Taiteiden yön ohjelma julki – Elokuussa luvassa monipuolinen kattaus Myllymäellä ja keskustassa

0
Myllymäki täyttyy elokuun puolessa välissä taiteesta.

Elokuussa Uudessakaupungissa ensimmäistä kertaa järjestettävän Taiteiden yön ohjelman rakentaminen on jo pitkällä. Kaupungin kulttuuripalveluiden tuottaja Joni Pietiläinen on ilahtunut siitä, kuinka paljon hän sai ehdotuksia avoimessa ohjelmahaussa.

– Teemme vielä viimeisiä viilauksia, mutta alustava ohjelma on nyt julkaistu. Tarkempi aikataulu julkaistaan elokuussa, mutta jo nyt ohjelma näyttää hyvältä ja kiinnostavalta. Tapahtuma on kulttuurivetoinen ja Myllymäen tempaukset sijoittuvat iltaan, Pietiläinen toteaa.

Taiteiden yö järjestetään lauantaina 17. elokuuta ja suurin osa tapahtumista sijoittuu iltaan ja Myllymäelle, mutta luvassa on päivän aikana toimintaa ympäri kaupungin keskustaa.

Luvassa on muun muassa erilaisia taidetyöpajoja, ohjatut puistojamit, kirkkotaideopastuksia, musiikki- ja teatteriesityksiä sekä muita luovia tempauksia.

– Taiteiden yötä toteutetaan pääosin paikallisin voimin, mutta mukana on myös ulkopaikkakuntalaisia vierailijoita. Tapahtumaa on lähtenyt toteuttamaan suuri ja kirjava joukko ihmisiä ja luvassa on tapahtumatäyteinen päivä, Pietiläinen lisää.

Pääkirjastossa on poistokirjamyyntiä, Runonkulman galleriassa on näyttely, Gasthaus Pookissa on Vakka-Suomen taideyhdistyksen ja nukketeatteri Piironginlaatikon iltapäivällä järjestämä Lasten taiteiden yö, jossa on luvassa varjoteatterityöpajaa, valokuvaustyöpajaa, kuvataidetyöpajaa ja käsityöpajaa. Nuorisotalo Vantissa on Hannele Salmelan lapsille ja aikuisille suunnattu taidetyöpaja ja taidenäyttely.

Seurakuntakeskuksessa on taideopastus Hannu Väisäsen teoksiin sekä pilkahduksia Uudenkaupungin keskustan kirkkotaiteeseen ja urkumusiikkihetki. Galleria Horisontissa on kesänäyttely sekä cosplay-hengessä toteutettava kissankorvatyöpaja.

Myös paikalliset taidegalleriat pitävät ovensa avoinna ja elokuvateatteri Kuvalassa on elokuvanäytös. Myllymäelle tuotavan esiintymislavan ohjelmisto on jo täynnä, mutta muuten Pietiläisen mukaan puistoon mahtuu vielä.

– Mutta muunlaisille taiteellisille ohjelmanumeroille, kuten erilaisille performansseille, tanssiesityksille tai akustiselle musiikille, on vielä Myllymäen pimenevässä illassa tilaa. Myös Taiteiden yön kävijät voivat ottaa omia akustisia soittimiaan mukaan ja valmistautua jammailuun, Pietiläinen vinkkaa.

Myllymäen esiintymislavalle illan aikana kiipeävät muun muassa Uudenkaupungin teatterin edustajat, ukrainalaiset laulamaan ja tanssimaan, Iris ja Päivi , Raimo Nummela runoineen, improteatteri Tyhjä Tuoli sekä yhtyeet Mojo Coyote, Huono Kaunis sekä Erika&Päämiehet, Solus ja Duo Säie. Esiintyjiä tulee Uudestakaupungista ja lähipaikkakunnilta.

– Mukaan on lähdössä paljon uusia nimiä kulttuurialalta. On hienoa, että tapahtumassa on paljon yllätyksiä, koska haluan herätellä yleisön silmiä ja korvia uusilla taiteilijoilla, Pietiläinen summaa.

Eri puolilla Myllymäkeä järjestetään iltapäivän ja illan aikana Uudenkaupungin teatterin avoimet harjoitukset sekä taide- ja käsityönäyttelyitä, varjoteatteriesitys, ohjatut puistojamit sekä Uudenkaupungin museon heijastamia vanhoja valokuvia.