Saarikon perhevapaa ei nosta Mauri Kontua eduskuntaan

0
Mauri Kontu on Uudenkaupungin valtuuston puheenjohtaja sekä aluevaltuutettu.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ilmoitti torstaina, ettei hän tavoittele jatkokautta kesäkuun puoluekokouksessa. Samassa tiedotustilaisuudessa hän kertoi iloisen perheuutisen. Perheeseen syntyy heinäkuussa kolmas lapsi. Saarikko jää perhevapaalle eduskunnan kevätkauden päättyessä.

Toimitusjohtaja, teollisuusneuvos Mauri Kontu sijoittui viime eduskuntavaaleissa äänimäärällään Varsinais-Suomesta keskusta-ryhmässä varasijalle. Saarikon perhevapaa ei silti tarkoita, että Kontu nousisi eduskuntaan.

Varakansanedustaja nousee eduskuntaan vain siinä tapauksessa, että varsinainen kansanedustaja luopuu kokonaan tehtävästään. Kansanedustajat voivat pitää samanmittaisia perhevapaita kuin työsuhteessa olevat palkansaajat. Käytännössä naiskansanedustajat ovat pitäneet lyhyempiä äitiysvapaita kuin laki sallisi. Moni on tehnyt osittain työtään vapaan aikana ja käynyt välillä myös täysistunnon äänestyksissä.

Ministerinä toimiville kansanedustajille on usein sovittu ministerin tehtävään sijainen perhevapaan ajalle. Saarikko ei ole tällä hetkellä ministeri.