Katusoitto oli nuorille uusi kokemus – katso video

0
Huilisti Sonja Kujala ja klarinetin soittaja Aleksandra Boch ovat soittaneet ennenkin yhdessä, mutta eivät kadun varressa.

Crusell-viikko jalkautuu tänä vuonna kansan pariin paikallisten yrittäjien toiveesta. Tiistaina ohikulkijat pysähtyivät kuulemaan Sonja Kujalan ja Aleksandra Bochin soittoa kenkäkaupan edustalle.

– Se oli oikein mukavaa, vaikka oli aika kuuma soittaa, Aleksandra naurahtaa.

Sonja yllättyi siitä, kuinka moni jäi katsomaan ja kuulemaan koko noin puolituntisen konsertin. 17-vuotiaille helsinkiläisille kokemus oli uusi.

– Yhdessä olemme soittaneet, mutta emme ulkona, Moskovassa syntynyt, mutta seitsemän vuotta Suomessa asunut Aleksandra kertoo.

Kaksikko pääsee esiintymään toisenkin kerran yhdessä Crusell-viikon aikana, kun he soittavat torstaina Galleria-Taidelainaamo Horisontilla.

Kun he kuulivat mahdollisuudesta soittaa kadulla, he päättivät heti osallistua. Laulujen valinta ei lopulta ollut vaikeaa.

– Googletimme lauluja, jotka sopivat huilulle ja klarinetille ja valitsimme niistä, Aleksandra kertoo.

Sonja on ensimmäistä kertaa mukana Crusell-viikon mestarikurssilla. Aleksandra puolestaan on vieraillut Uudessakaupungissa ennenkin.

– Pidän tästä kaupungista. Tämä on hyvin kodikas ja kaikki on lähellä, kolmatta kertaa Crusell-viikolle osallistuva Aleksandra sanoo.

– Viihdyn hyvin täällä ja meillä on todella hyvät opettajat, Sonja täydentää.

Aleksandra on Crusell-viikolla Christoffer Sundqvistin opissa. Sonja puolestaan osallistuu Niamh McKennan huilukurssille. McKenna voitti Crusell-puupuhallinkilpailun vuonna 2017. Opettajat ovat molemmille jo ennestään tuttuja Helsingistä.

Molemmat ovat aloittaneet soittamisen jo nuorena.

– Aloitin noin 6-vuotiaana eli olen soittanut yksitoista vuotta, Sonja kertoo.

– Klarinetin soiton aloitin 6–7-vuotiaana eli noin kymmenen vuotta olen soittanut, Aleksandra sanoo.

Bernhard Henrik Crusellin musiikki on tullut opintojen myötä molemmille tutummaksi. Erityisesti klarinettia soittavalle Aleksandralle Crusellin musiikkia sivutaan opetuksessa, mutta myös Sonja on saanut tutustua säveltäjän töihin.

– En tiennyt Crusellista paljon aiemmin, mutta olen kuullut jo enemmän hänen musiikkiaan, Sonja kertoo.

Crusell-viikon mestarikurssit alkoivat maanantaina ja päättyvät sunnuntaina. Katusoittojen lisäksi oppilaat esiintyvät oppilaskonserteissa Vanhassa kirkossa kolme kertaa viikon aikana ja kaikki huipentuu kurssien suureen päätösgaalaan sunnuntaina.

– Meillä on noin kolme oppituntia päivässä ja lisäksi soitamme yhdessä, mutta vapaa-aikaakin on, Sonja kertoo.

– Syömme yhdessä ja käymme saunassa, Sonja jatkaa.

– Vapaa-ajalla myös soitamme yhdessä, Aleksandra lisää.

Crusell-viikon katusoittoa

To 25.7.: Horisontti klo 14: Aleksandra Boch ja Sonja Kujala, klarinetti ja huilu, Alina klo 15: Eliel Lahesmaa ja Samuel Ahonen, klarinetti

Pe 26.7.: Alina klo 15: Tuule-Helin Krigul ja Elina Ceprova, huilu, Runonkulman galleria klo 15: Simona Guler ja Tekla Nilsson, huilu ja klarinetti

La 27.7.: Horisontti klo 12: Väinö ja Matti Karhos, klarinetti, Alina klo 13: Väinö ja Matti Karhos, klarinetti