Heta aloittaa koulun Pyhämaassa – Yhteisluokat ja yhteisöllisyys vetoavat Pyhämaan koulussa, jossa on reilut parikymmentä oppilasta

0
Lokakuussa seitsemän vuotta täyttävä Heta Sjöblom kertoo koulua olevan maanantaisin viisi tuntia, muina päivinä neljä.

Pyhämaan koulussa koulutiensä aloittaa tänä vuonna ainakin yksi, ehkä kaksi oppilasta. Pienen kyläkoulun toiminta eroaa suuremmista kouluista, sillä käytössä on yhdistetyt vuosiluokat. Koulun jatkon edellytyksenä on, että siellä opiskelee vähintään 20 oppilasta. Tämä määrä näyttää toteutuvan ainakin vielä, ja ehkä tulevaisuudessakin.

– Meillä on ihan hyvä ja vakaa tilanne. Meillä on näillä tiedoilla 21 oppilasta, kertoo Pyhämaan koulun rehtori Erika Lehtonen .

Koulussa järjestetään opetusta alaluokille, yläkoululaiset matkustavat Uuteenkaupunkiin.

– Siellä kaksi luokkaa aloittaa, 1.–3. ja 4.–6. luokat. Tällä hetkellä ei aloita esikoululaisia, Lehtonen toteaa. Pyhämaassa aloittaa kuitenkin uusi päiväkoti, josta Lehtonen toivoo tulevaisuuden oppilaita Pyhämaan kouluun.

Lehtonen kertoo pohtineensa alkuun, kuinka yhteisluokkamalli käytännössä mahtaa toimia. Kaksi vuotta sitten Pyhämaan koulun rehtorina ja Uudenkaupungin yhtenäiskoulun apulaisrehtorina aloittanut entinen luokanopettaja on kuitenkin havainnut sen varsin toimivaksi.

– Se on sellaista yhteispeliä. Se vaatii opettajalta suunnitelmallisuutta, pitää miettiä, mitä tekee, hän mainitsee ja lisää, että yhteisöllinen toiminta on voimavara, kun oppilailla on eri ikäisiä kavereita, ja voi oppia samalla myös muiden vuosiluokkien asioita.

Oppimisen tuen ja erityisopetuksen kentän suunnittelusta vastaava Lehtonen kertoo Pyhämaan koululla olevan yhtenä päivänä viikossa erityisopetusta.

Aiemmin Pyhämaan koulussa esikoulua käynyt Heta Sjöblom aloittaa nyt ensimmäisellä luokalla. Koulu on hänelle jo tuttu.

– Odotan uusien kavereiden tapaamista, Sjöblom toteaa. Hän kertoo, että koulun aloittaminen jännittää. Sjöblomin isosisko käy samaa koulua, mutta siirtyy 4.–6.-luokkalaisten yhteisluokalle.

Sjöblomin äiti, Kalannin koulussa historiaa opettava Suvi Teeri kertoo kouluvalinnan olleen selkeä, vaikka koulumatka Uudenkaupungin ja Pyhämaan koulun välillä onkin melkein sama.

– On ollut todella kiva. Itse olen aikanaan ollut isossa koulussa, alusta jännitin yhteisluokkaopetusta, Teeri toteaa. Enää malli ei häntä mietitytä.

– Saa omaan tahtiin edetä. Siellä on juuri se, että isot ja pienet on keskenään kavereita. Se on tosi hyvä, hän mainitsee.

Sjöblom kertookin hänellä olevan koulussa pari vuotta vanhempia kavereita. Osin sitä kautta hänelle tuli halu oppia lukemaan esikoulussa, kun kaverikin sen ensimmäiselle luokalle tultaessa osasi. Keskiviikkoisin paikalla käy kirjastoauto, josta hän eräänä kertana lainasi kirjan.

– Tulin yhtenä keskiviikkona kotiin ja sanoin, että opettelen nyt lukemaan, hän kertoo. Niin hän myös teki. Nyt hän lukee Eppu-ponikirjaa. Kesällä hän kävi ratsastusleirillä.

Sjöblom aikoo koulun lisäksi aloittaa poikkihuilun soittamisen. Inspiraatio siihen lähti nokkahuilusta.

– Minä tykkään nokkahuilusta, minulla on oma nokkahuilu, hän kertoo ja toteaa, ettei isosisko välttämättä ole nokkahuilusta yhtä innoissaan.