Taidetta läpi päivän ja yön

0
Taiteiden yön illan ohjelma painottuu Myllymäelle.

Tulevana lauantaina 17.8. Uudessakaupungissa järjestetään ensimmäistä kertaa Taiteiden yö. Taiteiden yöt ovat kulttuurivetoisia ja iltaan painottuvia tempauksia, joita järjestetään eri puolella Suomea. Uudessakaupungissa tapahtuma ottaa varaslähdön jo iltapäivällä erilaisilla työpajoilla, opastuksilla ja vapaamuotoisilla tilaisuuksilla ympäri kaupungin keskustaa, ja päivän kääntyessä iltaan ohjelma keskittyy Myllymäelle.

Uudenkaupungin Taiteiden yössä kokeillaan uudenlaisia ohjelmanumeroita, tarjotaan esiintymismahdollisuuksia tuoreille paikallisille artisteille, sekä pyritään parantamaan marginaalikulttuurien tunnettavuutta. Lisäksi tarjolla on erilaisia maksuttomia taidetyöpajoja lapsille, nuorille ja aikuisillekin.

Nuorisotalo Vantin tiloista löytyy Hannele Salmelan vetämä taidetyöpaja nuorille ja aikuisille. Lapsille on puolestaan oma taidetapahtuma Gasthaus Pookin tiloissa. Siellä on tarjolla erilaisia työpajoja varjoteatterista valokuvaukseen ja käsitöistä kuvataiteeseen. Tapahtuman järjestelyistä huolehtivat Vakka-Suomen taideyhdistys ja nukketeatteri Piironginlaatikko. Tämä Lasten taiteiden yö alkaa klo 15 ja päättyy klo 17.

– Kymmenien ohjelmanumeroiden joukosta nostettakoon Marja Tanhuanpään ohjaamat taideopastukset Hannu Väisäsen teoksiin seurakuntakeskuksessa, Henna Hämäläisen cosplay-aiheinen kissankorvapaja, Jere Rostedtin ”Kitaran uusi ääni” -konsertti Myllymäen Mamsellimyllyssä ja raumalaisen Solus-metalliyhtyeen keikka Myllymäen esiintymislavalla, listaa Uudenkaupungin kulttuurituottaja Joni Pietiläinen.

Illalla Myllymäellä on luvassa muun muassa musiikkia, teatteria, taide- ja käsityönäyttelyjä, Uudenkaupungin museon tuottama valokuvaesitys sekä puistojamit. Ohjelma alkaa Myllymäellä kello 16.30 ja päättyy keskiyöllä.

Taiteiden yön koko ohjelmatarjontaan voi tutustua Uudenkaupungin verkkosivuilla. Tapahtumat ovat pääsääntöisesti maksuttomia ja kaikista mahdollisista poikkeuksista on mainittu selkeästi ohjelmakuvauksessa.

Tapahtumaa on ollut organisoimassa Uudenkaupungin kulttuuripalvelut, mutta toteutus on tehty laajassa yhteystyössä koko kaupungin kulttuurikentän kanssa.