Mahtuuko bussiin potkurollaattori? – Infotilaisuudessa esiteltiin Vuki-kutsukyytiä

0
Vuki-kutsukyydin tunnistaa keltaisesta Vuki-tarrasta auton kyljessä.

Uudessakaupungissa viime vuonna alkanutta joukkoliikennettä ja Vuki-kutsuliikennettä esiteltiin tiistaina Sakunkulman päiväkeskuksessa. Kaupungin infotilaisuus pidettiin nyt, kun tiedossa jo on, että Sakunkulman oma kutsuliikenne loppuu maaliskuussa.

– Olemme täällä kertomassa, miten joukkoliikenne ja Vuki-kutsuliikenne toimii. Neuvomme myös henkilökohtaisesti, miltä pysäkiltä pääsette kyytiin, suunnittelija Sonja Stenman lupasi kuulijoille.

Kun Stenman kysyi, onko joku jo kokeillut Vuki-kyytiä, vain yksi käsi nousi ylös.

– Minä olen kerran kulkenut Vukilla. Olen siis kokemusasiantuntija, Martiksi esittäytynyt mies kertoi. Hän kertoi tilanneensa kyydin puhelimitse.

– Puheluun vastattiin ystävällisesti ja myös kuljettaja oli ookoo. Kun olin käynyt labrassa, tilasin jälleen kyydin ja auto tuli jo 10 minuutin päästä hakemaan, hän kehui.

Sen vinkin hän antoi muille, että taskuun kannattaa varata kolikoita. Matka maksetaan autossa.

Tuula Itätalo ja Soili Alho olivat tulleet kumpainenkin omin jaloin Sakunkulmaan. Itätalo kertoi asuvansa keskustassa ja pääsevänsä joka paikkaan kävellen. Häntä Vuki-kyyti kiinnosti lähinnä ystävien vuoksi.

Soili Alho oli potkutellut potkurollaatorilla 2,5 kilometriä Kalannintietä Sakunkulmaan.

– Näyttää siltä, että potkuttelen jatkossakin. Ei taida tämä Vuki-kyyti minua palvella. Bussipysäkit ovat niin kaukana, hän arvioi. Infotilaisuudessa kävi ilmi, että hän oletti Vuki-kyydin käyttävän vain merkittyjä bussipysäkkejä. Niiden lisäksi on kuitenkin myös virtuaalipysäkkejä, jotka on merkitty karttaan, joka löytyy kaupungin verkkosivuilta tai tulostettuna Passarista tai maaliskuusta alkaen kirjastosta.

Kun kaupunginarkkitehti Leena Arvela-Hellén katsoi yhdessä Alhon kanssa karttaa, kodin läheltä löytyikin bussipysäkki. Sen jälkeen Soili Alho pohti, että mahtaako potkurollaattori mahtua pikkubussin kyytiin.

– Se on isompi kuin tavallinen rollaattori ja sellaista pienempää rollaattoria minulla ei ole.

Vanhus- ja vammaisneuvoston sihteeri Teija Pajula mittaili Soili Alhon kanssa, mahtuuko rollaattori Vuki-kutsukyytiin.

Vanhus- ja vammaisneuvoston sihteeri Teija Pajula lähti Soili Alhon kanssa Sakunkulman pihaan tutustumaan Vuki-kyytibussiin. Yhdessä he mittailivat, että potkurollaattorikin mahtuu autoon.

Sonja Stenman muistutti tilaisuudessa, että kun Vuki-kyydin tilaa puhelimitse tai verkossa, pitää muistaa kertoa, että mukaan tulee myös rollaattori tai vaikkapa lastenrattaat. Bussiin ei mahdu montaa rollaattoria yhtä aikaa.

Stenman esitteli Sakunkulman tilaisuudessa, miten Vuki-kyyti tilataan. Verkkopalvelussa voi määritellä lähtöajan tai saapumisajan. Virtuaalipysäkit ovat katujen varsilla, auto ei siis aja kotioven eteen.

– Kyydit ajetaan pikkubussilla, niin aivan joka paikkaan se ei mahdu. Lisäksi samaan autoon voi tulla samaan suuntaan matkustavia, Stenman kertoi.

Tilaisuuteen osallistunut mies toivoi, että edes Sakunkulman lähelle tulisi merkitty Vuki-kyytipysäkki. Hän myös huomautti, että jos pikkubussi ajaa Sakunkulman portin eteen, koko katu on tukossa.

Arvela-Hellén ja Stenman lupasivat, että tämä asia otetaan kaupunkisuunnittelussa pohdintaan.

– Ehkä pitää odottaa lumien sulamista ennen kuin pysäkki Sakunkulman tienoolle voidaan pystyttää, Stenman arveli.

Kaupunki järjesti joukkoliikenneinfon Sakunkulmassa tiistaina.

Näin Vuki-kutsuliikenne toimii

Vuki-kutsuliikenne toimii koulupäivinä kello 8.15–14. Esimerkiksi koululaisten hiihtolomaviikolla 19-23.2. liikennöintiä ei ole.

Vuki-kyydin voi tilata puhelimitse tai verkosta osoitteesta uki.fi/vuki-kyyti

Kyyti noutaa asiakkaan virtuaalipysäkiltä, joita on yli sata. Pysäkit näkyvät Vuki-kartasta, joka löytyy kaupungin verkkosivulta tai karttatulosteen voi noutaa Passarista tai 1.3. alkaen kirjastosta

Kertalipun hinta on aikuiselta 3 euroa, 7-11-vuotiaalta 1,5 euroa, alle 7-vuotiaat pääsevät aikuisen seurassa maksutta

Seutu+-kausikortin hinta Uudenkaupungin alueella on 55 euroa. Kausikortin voi ostaa Passarista, 1.3. alkaen kirjastosta

Seutuliikenteen reitit ja aikataulut löytyvät osoitteesta https://seutuplus.fi/