Akkutehdas ajoi markkinakuoppaan ja vähentää väkeä

0
Ioncorilla on Salon akkutehtaan lisäksi tehdas Uudessakaupungissa sekä Saksan Kirchardtissa.

SSS | Mikko Kiviluoto
Sähköajoneuvojen akkuja Salossa valmistava Ioncor aloittaa muutosneuvottelut. Ioncorin omistaa Valmet Automotive.
Salon akkutehtaan johtaja Kimmo Suupohja ilmoitti neuvottelujen aloittamisesta keskiviikkona. Muutosneuvotteluiden piirissä on Suomessa enintään 42 toimihenkilöä, 13 ylempää toimihenkilöä ja 25 akkutehtaan tukitoimintojen työntekijää.
– Neuvottelujen toimenpiteinä on irtisanomiset ja toimenkuvien muutokset, Suupohja kertoi.
Irtisanomiset koskevat Ioncorin Suomessa työskenteleviä toimihenkilöitä, eli enintään 55 työntekijää. Lopuille 25:lle työntekijälle tarjotaan korvaavaa työtä.
Myös vuokratyövoiman käyttöä on Salossa vähennetty syksyn aikana.
Koska Salo on Ioncorin suurin yksikkö, irtisanomiset koskevat eniten Saloa.

Suupohjan mukaan vastaavia neuvotteluita ja työntekijöiden vähennyksiä on jo tehty Uudenkaupungin yksikössä.
Vähennykset eivät koske tuotekehitystä, jossa työskentelee noin sata ioncorilaista Salossa, Turussa ja Uudessakaupungissa.
Muutosneuvottelujen tulokset ovat Suupohjan mukaan selvillä tammikuussa.
Tilanne ei ole Suupohjan mukaan tullut akkutehtaassa kenellekään yllätyksenä.
– Tämä ei ole tullut puun takaa. Olemme pitäneet henkilöstön ajan tasalla. Ja autamme parhaamme mukaan irtisanottavia työntekijöitä eteenpäin.

Väen vähentämiseen on Suupohjan mukaan jouduttu, koska Ioncorin uudet tuotteet eivät ole vielä päässeet markkinoille ja tuotannossa olevien akkusarjojen myynti on laskemassa.
– Ajoituksemme ei ole tässä markkinatilanteessa ihan onnistunut ja siksi olemme joutuneet tilapäisesti kuoppaan. Uusien tuotteiden kehittäminen on hidasta. Kestää pari vuotta, ennen kuin niiden markkinat saadaan lentoon, Suupohja sanoo.
Sähköautojen akkumarkkinoilla on tapahtunut nopea muutos. Yhä useampi sähköautojen valmistaja on investoinut omiin akkutehtaisiinsa ja vähentänyt alihankinta-akkujen ostamista.
– Viimeisen puolentoista vuoden aikana on nähty, että henkilöautopuolella on ollut mahdotonta saada uusia asiakkaita, koska he haluavat tehdä akkunsa itse. Tätä ennen valmistajat halusivat jonossa meidän valmistamia akkuja. Tämä lopahti vuosi sitten, Suupohja sanoo.
Tilanne johtuu osin myös siitä, että akkuteknologia kehittyy kaiken aikaa, ja valmistajat haluavat olla mukana kehityksen kärjessä.
– Akku on sähköauton kallein osa, Suupohja sanoo.

Suupohja muistuttaa asian toisesta puolesta, akkutehtaan ilmiömäisestä kasvuvauhdista. Salon tehtaassa on nyt noin 740 työntekijää, joista toimihenkilöitä on 146. Salon tehdas perustettiin vain viisi vuotta sitten.
– Salon tehtaaseen jää yhä noin 700 työntekijää. Yksikön kasvu on ollut poikkeuksellista. Lisäksi akkujen valmistus edelleen jatkuu Salossa, vaikka volyymit henkilöautoihin ovatkin pienentymässä.
Tärkeät sopimukset Volvon ja Mercedes Benzin kanssa jatkuvat vielä vuosikymmenen loppupuolelle. Mersun osuus vähenee, Volvolle toimitukset jatkuvat Suupohjan mukaan korkealla volyymillä.

Tulevaisuuteen Suupohja suhtautuu luottavaisesti. Ioncor panostaa uusiin, omiin tuotteisiin, jotka on suunnattu henkilöautojen sijaan työkoneisiin, linja-autoihin ja rekkoihin. Uusien, modulaaristen akkusarjojen markkinafokus on Euroopassa. Kiinnostus raskaampien sähköajoneuvojen modulaariakkuihin on Suupohjan mukaan ollut suurta luokkaa.
– Teemme yhdestä tuotesarjasta protomalleja keväällä asiakkaille testattaviksi. Protoista on melkein jonotuslista.
Uudet tuotteet ovat isoja möhkäleitä Ioncoren nykyisiin, enimmillään 127 kiloa painaviin akkuihin verrattuna
– Uudet modulaariset akut, 50 kilowatin ja myöhemmin tulevien sadan kilowatin akut, painavat 600 kilosta 2 000 kiloon, Suupohja sanoo.
Suupohja uskoo, että etenkin kaupungeissa paljon ajavien citybussien ja jakelurekkojen markkinat kasvavat kovaa vauhtia. Ioncor haluaa osansa kasvavasta markkinasta.
Strategiaan kuuluu, että raskaampien sähköajoneuvojen modulaariakkuja voi käyttää hyvin monissa eri kohteissa.
– Maailma muuttuu. Uskon, että jatkamme tästä kuopasta uuteen nousuun, kuin Feenix-lintu, Suupohja sanoo.