
– Raatihuone on kulttuurihistoriallisesti merkittävä rakennus kaupungissa. On tärkeää, että rakennus säilyy hyväkuntoisena. Myynnillä selvitetään, löytyisikö yksityinen omistaja, jolla olisi kykyä ja halua ylläpitää rakennusta, kaupunginjohtaja Atso Vainio totesi kaupunginhallituksen mediainfossa.
Kaupunki on keskustellut myös poliisien johdon kanssa siitä, että ulosottoviraston tilat voisi sijoittaa virastotalo Mörneen. Mikäli Mörne ei jostain syystä käyttötarkoitukseen sopisi, niin ulosottolaitokselle tulisi etsiä uudet tilat siinä vaiheessa, jos kiinteistölle löytyisi ostaja. Myös ulosottolaitoksen rakennuksen mahdollinen käyttötarkoituksen muutos edellyttää kaavamuutosta.
Kaupunki siirsi jo aiemmin tänä vuonna Raatihuoneella toimineen palvelupiste Passarin toiminnot Mörneen ja osin pääkirjastoon. Kiinteistössä toimii kuitenkin vielä matkailutoimi, musiikkiopisto, elinkeinopalvelut ja taksiasema.
Musiikkiopisto siirtyy Wintteriin ensi keväänä, mutta sen jälkeen kiinteistö on vajaakäytöllä, joten kiinteistön myynti voi olla perusteltua. Kaupunki pitää kuitenkin tärkeänä, että matkailutoimi säilyy ainakin kesäaikana kaupungin keskustassa, joten sille on etsittävä sopivat tilat.
Kaupunginhallitus päätti, että Raatihuoneen kiinteistö voidaan laittaa myyntiin heti, kunhan ostaja huomioi, että kiinteistö vapautuu vasta keväällä 2025. Ostajaehdokkaalta edellytetään kaupungille luotettavan kehittämis- ja rahoitussuunnitelman esittämistä tilojen käytöstä. Kehittämissuunnitelmassa on painotettava keskustan elävöittämistä. Kiinteistöön on tehtävä kaavamuutos, joka laaditaan hyväksytyn kehittämissuunnitelman pohjalta.
Kaupunginhallituksen kokouksessa kaupunginjohtaja Vainio muutti alkuperäistä päätösehdotustaan. Vainio ehdotti kaupunginhallitukselle, että rakennusten ostajien kanssa solmitaan pitkäaikaiset vuokrasopimukset. Lisäksi hän ehdotti, ettei matkailutoimiston tai taksikeskuksen toimipaikkojen sijainnit ole esteenä Raatihuoneen kiinteistön myymiselle.
Seppo Nikula (kok.) teki vastaesityksen, jonka mukaan rakennukset myydään tontteineen tai vaihtoehtoisesti ostajien kanssa solmitaan pitkäaikaiset vuokrasopimukset. Birgitta Runola (kesk.), Laura Kontu (kok.) ja Johanna Jääskeläinen (ps.) kannattivat Nikulan esitystä.
Merja Koski (sd.) puolestaan teki kaupunginjohtajan muutettuun pohjaehdotukseen vastaesityksen, jossa hän ehdotti, ettei Raatihuonetta myydä. Hänen esitystään kannattivat Juhani Konttinen (sd.), Kari Koski (sd.) ja Li Grönlund (vas.).
Kaupunginhallitus äänesti ensin Nikulan ja Kosken tekemistä vastaesityksistä. Äänin 7–4 Nikulan esitys eteni seuraavaan äänestykseen kaupunginjohtajan pohjaehdotusta vastaan. Seuraavassa äänestyksessä seitsemän kannatti Nikulan esitystä, kaupunginjohtajan esitys ei saanut kannatusta ja neljä kaupunginhallituksen jäsentä äänesti tyhjää.
Siispä Nikulan ehdotuksen mukaisesti kaupunginhallitus päätti laittaa ulosottoviraston ja Raatihuoneen kiinteistöt myyntiin tontteineen tai pitkäaikaisilla vuokrasopimuksilla.
Lisäksi kaupunginhallitus päätti, ettei matkailutoimiston tai taksikeskuksen toimipaikkojen sijainnit ole esteenä Raatihuoneen kiinteistön myynnille.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raimo Löfstedt (kok.) huomautti, että Raatihuone on suojeltu rakennus, joten myyntitilanteessa kiinteistön jatkokäyttö on mietittävä tarkasti.
– Suojelumerkinnän takia mikä tahansa toiminta ei ole mahdollista. Kaupunginhallituksen enemmistö oli tällä viikolla sitä mieltä, että kiinteistön korjausinvestointi olisi niin suuri, ettei kaupunki voi sitä tehdä, joten siksi myyntiin päädyttiin, Löfstedt lisäsi.
Fakta
Mistä on kyse?
Kaupunginhallitus päätti viime syksyllä, että talouden sopeuttamisohjelman yhteydessä tarkastellaan myös tilankäytön tehostamista. Kaupunki päätti luopua sellaisista kiinteistöistä, jotka eivät ole sen toiminnan kannalta strategisia.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi nämä tämän helmikuussa yksimielisesti.
Sen jälkeen kaupungin tekniset ja ympäristöpalvelut sekä kaupunkisuunnittelu kartoittivat kaupungille strategisesti merkityksettömiä kiinteistöjä, jotka on mahdollista myydä ilman, että sillä olisi vaikutusta kaupungin toimintoihin tai palvelutarjontaan.