Tavoitteena koululaisten parempi kunto ja yhteishenki

0
Nuorisovaltuuston jäsenten mielestä yhdessä joukkueena kilpaileminen olisi keino sekä lisätä koululaisten liikkumista että vähentää kiusaamista.

Uudenkaupungin nuorisovaltuusto esittää koulujen urheilukilpailutoiminnan herättämistä henkiin. Tavoitteena on sekä innostaa lapsia liikkumaan, että luoda lisää yhteishenkeä koululuokkiin. Idean taustalla on nuorten huoli Uudenkaupungin koululaisten rapautuvasta kunnosta. 5. ja 8. luokkalaisten fyysistä kuntoa mittaavissa Move -tuloksissa 43 prosenttilla oppilaista oli fyysinen toimintakyky mahdollisesti terveyttä ja hyvinvointia kuluttavalla tai haittaavalla tasolla.

Nuorisovaltuustossa on ymmärretty, että liikkumisen ilon ja innon löytäminen voi olla monelle lapselle vaikeaa. Tähän vaikuttaa vahvasti jatkuvasti lisääntynyt netin käyttö, jopa kaverisuhteita hoidetaan pääosin sosiaalisen median kautta, eikä esimerkiksi potkimalla yhdesssä palloa kuten ennen tehtiin.

Toisaalta vanhemmilla ei välttämättä ole mahdollisuuksia, tai kiinnostusta tutustuttaa lapsia eri urheilulajeihin ja liikuntamuotoihin.

– Kun puhuimme asiasta keskusteluissa nousi esiin se, miten mukavia muistoja monelle nuorisovaltuuston jäsenelle oli jäänyt ala-asteen urheilukisoista. Moni oli kokenut, että liikunnan riemun ohella joukkuelajeissa kisaaminen oli nostanut yhteishenkeä, pohjusti nuorisovaltuuston puheenjohtaja Emil Haijanen.

– Yhdessä liikkuminen ja yhdessä koko luokan kanssa kisoihin valmistautuminen olisi näin hyvä tapa ehkäistä koulukiusaamista, lisäsi Haijanen.

Uudessakaupungissa on kuitenkin luovuttu koulujen välisten urheilukilpailujen järjestämisestä.

– Sekä lasten tunnetaitojen, että motoristen taitojen kannalta olisi suotavaa järjestää kilpailuja edelleen, sillä moni lapsi voisi innostua uudesta urheilulajista juuri kilpailutoiminnan kautta. Urheilussa kilpailtaessa oppii myös joskus epäonnistumaan ja häviämään, nuorisovaltuusto korosti aloitteessaan.

Nuorisovaltuusto lähtisi rakentamaan koulujen urheilukilpailutoimintaa yleisempien urheilulajien, kuten jalkapallon, salibandyn tai pesäpallon ympärille. Joukkueet voisi muodostaa luokittain kaikki pelaa periaatteella, näin kukaan ei jäisi tapahtumien ulkopuolelle.

Koulut kilpailisivat myös keskenään mahdollisuuksien mukaan.

– Tärkeintä olisi tarjota jokaiselle lapselle ja nuorelle mahdollisuus mielekkääseen ja yhteisöllistävään liikuntaan, nuorisovaltuustosta viestittiin.

Nuorisovaltuusto päätti viime viikolla pitämässään kokouksessa viedä eteenpäin kuntalaisaloitetta urheilukilpailutoiminnan uudelleen aloittamisesta kaupungin ala-asteen kouluissa.