Tiistaina 16. heinäkuuta illalla Uudenkaupungin keskustassa sijaitsevan myymälän parkkipaikalta vietiin lukitsematon henkilöauto, joka löydettiin kaksi päivää myöhemmin hylättynä Laitilasta.
Seuraavana yönä Laitilassa murtauduttiin omakotitaloon ja tontilla oleviin piharakennuksiin. Ulkorakennuksista oli lastattu tavaraa ulos ja yksi traktori oli ajettu pellolta talon pihalle. Tontilta vietiin traktori, joka löytyi seuraavana päivänä noin kahden kilometrin päästä tapahtumapaikalta.
Pyhärannasta varastettiin keskiviikon 17. heinäkuuta ja torstain 18. heinäkuuta välisenä yönä viiden metrin pituinen vene. Torstaina aamupäivällä partio sai ilmoituksen rantaan ajautuneesta veneestä, joka osoittautui anastetuksi veneeksi. Tekijöitä ei kuitenkaan tavoitettu.
Samana yönä poliisi löysi Kustavista Pyöskerintieltä kilvettömän ulos ajaneen auton. Renkaiden jäljistä päätellen auto oli ajautunut Pyöskerintietä kohti Kiparluodontietä ja oikealle kaartuvassa mutkassa ajautunut vasemmalle ulos tieltä. Auto oli törmännyt tien reunassa olevaan mäntyyn. Ajoneuvon kuljettaja ei ole poliisin tiedossa.