Lisämäärärahat lukiolle ja ryhmäperhepäiväkodille

0
Pyhämaan ryhmäperhepäiväkotiin haetaan parhaillaan henkilökuntaa.

Tällä viikolla kokoontunut kaupunginvaltuusto myönsi kasvun ja oppimisen palveluille lisämäärärahat. Pyhämaan ryhmäperhepäiväkodin toiminnan käynnistämiseen elokuun alusta alkaen myönnettiin 65 000 euroa. Lukion kurssien ja S2-opetuksen järjestämiseen kasvaneen oppilasmäärän vuoksi elokuun alusta alkaen myönnettiin 43 000 euroa.

Pyhämaan ryhmäperhepäiväkoti Satakielen toiminta käynnistetään uudelleen kasvaneen kysynnän takia. Ryhmäperhepäiväkoti oli toiminnassa elokuulle 2022 asti. Ryhmäperhepäiväkotiin rekrytoidaan kaksi perhepäivähoitajaa ja yksi lastenhoitaja. Kustannusten arvioidaan olevan noin 151 000 euroa vuodessa, joista tämän vuoden elo–joulukuulle kohdistuu nyt myönnetyt 65 000 euroa.

– Ryhmäperhepäiväkodin paluu ilahduttaa pyhämaalaisia ja erityisesti lapsiperheitä. Olen erittäin kiitollinen kaupungin työntekijöille, virkamiehille, lautakunnalle ja valtuutetuille, jotka ovat tukeneet asiaa ja kuulleet pyhämaalaisten toiveet. Tämä luo uskoa siihen, että voimme jatkossakin kehittää Pyhämaata. Pyhämaan syntyvyys on kasvanut viimeiset kolme vuotta ja uskomme tämän jatkuvan, Pyhämaassa asuva kaupunginvaltuutettu Petteri Pitkämäki (kesk.) totesi.

Uudenkaupungin lukion toiminta siirtyy Wintteriin ensi keväänä. Tulevan muutoksen myötä lukion hakijamäärät kasvoivat voimakkaasti ensi lukuvuodelle. Lukion ensisijaisten opiskelijoiden hakijamäärä on 91, kun se viime lukuvuoden alkaessa oli 53. Näistä uusista ensisijaisista opiskelijoita 10 prosentilla äidinkieli on jokin muu kuin suomi.

Ensimmäinen vuosikurssi on lukiossa muodostumassa niin suureksi, että pakollisten kurssien osalta opiskelijat on ryhmiteltävä neljään ryhmään ja suomi toisena kielenä opetuksen järjestäminen on välttämätöntä. Muutoksen aiheuttamat kustannukset syyslukukauden osalta ovat noin 43 000 euroa. Myös lukion saamat valtionosuustulot kasvavat oppilasmäärän kasvun takia.