Korihaiden naisten seurahistorian ensimmäinen kausi I-divisioonassa tuotti aluksi paljon iloisia ilmeitä ja hyvää fiilistä alkukaudesta. Hiljalleen ongelmat ovat kasautuneet ja pelaajapula on viimeistään varmistanut tukalan tilanteen. Hongan kakkosjoukkue oli erittäin hyvin valmistautunut hainaisten visiittiin ja löi voittavat kortit pöytään jo alussa. Kotijoukkueen selkeässä hallinnassa edennyt koitos päättyi 93–53.
Haiparvi on sarjassa voittanut viisi peliä ja yksi näistä tuli kotikentällä juuri samaista Honkaa vastaan. Uusintakohtaamisessa espoolaisryhmä ei jättänyt mitään sattuman varaan.
– He olivat sisuuntuneet meidän aiemmasta kotivoitosta. Jäätiin heti alussa jalkoihin ja onhan tässä sarjassa muutenkin vaikeaa voittaa seitsemällä pelaajalla, päävalmentaja Timo Korpijärvi jutteli.
Pitkäaikaisloukkaantuneiden seuraksi liittyi nyt ihan tavallista sairastelua, joka esti pelaamisen. Näin Espooseen lähtenyt ryhmä kutistui seitsemään.
Honka oli todella vahva jo ensimmäisillä minuuteilla ja hyökkäyspeli oli ukilaisille todella vaikeaa. Pinnatili avautui vasta runsaan neljän minuutin jälkeen ja siinä kohtaa tilanne oli jo 14–2. Ensimmäisen neljänneksen jälkeen oltiin numeroissa 28–8 ja käytännössä homma oli ohi jo siinä vaiheessa.
Pistetilaston kärjessä loistivat uudet nimet. Iiris Kuusjärvi on hyödyntänyt kasvaneen peliaikansa ja nakkasi Espoossa ennätyksensä 14 pistettä. Iida Lalla kirjautti myös henkilökohtaisen ennätyksensä, kun tilastoihin kertyi 13 pinnaa.
Runkosarjaa ei ole paljon jäljellä ja nyt on aika tähyillä lopullisia asetelmia. Molempien lohkojen kaksi viimeistä joutuu karsimaan ja silloin pelataan ristikkäin toisen lohkon jumbojen kanssa.
Korihait on valahtanut viimeiseksi, kun viisi peliä on jäljellä. Yhden voiton edellä on Pantterit ja kahden voiton päässä ovat HyPo ja EBT:n kakkosjoukkue.
Tilanne on kimurantti, mutta valmentaja Korpijärvi valoi uskoa tulevaan.
– Meidän pitäisi saada isompi ryhmä kasaan seuraavaan peliin. Kaikki on vielä omissa käsissä, mutta loput pelit pitää mennä loistavasti, Korpijärvi totesi.
Ensi viikonloppuna pelataan pinnoista molempina päivinä. Lauantaina haiparvi on Vantaalla Puhuttarien vieraana. Sunnuntai-iltana päästään Poharilla paikallispelin fiilikseen, kun kello 18.30 Korihait ja Turun NMKY mittaavat toistensa nykykunnon.
Juha Laine