupaan ja taas jatketaan. Komeita heittoja ja tiukkaakin tiukempia sidontoja tarjoiltiin puolin ja toisin kisakumppaneiden kanssa. Tärkeintä on kuitenkin liikunnan ilo ja yhdessä tekeminen, summasi viikonlopun kisareissua seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän