
Skeittipuistoon tehdään ensi viikon alussa laaja meriaiheinen graffitti. Teoksen tekee turkulainen, mutta uusikaupunkilaislähtöinen graffittitaiteilija.
– Skeittipuisto sai olla pari vuotta rauhassa, mutta sitten siihen alkoi ilmestyä töhryjä ja asiattomuuksia. Töherrykset peitetään luvallisella graffitilla ja työssä menee pari päivää. Tästä tulee muutaman tuhannen euron kustannukset, kaupunginarkkitehti Leena Arvela-Hellén toteaa.
Työ tehdään juuri kesälomien alkaessa, mutta skeittipuisto on maalaustöiden takia kiinni ensi viikon maanantain ja tiistain. Säätila voi kuitenkin vaikuttaa sen maalaamiseen ja kuivumiseen. Pois käytöstä oleva alue rajataan lippusiimoilla. Kaupungin tavoitteena on, että skeittipuisto on auki käyttäjille jälleen keskiviikkona.
– Meriaiheisessa graffitissa on vihreää ja sinisen sävyjä. Siihen hahmotellaan graffittityylillä saaria erilaisin varjostuksin, Arvela-Hellén lisää.