Kylätapahtumilla eloa alueelle

0

Suomi on kesätapahtumien luvattu maa. Tämän todistavat myös monissa lähialueen kylissä järjestettävät suuret ja pienet tapahtumat, jotka vetävät väkeä ja luovat yhteisöllisyyttä.

Pyhämaa-päivä järjestettiin kesäkuun lopulla Laihosen torpalla ja se houkutteli paikalle useita satoja ihmisiä. Viime viikonloppuna Pyhämaassa järjestettiin vuorostaan Luodolla tuulee -tapahtuma, jossa valitaan vuosittain Vuoden pyhämaalainen.

Kalannin kesää elävöittävät esimerkiksi Männäisten torit sekä Kalannin kotiseutumuseolla heinäkuun loppupuolella järjestettävä ohjelmallinen kotiseutujuhla eli Kalanti-päivä.

Lokalahden Suvipäivät pidetään myös kuun loppupuolella, kun taas Taivassalon Silakrysäys järjestettiin jo viime viikonloppuna. Kustavin kesän päätapahtumia ovat keskiviikkona käynnistyvä Volter Kilpi -viikko sekä elokuun alussa väkeä paikalle houkutteleva Lohimarkkinat.

Kesätapahtumat tuovat kesäasukkaat ja kylien vakituiset asukkaat yhteen. Tapahtumat ovat vain muutamia esimerkkejä siitä, kuinka yhdessä tekemällä saadaan aikaiseksi väkeä houkutteleva tapahtuma, joka luo hyvää ympärilleen.

Kiitos näistä kuuluu kaikille kymmenille vapaaehtoisille, jotka vuodesta toiseen tekevät ilmaiseksi töitä omansa ja muiden viihtyvyyden eteen. Me-henki ja vahva paikallisidentiteetti ei ole itsestäänselvyys nykyisessä maailmantilanteessa, mutta kylistä sitä vielä tuntuu onneksi löytyvän. Yhdessä järjestetyt tapahtumat myös sitouttavat asukkaitaan ja antavat heille aktiivisen mahdollisuuden vaikuttaa elinympäristöönsä.

Monet kylätapahtumat nojaavat vanhoihin paikallisperinteisiin ja -kulttuuriin, tästä esimerkkinä vaikkapa taivassalolainen silakankalastus. Tapahtumat auttavat siten myös säilyttämään ja siirtämään paikallista kulttuuriperintöä eteenpäin. Kylätapahtumat tarjoavat viihdettä, virkistystä sekä henkistä ja fyysistä hyvinvointia. Onpa joskus kylätapahtumissa solmittu uusia ystävyyksiä tai yhteistyökuvioitakin.

Kun asiat sujuvat, palkitsee hyvä työ tekijäänsä. Pyyteettömällä vapaaehtoistyöllä ei kuitenkaan voida korvata kaikkea, joten kaupunginkin olisi syytä tukea kylien ja tapahtumien toimintaa jatkossakin.

Katja Kaartinen