
Suomessa rakennetaan tällä hetkellä rajusti vähemmän kuin vielä pari vuotta sitten.
– Muutama vuosi sitten aloitettiin 47 000 asuntoa vuodessa, viime ja tänä vuonna jäädään 15 000–16 000 asunnon tasoon. 1,5 vuotta rakennettiin varastoon ja nyt markkina on käytännössä kaksi vuotta supistunut, rakennusyhtiö SRV:n toimitusjohtaja Saku Sipola kuvaa tilannetta.
Muutos on ollut jyrkkä. Sipola uskoo kuitenkin, että rakennusalan pahin vaihe alkaa olla takana. Vielä viime vuonna SRV:n liikevaihto laski ja yhtiö pääsi toimitusjohtajan mukaan ”nippa nappa” plussalle, operatiivinen liikevoitto oli 1,1 miljoonaa euroa.
– Tilauskanta kävi merkittävästi alle miljardissa.
Nyt tilanne on muuttunut. SRV:n tilauskanta on kasvussa. Muutos alkoi Sipolan mukaan näkyä viime vuoden toisella vuosineljänneksellä. Nyt myös liikevaihto on kasvussa.
– Kolhuitta menemme läpi vaikean kysyntätilanteen, hän toteaa SRV:n tilanteesta.
Tämä on tärkeä tieto uusikaupunkilaisille, jotka ovat ”naimisissa” SRV:n kanssa. Monitoimijatalo Wintterin urakoitsija vastaa kiinteistön ylläpidosta seuraavat 20 vuotta. Kaupunkilaisten kannalta on siis hyvä, että yhtiö on vahva.
Sipola ennustaa, että rakennusalalla nähdään hyvinkin pian toinen jyrkkä käänne. Hänen arvionsa on, että tällä hetkellä rakennetaan 15 000–20 000 asuntoa liian vähän. Se tarkoittaa, että kun maahanmuutto Suomeen jatkuu, etenkin vuokra-asuntojen ylitarjonta sulaa 1,5 vuodessa.
– Haaste syntyy siitä, kun käytännössä pariin vuoteen ei ole laitettu uutta asuntotuotantoa rakenteille. Vaikka ensi vuonna asuntorakentaminen käynnistyisi, silti pariksi vuodeksi tulee tilanne, että kysyntä ylittää tarjonnan.
SRV on selvinnyt vaikeasta kysyntätilanteesta pitkälti sen ansiosta, että yhtiöllä ei ole ollut pari vuoden aikana juurikaan asuntohankkeita, vaan yhtiö on keskittynyt julkisiin hankkeisiin sekä teollisuushankkeisiin. Yhtiö kuitenkin tähtää asuntorakentamiseen, kun kysyntä herää.
Vaikka maan hallitus on tiukentanut maahanmuuttoa, Sipola arvelee, että vääjäämättä Suomeen on tultava lisää väkeä.
– Tällä syntyvyydellä me tarvitsemme 40 000 uutta tulijaa joka vuosi, jos me aiomme hoitaa ei työssä käyvät. Tämä ei ole mielipide, vaan fakta, hän painottaa.
Sipola pitää työperäistä maahanmuuttoa tärkeänä, ja muistuttaa, että Suomeen tarvitaan muitakin työntekijöitä kuin huippuasiantuntijoita. Rakennusalalla työmaat ovat hyvin kansainvälisiä. SRV:ssä on laskettu, että viimeisen viiden vuoden aikana heidän työmaillaan on ollut 107 eri kansallisuutta.
– Tilanne on siitä erikoinen, että usein meidän rakennustyömailla ja myös myynnissä puhutaan englantia, koska myös sijoittajat ovat kansainvälisiä. Sen sijaan suunnittelupuolella puhutaan suomea, koska kuntien viranomaiset haluavat viestiä suomeksi.
Uudessakaupungissa on yksi SRV:n mielenkiintoisimmista rakennushankkeista. Monitoimijatalo Wintteri on laaja-alaisuudessaan isollekin rakennusyhtiölle poikkeuksellinen hanke.
– Olemme rakentaneet kouluja ja monitoimihalleja, mutta Wintteriin tulee lisäksi vielä valtuustosali ja tilat uimahallille, usealle urheilulajille ja kansalaisopistollekin, Sipola kuvailee hankkeen ainutlaatuisuutta.
Yhtiö on pitänyt esillä Wintteriä käydessään neuvotteluita muiden kuntien kanssa. SRV:n aluejohtaja Jukka Aaltonen toteaa, että Wintteri on erinomainen malli siitä, miten pienemmät kunnat voivat toteuttaa hankkeita. Kunnat pystyvät paremmin investoimaan, kun tiloja käytetään moneen tarkoitukseen.
Sipola kehuu myös elinkaarimallia, miten turvallinen se on kunnan kannalta.
– Mutta rakennamme toki monella mallilla urakoita, kiinteähintaisia, allianssi- ja elinkaarimallilla. Toimitilapuolella myös kehitämme hankkeita, vuokraamme tiloja ja myymme sijoittajille. Asuntorakentamisessakin kehitämme itse, myymme kuluttajille tai sijoittajille.
SRV:n toimitusjohtaja Saku Sipola toivoo, että Suomessa ymmärrettäisiin, kuinka merkityksellisiä kansainväliset sijoittajat meille ovat.
– Käytännössä he ovat mahdollistaneet kaupungistumiskehityksen.

Kiinteistömarkkinan tilanne
Helsingissä toimistotilojen vajaakäyttöaste on 15,5 prosenttia, Tampereella 12,9 prosenttia ja Turussa 5,5 prosenttia.
Väkiluvun kasvu 2023 pääkaupunkiseudulla +24 400, Tampereen seudulla +6 100, Turun seudulla + 4 000.
Asunnoista myymättömiä Turussa 400, koko Suomessa 4000–5000. SRV:llä Turussa ei ole yhtään myymätöntä asuntoa, koko maassa 96.
Asuntorakentaminen Ukiin ei ole ajankohtaista
Uudessakaupungissa on toivottu uutta asuntorakentamista. SRV:n toimitusjohtaja Saku Sipola ei lupaa, että yhtiöstä tulisi rakentajaa esimerkiksi Rantakadun tontille tai Ketunkallioon.
– Ei juuri nyt, mutta ehkä joskus on mahdollista jokin yksittäinen hanke tehdä tänne.
Sipola korostaa, että yhtiössä ei kuitenkaan tunneta riittävästi Uudenkaupungin asuntomarkkinatilannetta.
SRV:n hankkeita
Monitoimijatalo Wintteri, Uusikaupunki
Matinkylän lukio, Espoo
Pääskyvuoren koulu, Turku
Aurajoki, kuumasinkityslaitos, Lieto
RMC:n monitoimihalli, Rauma
VASO:n asumisoikeusasuntoja 25 + 29, Kaarina
Pääpoliisiasema ja vankila, Oulu
Metsä Woodin kertopuutehdas, Äänekoski
Kansallismuseon lisärakennus Atlas, Helsinki
Horisontti, Helsinki
Laakson yhteissairaala, Helsinki
Käkikellokortteli, Nihti Kalasatama, Helsinki
Mukana kehitysvaiheessa: Monitoimiareena Ratapiha, Turku