Avoin päivätoiminta Sakunkulmassa päättyy

0
Sakunkulman avoimeen päivätoimintaan tulee muutoksia.

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen eli Varhan Sakunkulmassa järjestämä, ikääntyneille suunnattu avoin päivätoiminta päättyy kesäkuun lopussa. Varhan suunnitelmissa on mahdollisesti aloittaa syksyllä uudentyyppinen, ikäihmisille suunnattu kuntouttava päivätoiminta. Toiminta ei kuitenkaan olisi kaikille avointa, vaan osallistujavalinta perustuisi henkilökohtaiseen palvelutarpeen arvioon.

Uudenkaupungin hyvinvointijohtaja Jan Vuorenlaakso on pettynyt Varhan päätökseen.

– Sakunkulman ikäihmisille suunnattu avoin päivätoiminta on toiminut jo vuosikymmeniä ja se on ollut kaupungissa erittäin suosittua. Päivätoiminta on lisännyt ikäihmisten hyvinvointia, tukenut heidän itsenäistä elämää ja tuonut monelle uusia virikkeitä ja uusia ystäviä, painotti Jan Vuorenlaakso.

Sakunkulman päivätoiminta on näin täydentänyt kaupungin omana palveluna tuottamia ikäihmisten liikunta- ja hyvinvointipalveluja.

– Myös hyvinvointialueella on oma vastuunsa näiden ennaltaehkäisevien palveluiden järjestämisessä. Lainsäädännössä todetaan yksiselitteisesti, että hyvinvointialueella on vastuu palvelujen yhteensovittamisesta sekä hyvinvoinnin ja terveyden edistämisestä siltä osin kuin tämä tehtävä kytkeytyy hyvinvointialueen muihin lakisääteisiin tehtäviin, muistutti Vuorenlaakso.

Sakunkulman toiminnan tärkeydestä kertoo osaltaan kaupungin viranhaltijoiden viime viikkoina saama viestien tulva.

– Ymmärrän hyvin, että ihmiset ovat huolissaan, pettyneitä ja jopa vihaisia, mutta päätös Sakunkulman avoimen päivätoiminnan päättymisestä on yksin Varhan vastuulla, totesi Vuorenlaakso.

Sakunkulman tilat on vuokrattu Varhalle vuoden 2025 asti.

– Kaupungin tahtotilana kuitenkin on, että voisimme järjestää jatkossa Sakunkulman tiloissa terveyttä ja hyvinvointia edistävää toimintaa yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa. Tilojen yhteiskäyttö edellyttää Uudenkaupungin ja Varhan välistä yhteistyötä, kertoi Vuorenlaakso.

– Tätä varten olemme päättäneet perustaa työryhmän selvittämään, miten rinnakkaisten toimintojen järjestäminen yhteisissä tiloissa olisi aikataulujen ja muiden käytännön seikkojen osalta mahdollista toteuttaa. Työryhmässä on mukana sekä kaupungin että Varhan edustajia, Vuorenlaakso lisäsi.

Koska tilanne on uusi, ei kaupungin budjettiin ole varattuja varoja Sakunkulman toiminnan organisointia varten.

– Meidän on seuraavaksi pohdittava, mikä Uudenkaupungin kaupungin rooli voisi olla Sakunkulman suhteen. Voisiko kaupunki palkata Sakunkulmaan virikeohjaajan, vaikka kaupungin saamilla lahjoitus- ja perintövaroilla. On myös selvitettävä, olisiko toimintaa mahdollista kehittää paikallisen ikäihmisten omien järjestöjen kanssa ja mikä kokonaisuudessa olisi kaupungin hyvinvointi- ja vapaa-aikapalveluyksiköiden osuus, listasi hyvinvointijohtaja Jan Vuorenlaakso.