Järvenpää kaatui kotiavauksessa – UJK aloitti ringettekauden voitolla

0
Tuomari osoittaa maalia ja UJK juhlii, vieraiden ilme on vaisumpi.

UJK:n kausi ringeten ykkössarjan käynnistyi selvällä kotivoitolla. Sunnuntain vastustaja Järvenpään Haukat johti ottelua toisen erän alussa puoli minuuttia, mutta sen jälkeen UJK teki muutamassa minuutissa neljä maalia ja piti johtoaseman helposti loppuun asti.

Avauserä päättyi 1–1, avausmaalin teki kaikkiaan kolme kertaa pelissä osunut Kaisa Lehtovirta , mutta vieraat tasoittivat erän lopulla ja heti toisen alussa osuivat uudelleen.

UJK:n Pihla Suominen tasoitti seuraavasta hyökkäyksestä, sitten Kaisa Lehtovirta osui toisen kerran ja UJK:n irtioton viimeisteli Tytti Suominen kahdella ylivoimaosumalla. Puolivälin tauolle mentiin UJK:n 5–2-johdossa.

Kun UJK voitti kolmannen erän 2–1 Noora Peltovirran ja Ilona Niemen maaleilla ei voittajasta enää ollut epäselvyyttä.

Haukat teki päätöserässä kaksi maalia UJK:n yhtä vastaan, vaikka erä kokonaisuutena oli kaikista selvimmin UJK:n hallintaa. UJK:n päätöserän maalin teki Kaisa Lehtovirta viimeistellen samalla hattutemppunsa. Avauspisteet jäivät Uuteenkaupunkiin siis numeroin 8–5.

UJK oli kokonaisuutena ottelun selvästi painostavampi osapuoli ja laukoi parikymmentä kertaa useammin kohti vastustajan maalia. Kaksinkamppailut päättyivät myös useimmiten kotijoukkueen pelaajien eduksi ja sitä kautta maalipaikkoja pystyttiin luomaan enemmän. Myös luisteluvauhti oli vastustajaa kovempi ja kuntoa riitti päätöserään asti mainiosti.

Myös viime kaudella UJK voitti Haukat, silloin alkusarjan peli pelattiin Järvenpäässä ja se päättyi 7–4 UJK:lle.

Lehtovirran kolmen maalin lisäksi tehopisteitä keräsivät Petra Suominen neljällä maalisyötöllä, Tytti Suominen keräsi tehot 2+1, Noora Peltovirta 1+2, Pihla Suominen ja Ilona Niemi 1+1 sekä yhden syöttöpisteen Emma Usvala , Susanna Laurell ja Emmi Ranta .

Kausi jatkuu UJK:n osalta kahden viikon päästä avauspelinsä suurinumeroisesti hävinneen VaPSin kentällä Sastamalassa. Seuraava kotiottelu pelataan 5.10., jolloin vieraaksi saapuu Lapinlahden Luistin.

Lapinlahti on jo pelannut kaksi kotipeliä ja voittanut ne seitsenkertaisen maailmanmestarin Anne Pohjolan johdolla suurinumeroisesti. Pohjola itse teki kahdessa pelissä 13 maalia ja antoi 11 maalisyöttöä. Viime kaudella hän ei ollut joukkueessa sen vieraillessa Uudessakaupungissa ja silloin UJK oli voitokas.

Jussi Arola