– Mukava eri paikkakunnilla soittaa, kun vietän 60-vuotisjuhlavuotta. Siis täytän itse 60, Kalaniemi naurahtaa.
Kyseessä ei suinkaan ole runsaasti Suomea ja maailmaakin kiertäneen Kalaniemen ensimmäinen kerta Uudessakaupungissa tai Crusell-viikolla, ja tänne hän mielellään taas palaakin esiintymään.
– Olen ollut Crusell-viikolla soittamassa joskus vuosia sitten, taisi olla Lyhtyjen yössä. Mukava muistikuva jäi siitä kerrasta, Kalaniemi muistelee.
Espoosta kotoisin oleva muusikko aloitti musiikin parissa jo pienenä lapsena, ensin laulun parissa. Hän kiersi laulamassa muun muassa hoitokodeissa vanhuksille, ja tällöin tulivat tutuksi aikakauden iskelmät. Harmonikka puolestaan tuli mukaan kuvioihin 8-vuotiaana. Vanhat iskelmät ja harmonikka sopivat samantein yhteen.
–Minähän aloin niitä heti tapailemaan korvakuulolta, sitten haitarista sain ulos niitä helposti, Kalaniemi toteaa.
Juurikin korvakuulolta soittamisen Kalaniemi kertoo olevan tärkeässä osassa kansanmusiikissa.
– Minähän olen pelimannina sellainen, että vapaa soitto tulee päästä, Kalaniemi toteaa. Hän on sitä mieltä, ettei notaatiosta soittaminen kuitenkaan sulje korvakuulolta soittamista pois. Nuotit ovat hänelle tulleet tutuiksi etenkin musiikkiopintojen aikana.
–Nehän eivät ole poissulkevia, vaan ravitsevat toisiaan.
12-vuotiaana Kalaniemi aloitti musiikin opiskelun Espoon musiikkiopistossa. Sibelius-Akatemiasta hän valmistui musiikin maisteriksi vuonna 1991. Opintie, ja muusikon ura, veivät moniin eri paikkoihin ja tilanteisiin, Suomessa ja ulkomailla.
– On todella mielenkiintoinen matka ollut. Pienenä tyttönä, kun aloitin, en olisi voinut uskoa, miten paljon sen soittimen kanssa saa kokea, Kalaniemi kertaa.
Kalaniemi nousi alkujaan kansan tietouteen vuonna 1983, kun hän voitti ensimmäisen Kultainen Harmonikka-kilpailun. Sen jälkeen harmonikka on soinut muun muassa Vesa-Matti Loirin yhtyeessä, ja Katri Helenan Superpelimanneissa.
Ulkomaita myöten kiertänyt Kalaniemi korostaa musiikin merkitystä yhdistävänä tekijänä. Musiikin hän luonnehtii olevan kieli, joka yhdistää ihmisiä, vaikkei muuta yhteistä kieltä olisikaan.
Kalaniemi sai tänä vuonna uuden tunnustuksen työstään, päästyään Suomalaisen musiikin kunniagalleriaan.
– Olen ensimmäinen harmonikansoittaja, joka on kunnian saanut päästä sinne näytille. Se on todella merkityksellistä, että kiitetään, oli alalla millä tahansa, Kalaniemi toteaa.
Maria Kalaniemi esiintyy Crusell-viikon alussa Kannat Kattoon-konsertissa työväentalolla maanantaina 22.7. kello 18. Soittajina konsertissa ovat myös klarinetisti Olli Leppäniemi , fagotinsoittaja Etienne Boudreault ja viulisti Maarit Kyllönen .
– Ensimmäisellä puoliskolla kuullaan kamarimusiikkia, omia sävellyksiä. Kaunista, herkkää, harmonista. Toisella puoliskolla kannat kattoon, jamipohjaista iloittelua, Kalaniemi kertoo konsertin sisällöstä.